1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. Online Eğitim Sitesi Kurmak İçin Atılacak Adımlar

Online Eğitim Sitesi Kurmak İçin Atılacak Adımlar

Online eğitim sitesi kurmak
Reklam alanı 2

Online eğitim sitesi kurmak son yıllarda ilgi çekici bir hal almıştı. Pandemi sürecinde ise eğitimlerin yüz yüze yapılması durumunda belirgin bir aksama olduğu için online eğitim siteleri her geçen gün daha fazla ilgi görmeye başladı. Yalnızca kurumsal olarak değil bireysel olarak da kazançlı bir hale dönüştü. Öğrenciler açısından ise bu durumda eğitimlerini uzaktan da olsa devam ettirme şansı doğdu. Bir kesim online eğitimin faydalı olmadığını düşünüyor ancak istesek de istemesek de uzun bir süre daha yüz yüze eğitim yapılamayacağını artık kabullendik.

Eğitim siteleri yine bu süreçte eğitimciler için güzel bir iş kaynağı haline dönüştü. Sağlıklarını riske düşürmeden öğrencilere uzaktan eğitim verme şansı elde ettiler. Sizin de aklınızda online eğitim sitesi kurmak hakkında fikirler varsa bu konuda size yardımcı olmaya çalışacağım.

Online Eğitim Sitelerinin Avantajı Nelerdir?

Online eğitim sitesi denildiğinde bunu tek düzende düşünmemenizi tavsiye ederim. Sertifika veren eğitim siteleri, pek çok kişinin dilediği konuda eğitim almasını sağladığı için avantajlı bir hale gelmiştir. Sertifikaların iş hayatında büyük bir etkisinin bulunması da kişileri eğitim sitelerine yönlendiriyor.

Pandemi döneminde ise hem eğitim kurumlarına gitmek hem de kurslara gitmek riskli bir durum haline geldi. Yoğun ilginin bu son birkaç ayda artmasının nedenleri arasında bu durumla beraber tüm dünyada eğitim alanlarının kapatılması da etkili. Uzaktan eğitimin avantajları nedeniyle pek çok ülkede yüz yüze eğitimin de sonlanacağına dair konuşmalar başladı. Her ne kadar tamamen biteceğini düşünmesem de büyük bir kesimde eğitim bu şekilde verimli bir şekilde ilerlemeye de devam edecek gibi duruyor.

Online eğitim sitesi kurmak

Online Eğitim Sitesi Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

Hızlı bir şekilde sitenizi kurup başlamak istiyor olabilirsiniz. Ancak pek çok ayrıntısını özenli bir şekilde düşünmeniz ve daha sonra başlamanız etkili olacaktır.

  • Domain isminizi belirleyin.

Online eğitim sitesi kurmak için öncelikle adınızı belirleyin. Domain olarak düşünmeyin. Bu bir markanın belirleyicisi olacak. Akılda kalıcı ve imza niteliğinde olacağını unutmayın. Domainde rakam kesinlikle olmasın. Kısa bir domain ismiyle akılda kalıcılığı artırabilirsiniz ve uzantısının .com olması da oldukça önemli. Domain sorgulama sitelerini kullanarak kontrollerinizi yapın. Domain satın alma işlemi sonrasında oluşturacağınız platform için en uygun hostingi seçmelisiniz.

  • WordPress kullanışlı bir tercih olacaktır.

WordPress rakipleri arasında oldukça kullanışlı, çok fazla bilgi gerektirmeyen ancak detaylı imkanlar sunan bir içerik yönetim sistemidir. Pek çok kurumsal firmanın da tercihidir. Web siteler konusunda detaylı bir bilgiye sahip değilseniz bile pratik bir şekilde istediğiniz siteyi kurabilirsiniz. Kurulum aşaması da oldukça basittir. İhtiyacınız olan kütüphane gibi pek çok ihtiyacı WordPress eklentileri ile halledebilirsiniz. Önemli avantajlarından birisi de sunduğu eklenti avantajlarıdır. Kod bilgisine sahip olmadan da eklentiler ile istediğiniz şekilde bir site kurabilirsiniz.

  • Web sitenizin tema seçiminde sadeliği tercih edin.

Online eğitim sitesi kurmak için gerekli adımlardan bir tanesi de sizi ön plana çıkarak ve öğrencileriniz açısından kullanışlı olan bir tema seçmektir. Gösterişli ve karmaşık temalar, kullanıcı dostu olmaktan uzaktır. WordPress, ücretli ve ücretsiz pek çok tema seçeneği sunuyor.

Yine de kendi sitenize özel bir tema istiyorsanız, profesyonel bir yardım alabilirsiniz. Eğer tema konusunda hazır seçeneklerden faydalanacaksanız, diğer eğitim platformlarına benzerlik olmamasına dikkat edin. Kendi markanızı yaratmanız konusunda bu önemlidir.

  • Videolar ile web sitenizi destekleyin.

Youtube gibi ücretsiz kanal oluşturma platformlarında eğitim videoları yayınlayın.  Hatta web site kurulumundan önce bu seçenekten faydalanabilirsiniz. Böylece burada kemik bir kitle oluşturma imkanı elde edebilirsiniz. Pek çok eğitimci bu şekilde Youtube üzerinden video yayınlayarak ders veriyor. Web siteniz de de bu ders videolarını kullanabilirsiniz. Sitenizin tanıtımı için de burada açtığınız kanallar faydalı olabilir.

Ayrıca yalnızca ders videoları değil, soru çözme ya da quiz için de özel videolar hazırlayabilirsiniz. Ancak videolarda görüntü kalitesi, pek çok kullanıcı için önemli. Çekeceğiniz videolarda görüntünün kalitesine dikkat etmelisiniz.

Online eğitim sitesi kurmak bir eğitimci için avantajlı bir durum ancak web site kurmak ile ilgili yeterli bilgiye sahip değilseniz, bu konuda yardımcı olacak profesyonel kişilerden yardım alabilirsiniz. Youtube üzerinden başladığınızda pek fazla yardım gerekmez. Web site aşamasında ise bilginiz yoksa yardım almanız hatta eğitim kurumları için hazır yazılımları incelemenizi öneririm. Bu işe başlarken ilk aşamada kazancınızı düşünmeyin. Başlangıçta ücretsiz eğitimler vererek öğrenci kitlenizi oluşturabilirsiniz. Öğrencilerinizin sizin eğitim tarzınızı görmesini de bu şekilde sağlayabilirsiniz. Umarım biraz da olsa yardımcı olabilmişimdir.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap