1. Ana Sayfa
 2. E-Ticaret
 3. Online Butik Açmak İçin Gerekli Bilgiler

Online Butik Açmak İçin Gerekli Bilgiler

Reklam alanı 2

Neredeyse tüm iş alanlarının pandemi döneminde internet üzerine geçiş yapıyor ya da yapmak istiyor. Kimilerimiz de bu dönemde online işler peşinde çaba harcıyoruz. Online butik açmak da bu dönemde ilgi gören iş alanları arasında yer alıyor. Tabi ki bir butik açmak için pek çok bilginin öğrenilmesi de önemlidir.

Online Butik Açmak Zor Mu?

Hayır, online butik için gerekli olanları tamamladığınız takdirde açmanız zor değildir. Eğer bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz, profesyonel kişilerden de hızlı bir yardım alabilirsiniz. Yine de bu işi tek başınıza yardım almadan yapmanız mümkün. Sadece butik için yeterli araştırmayı yapmanız gerekiyor. Bunun içinde önemli ölçüde zaman ayırmanız önemli.

 

Online Butik Mağaza Nasıl Açılır?

Öncelikle hangi ürünleri satmak istediğiniz belirlemeniz bu konuda size yardımcı olacaktır. Eğer kendi ürünlerinizi satmak istiyorsanız, hızlı bir alışveriş için bir miktar stok yapabilirsiniz. Kendi ürünlerinizi satmanız size pek çok konuda da fayda sağlayacaktır. Bir marka oluşturarak tüm kanallardan satışı ve reklamı etkili bir şekilde yapabilirsiniz. Bu şekilde de kendi markanızı oluşturabilirsiniz.

Şimdi size online butik açmak için atacağınız adımlardan bahsedeceğim;

 • Doğru bir iş planı yaparak başlayın.

Gelir kaynaklarınız, potansiyel giderler, pazarlama ve satış teknikleri gibi detaylardan oluşan bir plan çalışması yapın. Bu çalışmanız sizin butik planlarınızda aydınlatıcı bir görev görecektir. Sonra yaparım diyerek bunu ertelemeyin. Bu plan sizin kredi başvurunuzda da yardımcı olacak. Tabi kredi çekmeye ihtiyacınız yoksa bunu aydınlatıcı etkisi nedeniyle tercih edin ve plan düzenleyin.

 • Butiğin hangi platformda var olması gerektiğine karar verin.

Yalnızca Instagram üzerinden bir hesap oluşturarak butiğinizi hayata geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra ise Gittigidiyor, n11, Etsy, Shopify gibi platformlar üzerinden kendi mağazanızı açabilirsiniz. Masrafları en aza indirmek için bu öneriler sizin için faydalı olacaktır. Tabi tüm bunları kullanmadan kendi web sitenizi kurmak isteyebilirsiniz. Bu konuda size e-ticaret sitesi için gerekli olan tüm detayları içeren yazımda yardımcı olabilirim.

 • Akılda kalıcı ve hep kullanacağınız bir isim bulun.

İsim bulmak için acele etmemelisiniz. Öncelikle satacağınız ürünleri gözünüzün önüne getirerek bir isim bulmayı deneyebilirsiniz. Akılda kalıcı olmasına dikkat edin. Ayrıca hep seveceğiniz bir isim olması da sizin için önemli. Amaçlarınızı ve hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizde bu ismi uzun yıllar kullanacağınızı aynı zamanda bu ismin bir marka olacağını unutmayın. Özellikle kendi ürünleriniz için bir online butik açmak istiyorsanız; oluşturacağınız ismin her zaman ürünlerinizin bir etiketi olduğunu unutmayın.

 • Tüm platformlarda kendi stilinizi markanızı yansıtmalısınız!

Büyük bir marka oluşturmak için yola çıkıyoruz. Ana sayfa, sosyal medya hesapları gibi tüm platformlarda tek bir stili yansıtmaya özen gösterin. Tüm bunlar sizin markanızın bir kapağı gibi düşünebilirsiniz. İdeal müşteri kitlenizin hoşlanacağı tarzı da düşünerek yola çıkabilirsiniz. Bu noktada ayrıca orijinal olmaya da özen göstermeniz de fayda var. Online butik açmak kadar tamamen kendinize özgü bir duruşunuzun olması da önemlidir.

 • Stilinizin dikkat çekici olmasına özen gösterin.

Hangi platformda butik işletmek isterseniz isteyin, tüm bu işlerin sonucunda kalitenin dikkat çektiğini unutmayın. Ekleyeceğiniz fotoğrafların düzenli ve kaliteli olması, kullanıcıların dikkatini çekecektir. Estetik bir bütünlük sağlamanız önemlidir. Acele ederek bir düzenleme yapmaktan kaçının.

Yani hızlı bir şekilde sıradan bir mağaza oluşturmak yerine daha klas, özenli, estetik ve güzel bir stil yaratmaya çalışın. Kullandığınız renkler ve yazı fontları da stilinizi destekleyecek diğer unsurlar arasında yer alıyor. Tüm bunları deneyerek en iyi seçeneği bulabilir ve markanızı en iyi yansıtan detayları bir araya getirebilirsiniz.

 • Profesyonel bir fotoğraf makinesi kullanın.

Eğer profesyonel fotoğraf makineniz varsa zaten şanslısınız demektir. Mağazanıza ekleyeceğiniz ürünlerin çekimi oldukça önemlidir. Tabi bir makineniz yoksa bu durumda profesyonel bir kişiden yardım alabilirsiniz. İnanın bu durum satışlarınızı ve takipçilerinizi büyük ölçüde etkileyecek. Online butik açmak için gerekli detaylardan bir tanesinin fotoğrafların kaliteli olması gerektiğini unutmayın.

 • Tedarikçinize karar verin.

Eğer kendi ürünleriniz yerine tedarikçiler ile çalışacaksanız bu konuyu önceden ayarlamanız önemlidir. Tabi bu durumda belli bir ölçüde stok yapmanız da gerekebilir. İlerde bir sıkıntı yaşamamanız için bu duruma önceden karar vermeniz önemlidir.

 • Kargo detayını unutmayın.

Tek tek kargo gönderme işi sizin içinde müşterileriniz için de pahalıya patlayabilir. Bu durumda bir kargo firması ile anlaşmanız gerekir. Butik için en önemli ve atlanmaması gereken adımlardan bir tanesi kargo işleri diyebilirim. Müşterileriniz açısından düşündüğünüz zaman sürekli pahalı kargolar bir süre sonra onları markanızdan uzaklaştıracaktır. Bu nedenle tüm kargo firmalarını gezerek bir fiyat belirlemelerini isteyebilirsiniz. Sizin için en uygun fiyatı veren kargo firması ile çalışmanız, size bu yolda büyük bir avantaj sağlar.

Online Butik Açmak

 • Sosyal medya hesaplarınız aktif olmalı.

Online butik açmak için gerekli olan detaylardan biri de sosyal medya hesaplarınızın aktif olmasıdır. Güncel tutmanız ve burada yer alan fotoğraflarınızın da kaliteli olması önemlidir. Kişisel bir hesap gibi yönetmek yanlış bir hareket olacaktır. Bunun yerine kurumsal bir şekilde yönetmeyi tercih edebilirsiniz. Hatta bu durumda zamanınızı buraya ayırmak istemeyebilirsiniz. İşte bu noktada profesyonel sosyal medya uzmanlarından güzel bir yardım alabilirsiniz. Her platformda markanızın bir hesabı olmasına önem verin. Tabi hesaplar sayıca çoğalınca onları yönetmek zor olabilir. Başlangıçta siz yönetebilirsiniz. Ancak bir süre sonra illa ki yardım almanız gerekebilir.

 • Reklam için doğru analiz yapın.

Online butik açmak özellikle kolay ve ulaşılabilir reklam seçeneği ile ilgi çekici bir seçenek. Ancak reklam yönetimini doğru bir şekilde yapmanız için kitlenizin analizi önemlidir. Doğru bir analiz sonucunda reklamlarınız doğru kitlenin önüne düşer. Bu da hızlı ve doğru bir şekilde ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap