1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Meta Açıklaması Nedir?

Meta Açıklaması Nedir?

meta açıklaması nasıl yazılır
Reklam alanı 2

Meta açıklaması, SEO çalışmalarında sıkça önümüze gelen bir kavram. Genellikle bu kavram Meta Description olarak çıkıyor olabilir. Aslında oldukça rahat bir şekilde bu kavramı doğru yazabilirsiniz. Ancak basit bir şekilde halledilecek olması bu açıklama kısmının özensiz olması demek değildir.

meta aciklamasi-nedir

Meta Açıklaması Nedir?

En basit tanımı ile oluşturduğunuz SEO uyumlu yazınızın kısa bir özeti diyebilirim. Tabi özetler kadar uzun olmaması gerekiyor. İçeriğinizin tanıtımı olarak düşünebilirsiniz. Arama sonuçlarında kullanıcılar bu açıklamayı görüyor. İlk izlenim ve onları yazıya çekme işi düşünüldüğünde de bu açıklama büyük önem kazanıyor. Oraya yazacağınız açıklamalar kullanıcıları harekete geçirebilir ve bu durum etkileşim olarak döner.

Meta Açıklaması Nasıl Eklenir?

WordPress sisteminde kuracağınız SEO eklentileri ile bu durumu kodlarla uğraşmadan halledebilirsiniz. Yeni bir yazı oluşturma sayfasına geldiğinizde hemen alt kısımda “Meta Description” kısmı bulunuyor. SEO eklentisi kurulumu aşamasında bu açıklamaların otomatik olarak doldurulmasını da belirleyebilirsiniz. Ama ben bunu çok fazla önermem.

meta açıklaması nedir

Burada kullanılan eklenti, Rank Math SEO. Görsel görünen kısım tüm açıklamayı yapacağımız alandır. Sağ üst köşesinde size tanıdığı karakter sayısı belirtiliyor. O bölümü takip ederek kontrollü bir şekilde meta açıklaması oluşturabilirsiniz.

Tabi WordPress haricinde kodlarla yazmanız gereken durumlarda olabilir. HTML kodları arasından bulmanız gereken etiketler, <head> </head> etiketleri olacaktır. Kodlar içerisinde bu iki etiket arasında açıklamayı yapabilirsiniz.

<Head>

<meta name=”description” content=” Yazarın blog, bloglama, web tasarım, seo, teknoloji, yaşam ve tüm güncel olaylara ilişkin yazılarının ve referanslarının bulunduğu kişisel bloğu.” />

</ Head>

Meta Açıklaması Neden Önemli?

SEO çalışmalarının kusursuz olması gerektiğinden bahsetmiştim. Ayrıca çok parçalı da bir çalışmadır. Bu parçalardan bir tanesi de meta açıklaması oluyor. Kullanıcıların arama yaptıklarında görecekleri sonuç gibi orada yazan açıklamada onların üzerinde etkilidir. Açıklamayı okuduktan siteye girip girmeyeceklerine karar vereceklerdir. Kısaca burada söz konusu olan her tıklama sizin web sitenizin trafiğini önemli ölçüde artıracaktır.

meta açıklaması hakkında bilgi

SEO Uyumlu Meta Açıklaması Nasıl Olacak?

Basit adımlarla burada dikkat etmeniz gerekenleri yazacağım. Her adımı kontrollü bir şekilde oluşturduktan sonra zaten eliniz alışacaktır. Başlarda bir yazının kısa halini çıkarmak zor gelebilir.

  • Anahtar Kelime

Oluşturduğunuz içerik için belirlemiş olduğunu anahtar kelimeler meta açıklaması içinde de olmalıdır. Burada kullanacağınız cümleler içerisinde mutlaka anahtar kelimenin yer alması gerekiyor. Kullanıcı arama yaptığında bu anahtar kelimeler “kalın” bir şekilde görünecek ve öne çıkacak. Kullanıcı için ikna edici bir özelliktir.

  • Okunabilir Açıklama

Anahtar kelime kullanımını yalnızca bir kez yapmalısınız. Tekrar etmemeye çalışın. Burada anahtar kelimeyi ya da diğer kelimeleri tekrar etmeniz, sitenizin sıralamada geriye gitmesine sebep olabilir.

  • Reklam

Bu alana yazacaklarınızın başta söylediğim gibi özet olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak burada direkt kullanıcı ile iletişime geçeceğiniz için reklam olarak da düşünebilirsiniz.  Harekete geçiren cümlelerinizi burada kullanabilirsiniz.

  • Meta Açıklaması Uzunluğu

Açıklama kısmına en az 135, en fazla ise 160 karakterlik bir açıklama yazmalısınız. Çok fazla uzatmadan kesin, net ve harekete geçiren cümleler yazabilirsiniz.

  • Her Sayfaya Özel

Tek bir meta açıklaması kolay gibi görünüyor. Ancak kolaylık sizi aldatmasın. Her sayfanıza özel bir Meta Description yazmaya özen gösterin. Aynı metinleri kopyalamanız Google tarafından hoş karşılanmayabilir.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap