İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. PHP
  3. Php Nedir?

Php Nedir?

php
Reklam alanı 2

Php Nedir?

Php, internet için yaratılan bir programlama dili olarak karşımıza çıkmaktadır. HTML içine gömülebilme özelliğinin olması ile oldukça kullanışlı bir dildir. Bağımsız şekilde çalışabildiği için Windows veya Linux’a ihtiyaç duymaz. Öğrenilmesi oldukça kolay olmasına rağmen oldukça yüksek seviyelere erişilmesi de söz konusudur. İlk kez 1995 senesinde geliştirilen bu dil, günümüzde birçok eklenti geliştirilerek Php5 adını almıştır. Ücretsiz olarak dağıtıldığı için geniş kitlelere ulaşmıştır ve açık kaynaklı bir kodlama dilidir. HTML’ye hakim olan kişilerin Php öğrenebilmesi oldukça kolaydır. Günümüzde kullandığımız çoğu web sitesi Php kullanılarak oluşturulmuştur.

Php’nin Avantajları Nelerdir?

Php, bağımsız çalışabilen bir programlama dili olduğu için Windows, Linux, MAC OS gibi işletim sistemlerine adapte olabilir ve sorunsuz şekilde çalışabilir. Php’de oluşturduğunuz kodlar da bağımsız çalışabilen kodlardır bu nedenle diğer kodlar ile karıştığı gözlemlenmemiştir. Oldukça hızlı çalışan bir dil olduğu için günümüzde hala kullanıldığını görmekteyiz. Web siteleri hakkında genel bilgilere sahipseniz Php dilini öğrenebilmeniz oldukça kolaydır. Çünkü diğer dillere oldukça benzemektedir. Diğer dillere çalışan kişilerin bu dili öğrenebilmesi zor olmayacaktır.

Derleme problemleri programlama dillerinde sıklıkla görülürken Php’de görülmez. Çünkü bu dil HTML içine gömülü olarak da çalıştırılabilmektedir. İnternet aleminde görülen çoğu programın ve web sitesinin php ile oluşturulduğu söylenebilir. Bu tarz içeriklerin php ile oluşturulması gelişim açısından önem arz etmektedir. Çoğu veri tabanı ile uyumlu çalışır ve hız konusunda problem yaşamanızı önler.

 

Php’nin Dezavantajları Nelerdir?

Php dezavantajları da göz önünde bulundurularak kullanılması gereken bir programlama dilidir. Bu programlama dilini oluştururken yapacağınız en ufak hata bile uygulamanızın çalışması önünde büyük bir engel olarak karşınıza çıkabilir. Çoğu php kullanıcısının gerçekleştirdiği en büyük hata noktalı virgül kullanımı konusunda olmaktadır. Noktalı virgül, php dilinde bir sonraki kod satırına geçmeyi ifade etmektedir. Bu ayrımı bilmeyen kişiler genellikle php’de büyük sorunlar yaşamaktadır.

Php script dili olarak karşımıza çıktığı için büyük bir program oluşturmak istediğiniz zaman isteklerinizi gerçekleştirmeniz uzun süreler alabilmektedir. Bir web sunucusunu güncellemek istiyorsanız eş zamanlı olarak php güncellemesi de yapmanız gerekmektedir.

 

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap