İlginizi Çekebilir
temiz kod
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Networking Nedir?

Networking Nedir?

Reklam alanı 2

Networking, tek bir anlamı olan ya da tek bir tavrı kapsayan bir tanımdan çok daha fazlasıdır. Bu kavram özellikle son yıllarda popüler hale geldiği için yeni bir kavram gibi geliyor. Ancak tarihini incelediğimizde oldukça eski zamanlara kadar uzanan etkili bir kavram diyebilirim. 1980’li yıllarda ilk olarak Amerikan Birleşik Devletlerinde bu kavramı görüyoruz. Bu tarihlerde kendini gösteren kavramın temeli rekabet ve ekonomideki hızlı büyümelere dayanır.

Networking Nedir?

Networking kavramını tek bir cümlede açıklayacaksam; ilişki geliştirme ağı olarak dilimize çevrilen sosyoekonomik bir faaliyettir. Başka insanlara yardım etmek, birbirine yardımcı olacak kişileri tanıştırmak ve bağlantı kurabilmek, ihtiyaç duyulduğunda yardım alabilmek ve yardım edebilecek kişiler ile bağlantıda olmak da bu kavramın tanımları arasında yer alıyor.

Networking Nerelerde Kullanılır?

Kesinlikle bir şey satma, bağış, iş bulma ya da finansal destek sağlama amacıyla bu kavramı karıştırmamanız gerekiyor. Bu kavramı kariyerinizin planlanmasında, yeni ve güçlü iş fırsatları yaratmada, var olan işinizin daha iyi bir şekilde gelişmesini desteklemede, yeni müşteriler ile aranızda ilişkiler kurmakta kullanabilirsiniz.

Networking’in Önemi Nedir?

Birden fazla karşılığa gelen kavram ile çevrenizi daha iyi bir şekilde tanımanız ve etrafınızdaki birbirine yardımcı olacak kişileri tanıştırabilirsiniz. Bu adımlar sonrasında arzu ettiğiniz etkiyi yaratabilirsiniz. Tanıştırdığını bu iki kişinin birbirine yardım etmesi ve bu tanışmadan memnun olması sonucunda ise; sizin için geri dönüşü etkili bir sonuç olacaktır.

Günlük hayatta görmüş olduğumuz iş ortaklıklarının yaklaşık olarak %70’i Networking aracılığı il gerçekleşmiştir. Bu vesile ile kurulan firmaları incelediğimizde yine bu oranlarda firmaların bireysel bağlantılar sayesinde cirolarının arttığını görüyoruz. Bu kavramın desteği ile sosyal ve iş hayatınızın zenginleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Networking Nerede ve Kimlerle Yapılır?

Networking herkes ile ve her yerde yapılabilir. Başlangıç için en etkili kişileri yakınızdan bulabilirsiniz. Bunlarda aileniz, aile dostlarınız ve yakın dostlarınızdır. Sizi en iyi yakınlarınız tanıyor ve bu şekilde de doğru kişilere yönlendirme işini sağlayabilirler. Güven kelimesi bu noktada sizin için en önemli etkendir.

Networking’in Engelleri Nelerdir?

Kavramın temeli “güven” odaklıdır. Güven devreye girdiğinde de ister istemez önyargılarımız devreye giriyor. Ancak her ne kadar güveni baz almamız başlangıç aşamasında önemli olsa da bir süre sonra yabancı insanlar ile tanışma noktasında engel olarak karşımıza çıkabilir. Bu nedenle öncelikle önyargılarımızı yıkmamız gerekiyor. Korku ve önyargı, olumsuz etkenlerin başında yer alıyor.

Networking’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ürün satma amacı güden, dikkat dağıtan ve çok fazla uzun konuşmalar ile dikkatinizi dağıtan kişiler ile bağlantı kurmak konusunda dikkatli davranmanız gerekiyor. Networking’in amaçları arasında ürün satma gibi bir çabanın olmadığını hiçbir koşulda unutmamalısınız. Her zaman önemli olan; yalnızca doğru bağlantılar ile sosyalleşmek ve daha fazla insanı tanımaktır. Bu şekilde ilerlediğinizde kurulan bağlantılar ile ilişkilerin derinleştiğini görebilirsiniz.

Networking

İyi Bir Networker Nasıl Olunur?

Bu alanda iyi olmanız için öncelikle önyargılarınızdan sıyrılmalısınız. Önyargı size hayatınızın hiçbir noktada yardımcı olmayacak bir kavramdır. Gözlemci olmanız ise ikinci adımda size çok yardımcı olacak diğer bir harekettir. Etrafınızda yer alan tüm insanlara farklı bir pencereden baktığınızı farz edin. Bu kişiler yakından tanıdığınız insanlar olsa bile farklı bir şekilde bakmanız gerekiyor.

Bu alanda iyi olmanız için doğuştan yetenekli olmanıza gerek yok. Araştırma yaparak ve daha iyi olmak için çabalayarak istediğiniz noktada siz de olabilirsiniz. Tabi ki bu noktada büyük bir hız beklemeniz hata olabilir. Yeni bir dil öğrenmek gibi düşünebilirsiniz. Zaman ve çaba sizi istediğiniz kadar iyi bir noktaya getirebilir.

 

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap