İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. NameServer Nedir?

NameServer Nedir?

NameServer Nedir?
Reklam alanı 2

NameServer nedir? (NS); bir alan adının, bir IP adresiyle bağdaşlaştırılmasını sağlayan, alan adının sorgulanması işlevini yüklenen isim sunucularıdır. Bu yolla, herhangi bir web sitesine erişim için, IP adresi (aralarında nokta olan 4 adet numara) yerine, alan adı (domain) kullanılır. Name server, web sitelerinin nerede çalıştığını gösterir ve bu yönüyle, site yöneticisine ulaşmak için de kullanılabilir.

NameServer Nasıl Çalışır?

Bir domain (alan adı) satın alındığında, bunun bir web sitesi olarak çalıştırılması için, hosting hizmetine gerek vardır. Hosting hizmeti satın alındığı zaman, servis sağlayıcısı, Name Server sunucusunun adresini verir. Web sitesinin çalıştırılmak istendiği domainin (alan adının), Name Server kayıtlarına, bu Name Server sunucusu yazılır. Bu aşamadan sonra, alan adına ulaşmaya çalışıldığında, Name Server sunucusuna bağlanılır ve burada, web sitesinin IP adresi ve bunun üzerinden de sitenin içeriğine ulaşılır.

NameServer Nedir?

NameServer Sorgulama Nedir?

NameServer sorgulama, NS’ın barındırıldığı sunucunun alan adının sorgulanması işlemini tanımlar. Name Server sorgulama sonucunda, sunucu bilgilerine; bir diğer deyişle, web sitesinin hangi sunucuda ve kimin tarafından barındırıldığı bilgisine ulaşılır. NameServer sorgulama, site sahipleri hakkında bilgi vermemektedir; sadece sunucu kimliğini ve hangi firma tarafından host edildiğinin öğrenilmesini sağlar.

Sorgulama için, Whois sorgulama ekranı kullanılabilir. Whois (alan adı sorgulama), domainin (alan adının) ya da IP numarasının kime ya da hangi kuruluşa ait olduğu bilgilerini verir; domainin süresinin ne zaman biteceği, host edilen firmanın  bilgilerini de içerir. Domain kayıt sürecinde, domainin hak sahibi, teknik sorumlusu ve finansal sorumlusunu belirlemek amacıyla; kayıt firmasına, şahıs ya da firma adı, telefon, e-posta adresi ve fizik adres ayrıntılarını içeren veriler verilir. Bu verilere domain whois bilgisi adı verilir.

Name Server sorgulama, ücrete tabi bir işlem değildir. Her domain, hangi sunucuda barındırılıyorsa, o sunucunun  bilgilerini açıklamak zorundadır.

NameServer Sorgulama Neden Yapılır?

Sorgulamanın amacı; bir web sitesini ya da domaini satın almak için sahibine ulaşmaya çalışmak olabilir. İnternet sitesinin farklı bir sunucuya taşınması durumunda, NameServer değişikliği, 48 saate kadar uzayan bir süre içerisinde gerçekleştirilir; bu süreçte yapılacak sorgulamayla,  değişikliğinin tamamlanıp tamamlanmadığı öğrenilebilir. Erişim sorunu yaşanıyorsa, bu sorunun Name Server ile ilgili olup olmadığını anlamak için de  sorgulama yapılabilir. Name Server sorgulamanın bir başka amacı da; bir domaini (alan adını) aratarak, o alan adının daha önce bir başkası tarafından alınıp alınmadığını öğrenmeye çalışmaktır.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap