İlginizi Çekebilir
yaay-nedir
 1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Medya
 3. Online PR Nedir?

Online PR Nedir?

online pr çalışmaları nedir
Reklam alanı 2

Son zamanlarda illa ki bir yerlerde online PR ya da dijital PR tanımını duymuşsunuzdur. Özellikle pazarlama ya da reklam ile ilgilenenlerin çok iyi bildiği bir konudur. Her şeyin online ortamına aktarılması ile pazarlamacı ya da reklamcı olmayanların da bu tanım hayatına girdi.

Online PR Nedir?

Aslında bu tanım için pazarlamanın online ortama aktarılması diyebilirim. Tabi bu en kısa açıklama olabilir. Günümüzde markaların itibarını destekleyici pek çok aktiviteyi gerçekleştirmesi gerekiyor. Dijital üzerinde var olması da bunlardan bir tanesidir. Dijital pazarlama ile markalar kendi itibarları ve imajları üzerinde olumlu adımlar atabilirler. İnternetin bu kadar yaygın hale gelmesinden öncesinde de PR tanımı vardı. Ancak PR araçları arasında gazete ve dergiler bulunuyordu. Zamanlar bu yayın araçlarının arasına online platformlar ve web siteleri de eklendi. Son yıllarda ise bu durum tamamen dijital ortamlara dönmüş durumda. Zaman ilerledikçe bu durumun nasıl ilerleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Dijitalin sürekli bir yenilenme halinde olduğunu biliyoruz. Bu nedenle de bugün anlattıklarım kısa bir süre içerisinde bile değişim gösterecektir. Dijitalin hızlı değişimi nerdeyse tüm sektörleri de bu kadar hızlı bir değişime ayak uydurmak zorunda bırakıyor.

Online PR Çalışması Neden Önemlidir?

Online PR Çalışması Neden Önemlidir?

Online PR çalışmalarının yapılması konusunda bir tereddüt mü yaşıyorsunuz? Cevabınız evet ise size dijital PR çalışmasının neden yapıldığını açıklamaya çalışacağım.

 • Yeni bir ürün çıkartmak istiyorsunuz. Piyasaya giriş yapacaksınız ya da hali hazırda bir ürününüz bulunuyor. Bu noktada kendinize hedefinizi sorun. Hedefleriniz büyükse mutlaka ama mutlaka o hedefe ulaşmak için dijital PR çalışmalarına ihtiyacınız olacaktır.
 • Markanızın itibarını oluşturmanıza dijital PR çalışmaları yardımcı olacaktır. Bu da bir marka için oldukça önemlidir.
 • İlla ki bir markanızın ya da ürünün olmasına da gerek yok. Bir sosyal sorumluluk ya da projeniz varsa da dijital PR çalışması yapmanız gerekiyor. En önemlisi de istediğiniz etkiyi elde etmek için bunu yapmalısınız.
 • Markanızın elde etmiş olduğu gücün etkisini artırmak için tüm çalışmalarınızı dijital PR ile destekleyebilirsiniz.

En önemlisi de ister projeniz olsun ister markanız, dilediğiniz kadar insana ulaşabilmeniz için PR çalışmaları artık zorunlu bir hale geldi. Hedefleriniz için de etkili adımları bu şekilde atabilirsiniz. Bu konuda uzman değilseniz de uzman kişilerden yardım almanızı tavsiye ederim. Kötü bir Online PR ile markanızın itibarını ve güvenilirliğinizi zedeleyebilirsiniz. Dijital ortamda bu kötü izlenimden kurtulmak da bir o kadar zor olabiliyor. Bu nedenle alanında iyi olan uzman ve profesyonel kişilerden mutlaka yardım almalısınız. Bunun için bütçeniz yoksa da en azından görüş almayı deneyebilirsiniz.

Online PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Online PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Dijitalde PR yapabileceğiniz pek çok kanal bulunuyor. Hedeflerinize göre bu kanallardan birkaçını ya da hepsini kullanabilirsiniz. Ben size bu kanallardan bahsedeceğim. Seçim tamamen size kalıyor. Bu noktada yukarıda bahsettiğim uzman kişilerin önemine geliyoruz. Bu alanda uzman olan insanlar, markanız için en doğru çalışma alanını ya da ilk nerede olmanız gerektiğini bulabilir.

 • Dijital PR çalışması denildiğinde aklımıza sosyal medya platformları geliyor ancak bununla sınırlı kalmıyoruz. SEO çalışmaları da PR çalışmalarını destekliyor. Bunun en önemlisi de arama motoru optimizasyonudur. Tabi ki SEO çalışmanızın kaliteli ve doğru bir şekilde yapılması da önemli.
 • Sosyal medya platformlarında var olarak hedeflerinize daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunun için en doğru sosyal medya platformundan başlamalısınız. Sosyal medyadan yapacağınız çalışmalar ile markanızın geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kullanıcılar ile doğrudan iletişime geçmeniz de sosyal medyadan yapılacak Online PR ile daha hızlı bir hale geliyor.
 • Online kanallarda markanızı temsil edecek bir marka elçisi belirleyebilirsiniz. Özellikle sosyal medya fenomenlerinde bu örnekleri görebilirsiniz. Pek çok markanın yüzü olan sosyal medya fenomenleri bulunuyor. Takipçi kitlesinin üzerinde sağladığı güven, sizin PR çalışmalarınızı da olumlu bir şekilde etkileyecektir. Bütçeniz varsa bu durumda ünlü bir isimle de çalışabilirsiniz. Ancak doğruyu söylemek gerekirse, ünlü isimlerden daha çok kullanıcılar takip ettikleri fenomenlerin ürün tanıtımını daha inandırıcı buluyor. Fenomen haline gelen isimlerin kullanmadıkları ürünü tanıtmayı tercih etmemeleri de bu durumu besliyor.
 • Online PR çalışmalarından önce hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Genele hitap etmek sizin hedefiniz olmamalıdır. Doğru kitleye ulaşmak zaten sizi genelde de görünür kılacaktır.
Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap