İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Microsoft Teams Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Teams Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Teams
Reklam alanı 2

Microsoft Teams uygulaması uzaktan eğitimde ihtiyacımız olan her şeyi bünyesinde barındıran bir iletişim platformudur. Pandemiye kadar adını duymamışsanız bile artık Teams adını duymamak imkansız bir hale geldi. İş görüşmeleri, toplantılar, online dersler ve pandemi sürecinde tüm iletişimi Teams uygulaması üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Pek çok okul, iş yeri ya da kurumun yanı sıra üniversiteler de bu uygulama üzerinden online derslere başladı. Kullanımı oldukça basit ve diğer online ders platformları ile kıyaslandığında daha fazla kullanışlı diyebilirim. Gelin şimdi vizeler ve sınavlar da yaklaşırken bu uygulamayı yakından inceleyelim.

Microsoft Teams Nedir?

Firmalar ya da şirketler tarafından gerçekleştirilen online toplantıların, iş yeri görüşmelerinin, online ders ve online sınavların yapılmasına imkan tanıyan bir iletişim platformudur. Microsoft Teams, Slack uygulamasına rakip olma niyetiyle tasarlandı. Çoğumuz için pandemi ile ön plana çıktı gibi geliyor olsa da ilk yayınlanma tarihi 2016’dır. Microsoft Office, Skype ve Microsoft dışındaki ürünlerle de entegre olma özelliğine sahiptir. Oldukça kullanışlı ve basit olması nedeniyle de eğitim kurumları için güzel bir seçenek haline geldi. Pandemi döneminde yalnızca eğitim kurumları değil onların yanı sıra pek çok firma ve kurumun da ilk tercihi oldu.

Teams yalnızca bilgisayar üzerinden kullanılan bir uygulama değildir. Aynı zamanda telefon üzerinden de kullanabilirsiniz. Akıllı cihazlarda da rahat bir kullanım sunuyor.

Microsoft Teams Nasıl İndirilir?

İndirme aşaması öncesinde kullanacağınız planı seçmeniz gerekiyor. Ücretsiz olanı indirerek, okul ya da kurumların size göndermiş oldukları mailler ile giriş yapabilirsiniz. Bireysel bir kullanım olacaksa ücretsiz versiyonunu indirebilirsiniz. Her paketin ayrı bir özelliği bulunuyor. Bunları sizinle paylaşacağım ama öncelikle indirme aşaması için direkt link vereyim. Microsoft Teams üzerine tıklayarak indirme linkine gidebilirsiniz. Verdiğim indirme adresi sadece masaüstü için geçerli. Akıllı cihazlarına indirmek için App Store ya da Google Play’i ziyaret edebilirsiniz. Anlık bir görüşme yapacaksanız bunun için uygulamayı indirmenize de gerek yok. Toplantı sahibi olan kişinin size attığı bağlantı üzerinden web tarayıcınızla toplantıya sahil olabilirsiniz.

Uygulamayı bağlantıdan indirdikten sonra kurulumu otomatik olarak gerçekleşiyor. Otomatik kurulum gerçekleştiğinde masaüstüne Teams ikonu geliyor. Buraya tıklayarak size ait mail ve şifre ile giriş yapabiliyorsunuz.

Microsoft Teams
Microsoft Teams Nasıl Kullanılır?

Microsoft Teams Nasıl Kullanılır?

Teams, kullanımı oldukça basit bir uygulamadır. Toplantı sahibi size bir bağlantı ulaştırdığında uygulamayı indirmeden o bağlantıya girerek görüşmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak sürekli bir toplantı halindeyseniz uygulamayı indirmeye ihtiyacınız olabilir. Microsoft Teams kullanımı için Microsoft hesabına bu durumda ihtiyacınız olabilir. Özellikle bir görüşme başlatmanız için Microsoft hesabınızın olması zorunludur. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra toplantıyı açabilirsiniz. Toplantıya katılması gereken kullanıcılara, toplantı linkini göndermeniz gerekiyor. Kullanıcılar bu bağlantı üzerinden toplantıya dahil oluyor. Yani bir nevi davet ile görüşme başlıyor.

Bu durum Teams üzerinden ekip oluşturulduğunda daha farklı ilerliyor. Okul örneğini verebilirim. Hocalarınız ya da okulda teknik işlerle ilgilenen kişiler tarafından “Ekip” adı altında ders sınıfı oluşturuluyor. Her ders için ayrı bir sınıf mantığı gibi düşünebilirsiniz. Dersin öğrencileri, oluşturulan ekiplere dahil ediliyor. Toplantı başladığında davet gerekmeden bu şekilde derslere girebiliyorsunuz. Ayrıca ekip içerisinde not, resim ya da slayt paylaşımlarını indirebiliyorsunuz. Avantajlarından bir tanesi de derslerin kayıt edilmesi ardından indirme seçeneği olması. Böylece derslerin videolarını sonradan indirebiliyor ve istediğiniz her an ders videosunu izleyebiliyorsunuz.

Microsoft Teams Ne İşe Yarar ve Ne İçin Kullanılır?

Microsoft Teams Ne İşe Yarar ve Ne İçin Kullanılır?

Microsoft Teams, kullanıcıların pek çok ihtiyacını yerine getiriyor. Firmalar ya da şirketler, aksaklık olmadan rahat bir şekilde günlük online toplantılarını bu uygulama üzerinden gerçekleştirebiliyor. Videolar kayıt ediliyor ancak bunu yalnızca toplantının sahibi olan yetkili kişi ya da yetki verdiği kişiler yapabiliyor. Toplantı esnasında tüm katılıcıların görüntüleri “Büyük Galeri” seçeneğinden görebilirsiniz. Bu özellik sınavların online olma durumunda oldukça yararlı olabilir. Toplantı sahibi yetkilerinizi kısıtlamadığında tüm katılımcılar ile ekranınızı paylaşabilirsiniz. Toplantı esnasında, yetkiliyseniz tüm katılımcıların görüntülerini ya da mikrofonlarını kapatabilirsiniz. Kamera açmak sizin için o an sıkıntıysa farklı arka planlar seçerek bu durumun da önüne geçebilirsiniz.

Microsoft Teams üzerinden öğrencilerinize ödevler oluşturabilirsiniz. Belirlediğiniz teslim tarihi bitene kadar öğrenciler ödevlerini teslim edebilir. Verdiğiniz ödev notlarını da buradan öğrencileriniz ile paylaşabilirsiniz. Ders slaytlarını, videoları ya da farklı materyalleri de buradan öğrenciler ile paylaşabilirsiniz. Belirli bir süre içinde indirmeniz gerekebilir. Bir süre sonra paylaşılan dosyalar ve videolar silinmektedir. Teams üzerinden online sınav da yapabilirsiniz. Belirlediğiniz süre boyunca öğrenciler sınavlarını yapabilir. Ödev oluşturur gibi basit bir şekilde sınav oluşturuluyor. Tabi ki klasik sınav yapmak bu uygulama üzerinden zorlayıcı olabilir. Daha çok test, doğru yanlış gibi soru tipleri tercih edilebilir. Ayrıca toplantı esnasında “Kayıt” seçeneğinin aktif olması için yetkili kişinin toplantıyı kaydetmesi gerekiyor. Aksi halde görüşme gerçekleşiyor ama toplantı kaydedilmemiş oluyor.

Microsoft Teams Ücretsiz Mi?

Microsoft Teams uygulamasının her kullanıcının ihtiyacına uygun farklı fiyatlarda ve ücretsiz bir seçeneği bulunuyor. Uygulamanın ücretsiz versiyonu amacınıza uygunsa oldukça kullanışlı diyebilirim. Burada sınırlı süre toplantılar yapabilir, 100’e kadar katılımcı ile rahat bir toplantı yapabilirsiniz. Dosya ve ekran paylaşımı da mevcuttur. Bu versiyonu indirerek en azından uygulama üzerinde denemeler yapabilirsiniz. Kurum ya da kuruluş için almaya karar verdiyseniz, buraya tıklayarak ücret ve paketler hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap