1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Mobil Uygulama Geliştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobil Uygulama Geliştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobil Uygulama Geliştirirken
Reklam alanı 2

Mobil uygulama geliştirmek her geçen gün daha ilgi çekici bir hale gelmeye başladı. Bu alana ilgisi olan pek çok insan tarafından her yıl binlerce mobil uygulama geliştiriliyor. Ancak bir kısmı milyonlar tarafından indirilip kullanılırken bir kısmı hedefine ulaşamadan geride kalıyor. Bu noktada başarıyı yakalamak için dikkat edilmesi gereken basit adımlar bulunuyor. Siz de mobil uygulamanızı geliştirirken yazdığım bu öneriler doğrultusunda ilerleyebilirsiniz. Birebir uygulamasanız bile yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Önceliği yüksek çözünürlüğe verin.

Her geçen gün daha üst model cihazlar piyasada oluyor. Kullanıcıların sınırsız deneyimi için önceliğinizi yüksek çözünürlüğe sahip modellere uygun bir mobil uygulamaya verin. Aynı zamanda daha az çözünürlüğe sahip cihazlara uygun da ayarlamalar yapmayı unutmayın.

Dokunmatik cihazları düşünerek hareket edin.

Neredeyse cihazların her biri dokunmatik oldu. Bu durumda da kullanıcıların rahat bir şekilde kullanabileceği hassaslık düşünülerek hareket edilmeli.

Mobil Uygulama Geliştirirken

Girişi uzatmayın.

Pek çok uygulamada siz de giriş animasyonlarının uzun olduğunu fark etmişsinizdir. Bu durum mobil uygulama kullanıcısı için gerçekten bunaltıcı bir sorun. Özellikle mobil oyunlarda sık rastlanıyor. Bu durumda girişi bu kadar uzatmaya gerçekten gerek yok. Kısa ve öz bir giriş animasyonu tasarlayın. Mobil uygulama geliştirirken en çok yapılan hatalardan biri budur.

Belirli periyotlar ile test edin.

Mobil uygulama geliştirirken haliyle pek çok deneme ve test yapıyoruz ancak bu durum devam etmeli. Uygulamayı kullanıcılar ile buluşturduktan sonra da belirlediğiniz aralıklarla kontrole devam edin.

Mobil Uygulama Geliştirirken

Rakiplerinizi tanıyın.

Eğer hiç olmayan bir uygulama yapmıyorsanız, büyük ihtimalle benzer mobil uygulamalar vardır. Onları iyi analiz etmeniz önemli. Kullanıcı gözüyle gördüğünüz eksikleri çıkarın. Aynı zamanda kendi uygulamanızı tasarlarken benzer özelliklerin de üzerini çizin. Orijinal bir ürün ortaya koymak her zaman sizin için avantaj olacaktır. Eğer hiç olmayan bir uygulama fikriniz varsa da uygulamalar üzerinde analizler yapabilirsiniz.

Uygulamanızın tanıtımında sosyal medyayı kullanın.

Mobil uygulama geliştirirken hızlı bir şekilde İnstagram ve Twitter gibi çeşitli sosyal medya hesaplarını oluşturun. Bu sosyal ağları aktif şekilde kullanmanız önemli. Eğer zamanınız yoksa bu durumda profesyonel kişilerden yardım alabilirsiniz. Tanıtımda ve uygulamanın bilinirliğinde bu ağların payı oldukça büyüktür. Aynı zamanda rahat bir şekilde reklam yönetimi yapmanız içinde bu ağlar üzerinde aktif olmanız gerekiyor. Bir süre düzenli paylaşımlarla kayda değer adım atmanız mümkün. İlgi çekici reklamların da katkısı büyük. Oldukça küçük bütçelere reklam verebilirsiniz.

Mobil Uygulama Geliştirirken

Kendinizi bir kullanıcı gibi görün.

Uygulamayı bitirdiğinizde kendiniz üzerinde test yapın. Siz olsanız neleri eksik bulursunuz? Siz bu uygulamayı kullanır mısınız? Tek tek bu sorulara cevap vererek eksiklerinizi çıkarabilirsiniz. Önceliği kendinize verin ve siz uygulamayı hazır bulana kadar devam edin. Unutmayın kullanıcı deneyimi ne kadar yüksek olursa uygulamanızın öne çıkması o kadar hızlı olur. Sizin beğenmediğiniz eksikler bulduğunuz uygulamayı bir başkası neden kullansın?

Tanıtıma ağırlık verin.

Mobil uygulama geliştirirken en önemli adım tanıtımdır. Sosyal medya hesapları da bu durumu destekleyen en önemli adım. Ancak sadece sosyal medyada var olup, hesapları kullanmak yetersiz. Reklam ve tanıtım için belirli bir zaman ayırın. Plan yapın ve uygulamanız kullanıcılar ile buluştuğunda tanıtım fikirlerinizi devreye sokun. Kullanıcılara ulaşmanız için tanıtıma ağırlık vermek zorundasınız. İlgi çeken ve onlarda merak duygusunu aktif edecek bir tanıtım hazırlamalısınız. Bu noktada yapacağınız her şeyin bir geri dönüşü olacaktır. Sadece sosyal medya ile değil aynı zaman e-posta, web site ya da farklı mobil uygulamalar üzerinden de tanıtımları yürütebilirsiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap