İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin İnterneti Nedir?
Reklam alanı 2

Nesnelerin İnterneti Nedir?

IoT yani Nesnelerin İnterneti, hayatımızı ele geçiren akıllı cihazların birbirleriyle iletişime geçmesi ve haberleşmesidir. Son dönemlerde çok fazla ön plana çıkan bu teknoloji neredeyse pek çok alanda kullanılmaktadır. Bir kol saatinin bir telefonla ya da diğer cihazlar ile iletişime geçmesi ile günümüzde de bu teknolojinin eserlerini görmekteyiz. Bu kavramı şöyle de tanımlayabiliriz; farklı haberleşme protokolleri ile birbiri ile haberleşen ve birbiri ile bağ kurarak bilgi paylaşımı gerçekleştiren bir ağ cihazlar sistemidir.

Nesnelerin İnterneti Kavramının Tarihi Geçmişi

Bu kavram çok yeni gibi görünüyor olsa da esasen oldukça köklü bir kavramdır. 1991 yılında ilk olarak IoT sistemine dair adımlar atılmıştır. Bu kavram ilk olarak İngiliz Cambridge Üniversitesi’nde çalışan akademisyenlerin bir kahve makinesini izlemek istemesiyle ortaya çıkar. Makineyi görmek için bir sistem inşa eden akademisyenler, IOT sistemi düşünüldüğünde ilk adımı atmış olurlar. Nesnelerin interneti, teknoloji adına o dönemde atılmış en etkileyici adımlardan bir tanesidir. Dönemi içerisinde bir inceleme yapıldığında gelinen sonuç oldukça şaşırtıcıdır.

1999 yılında bu kavram net bir şekilde Kevin Ashton tarafından dile getirilmektedir. Kullanımın ve kavramın hayatlarımıza girişi sonrasında yavaş yavaş IoT konseptinin hakim olduğu ürünler de geliyor. İlk kullanımının olduğu zamanlarda bu kavramın gerçekten neleri kapsadığına dair müthiş fikirler üretiliyor. Ve bugün o fikirlere baktığımızda her birinin gerçekleştiğini ve gerçekleşmek üzere olduğunu görüyoruz. Bunlardan biride; 2020 yılına gelindiğinde yaklaşık olarak 26 milyar ürünün internet bağlantısının olacağıdır. Ve bugün 2020 yılı sonlandığında, 50 milyar cihazın bu seviye ulaşması beklenmektedir.

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin İnterneti Hangi Cihazları Kapsamaktadır?

Nesnelerin interneti kavramında sadece internetin kullanıldığı cihazları düşünmek hata olacaktır. Nesneler, algılayıcı ve tanımlayıcılar ile donatıldığında insanlar ile iletişime geçebilecek bir hale gelmektedir. Mobil ağların ve internetin gelişimi IoT kavramının insanlara ulaşmasını hızlandırmıştır. Sisteme uygun tasarlanan hemen hemen her cihazda bu kavramdan söz edilebilir.

Nesnelerin İnternetinin Dezavantajları

Tabi ki bu durum içinde dezavantajların olduğu söylenebilir. Tüm nesnelerin birbirleriyle iletişime geçmesi durumunda sosyal hayat üzerinden kayıtların elde edilmesine yol açmaktadır. Ortaya bu şekilde kişiler hakkında veriler çıkmaktadır. Bu durumda bazı durumlarda dezavantajları peşinden getirebilir.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap