İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Mobil Oyun Pazarlaması İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mobil Oyun Pazarlaması İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mobil Oyun Pazarlaması
Reklam alanı 2

Pandemi ile beraber ‘Home Office’ çalışma şekli de oldukça yoğun bir kesimde görülmeye başladı. Evden çalışma denildiğinde de akla gelenlerden bir tanesi mobil oyun tasarlama oldu. Her ne kadar genele yayılan basit bir konu olmasa da aktif olarak akıllı cihaz kullanımının artmasıyla bu sektör oldukça canlandı. Akıllı cihazların ortalama günde beş saat gibi sürelerde olmasıyla beraber oyun tasarlamak oldukça mantıklı bir iş haline geldi. İnsanların evde kalması pek çok kişiyi bu alana yönlendirdi ve yönlendirmeye de devam ediyor. Ancak bu alan sadece mobil için oyun üretmek ile kalmıyor. Üretim aşamasını takip eden dikkat etmeniz gereken pek çok husus var. Mobil oyun pazarlaması hakkında dikkat etmeniz gereken bu hususlardan bahsedeceğim.

Mobil Oyun Pazarlaması Önemli Mi?

Mobil oyun üreticileri her geçen dönem daha da artıyor. Teknoloji, bilişim ve yazılım alanına yönelen büyük ilgiyle beraber mobil oyun üreticilerinde de rağbet artıyor. Oyunlardan elde edilen maddi gelir de kişileri bu alana yöneltiyor. Pandemiyle de beraber oyun üretmek ilgi çekici bir alan oldu. Haliyle bugüne geldiğimiz de artık mobil oyun üreticisi olmak kadar pazarlama da önem kazandı. Rekabetin artışı mobil oyun pazarlaması hakkında bilgi edinmeyi mecburi kılıyor da diyebiliriz. İstediğiniz kadar orijinal ve özgün bir mobil oyun üretin. Pazarlamasını doğru yapamadığınız takdirde işiniz oldukça zor diyebilirim.

Mobil Oyun Pazarlaması Nedir?

Mobil Oyun Pazarlaması Nedir?

Zaman ve bilginizi bir araya getirerek ürettiğiniz mobil oyunu, mobil kullanıcılara ulaşması için yapacağınız adımlara mobil oyun pazarlaması denilmektedir. Doğru adımlar ve strateji ile mobil oyununuzu daha kısa zamanda kullanıcılara ulaştırabilirsiniz. Aynı zamanda rekabetin fazla olduğu bu alanda fark edilmeniz ve öne çıkmanız da buna bağlı diyebilirim. Kısaca söylemek gerekirse; pazarlama bu işin artık olmazsa olmaz diyebilirim.

Mobil Oyun Pazarlaması Nedir?
Mobil Oyun Pazarlaması

Mobil Oyun Pazarlaması Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pazarlama aşaması da geliştirme aşaması kadar dikkatli ve özenli bir çalışma gerektirir. Hızlı ve özensiz bir çalışma ile doğru adımları atmak şans faktörüne kalabilir.

 • Doğru hedefe ulaşmak için kitle için analiz yapın.

Geliştiricisi olduğunuz oyunun hitap edeceği kitleyi tespit etmelisiniz. Bu adım oldukça önemli. Zamanınızın büyük kısmını bu aşamaya verebilirsiniz. Doğru kitleye doğru bir şekilde hitap etmek önemlidir. Mobil oyun pazarlaması için öncelikli adımınız, geliştirdiğiniz oyunun kitlesini bulmak olsun. Gerekiyorsa etrafınızdan yardım alın. Kimler, hangi yaş aralığı, meslek sahibi ve cinsiyet gibi farklı unsurları dikkate alarak oyununuzun kimlere hitap ettiğine bir bakın. Ardından diğer adımlara geçebilirsiniz.

 • Farklı ülkelere hitap edin.

Teknoloji günümüzde sınırları ortadan kaldırdı. Bunu düşünerek hareket etmelisiniz. Geliştirme aşamasında birden fazla millete hitap etmenizin getirisi hem hızlı hem de fazla olacak. Aynı zamanda dil seçeneğini de unutmamalısınız.

 • Farklı işletim sistemine hitap etmelisiniz.

Büyük bir kitleye hitap etmenin en önemli adımı, mevcut olan farklı işletim sistemlerinde oyununuzun erişilebilir olması gerekiyor. Tek bir işletim sistemine hitap etmek, geliştiricinin oyunu için pek olumlu bir adım olmaz. Genele hitap etmek daha olumlu bir adımdır. Oyunu farklı işletim sistemlerinde deneyin.

Mobil Oyun Pazarlaması Nedir?

 • Oyun için bir web sitesi oluşturun.

Mobil oyun pazarlaması için de web sitesi oluşturmanın etkisi oldukça büyük diyebilirim. Sadece pazarlamayı ve kullanıcılara ulaşmanız değil aynı zaman da profesyonel bir görüntü için de önemli. Eğer web site tasarımı konusunda yardıma ihtiyacınız varsa profesyonel kişilerden yardım alabilirsiniz.

 • Youtube kanalı açmayı ihmal etmeyin.

Özellikle günümüzde Youtube artık pek çok alan için gerekli hale geldi. Geliştirme aşamasında hızlı bir şekilde Youtube kanalınızı açın. Oyuna dair gelişmeleri, tanıtımları ve haberleri güzel bir video ile neden haber vermeyesiniz?

 • Sosyal medyanın gücünü esirmeyin.

Web sitesi gibi mobil oyun pazarlaması için de sosyal medyanın etkisi hafife alınacak gibi değil. Analizlerinizin sonucunda sosyal medya üzerinden paylaşımlar yapın ve paylaşımlarınızın reklamını yapın. Makul ücretler ile tanıtımlarını yapabilirsiniz.

Mobil Oyun Pazarlaması Nedir?

 • Etkili bir adım olan Influencer Marketing’i kullanın.

Reklam sektöründe artık influencerlar büyük bir paya sahip. E-ticaret firmalarından gördüğümüz gibi pek çok alanda influencerlar tercih ediliyor. Tabi ki bu noktada dikkat etmeniz gerekenler var. Reklam için tercih ettiğiniz influencerların oyun kitlenize hitap etmesi önemli. Kozmetik, giyim gibi konularda paylaşım yapan influencerlar sizin için etkili olmayabilir. Burada dikkat edeceğiniz husus; teknolojik paylaşımları yoğun olan influencerlar olmalı.

 • Blog yazıları yazın.

Blog kültürü eskimiş gibi görünebilir ancak oyun severlerin blogları halen takip ettiğini söyleyebiliriz. Bu konuda bir başkasından makale alımı yapabilirsiniz. Ancak yazıları oyununuzu oynayan birinin yazması daha doğru olacaktır. Eğer zamanınız varsa, kendiniz yazmayı tercih edin. Sizin oyununuzu sizden başkası daha iyi anlatamaz değil mi?

 • Forum ve blogları takip edin.

Oyun severler için blog anlayışı hala hakim demiştim. Aynı şekilde forum düzenine de hala ilgi gösteriyorlar. Siz de elinizden geldiğince bu alanda forumlarda oyununuzu tanıtabilir ve kullanıcılardan denemesini isteyebilirsiniz.

Mobil oyun pazarlaması hakkında umarım aklınızdaki sorulara cevap olabilmişimdir. Mobil oyun geliştirme konusunda bir sıkıntınız varsa bu konuda daha önce yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap