İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Podcast Nedir? Podcast Nasıl Yapılır?

Podcast Nedir? Podcast Nasıl Yapılır?

Reklam alanı 2

Bugünlerde video izlemek yerine podcast dinlemek son derece yaygınlaştı. Sürekli ekrana bakmak zorunda olmamak gerçekten ilgi çekici olabiliyor. Bir iş yapıyorken bile arkadan bir podcast dinleyebiliyorsunuz. Üstelik podcastler eğlendirme ya da bilgilendirme amaçlı olabilmektedir.
Peki podcast ne demek? Podcast yapmak istiyorsanız ne yapmalısınız? Bu soruları merak ediyor olabilirsiniz. Yazımda sizlere bunları anlatacağım. Makalemi okumaya devam ederek gerekli tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Podcast Nedir?

Öncelikle podcastin tam olarak ne olduğunu anlatmakla başlamak istiyorum.  Podcast aslında kelime anlamı olarak “sesli bloglama” demektir. Podcastleri dilediğiniz mecrada yayınlayabilirsiniz. Podcastler bölüm bölüm dinleyicilere sunulur ve her bölümde farklı bir şey anlatılır.

Podcast Nasıl Yapılır?

Podcast yapmak aslında son derece kolay ancak ihtiyacınız olan ekipmanlar durumu biraz zorlaştırabilir. Araştırmalarım sonucunda gördüm ki, yüksek dinleyici kitlelerini hedefliyor iseniz, kaliteli ve pahalı ekipmanlar almanız gerekebiliyor.

Örneğin Spotify podcast konusunu ele alalım. Spotify platformunda yayınlanan birçok podcast son derece kaliteli ekipmanlarla kaydediliyor. Dolayısıyla dinleyicilerin beklentisi de genelde bu yönde olmaktadır. Ancak siz küçük kitleler hedefliyor iseniz, daha düşük bütçelerle işe başlayabilirsiniz.

En kaliteli ekipmanları bile kullansanız, başlarda dinleyici sayınız pek de yüksek olmayacak. Podcast Apple son derece yaygın iken artık dinleyiciler Spotify, YouTube ve Google’da bulunan başka platformlara yönlenmiş durumda. Bu da dinleyici kitlesini bölmektedir.

Podcast Yapmak İçin Gerekli Ekipmanlar

Ortalama fiyatları araştırdıktan sonra temel olarak 500 TL ile 1000 TL arasında harcama yapmanız gerektiğini gördüm. Ancak dediğim gibi, eğer gerçekten yüksek sayıda bir dinleyici kitlesi hedefliyor iseniz, 3000 TL ile 5000 TL arasında harcama yaparak podcast Google dahil birçok platformda var olmanız gerekmektedir.

Ekipmanları sizin için bir liste haline getirdim;

  • Mikrofon: Tabii ki ses kaydedeceğiniz için ihtiyacınız olan ilk şey mikrofon. Ancak burada mikrofon derken, basit bir kulaklık ya da bilgisayar mikrofonundan bahsetmiyorum. Bu tarz mikrofonlar kullanmak sesin son derece kalitesiz ve cızırtılı gelmesine sebep olacağı için, birçok dinleyiciyi daha baştan kaybetmiş olacaksınız.
  • POP Filtresi: Bu ekipman ise podcast yapmak için zorunlu tutulan bir ekipman değil. Ancak şöyle bir handikabı da bulunuyor; pop filtresi kullanmamak ses kalitenizi düşürdüğü için, dinleyici sayınıza olumsuz bir etkisi olabilir. Bu filtrenin mikrofon ömrünü uzattığı da bilinmektedir. Ani ses patlamalarını büyük ölçüde önlüyor.
  • Kulaklık: Yine aslında zorunlu olmayan ama olmazsa olmaz gibi görülen bir ekipman ile karşınızdayım. Kulaklık kendi sesinizi duymanızı sağlar ve olası problemlerin önüne böylece geçebilirsiniz. Kulaklık kullanmadan ses kaydederseniz, kaydı dinlerken belki de yarısının çok kötü bir sese sahip olduğunu fark edebilirsiniz, ancak düzeltmek için çok geç olacaktır.

Podcast kaydetmek için gerekli ekipmanlar bu kadar. Sadece mikrofona sahip olarak bile, çok kaliteli sese sahip olmasanız da podcast kaydedebilirsiniz. Aslında bir başlangıç yapmak için iyi bir fikir olabilir ve böyle konularda başlangıç yapmak en önemli şeydir.

Hangi Konularda Podcast Yapabilirim?

Aslında bu sorunun kesin bir cevabı olmadığını araştırmalarım sonucunda gördüm. Bazen insanlar ekonomiden bahsederken, bazen sadece kendi anılarından bahsediyorlar. Podcastleriniz hem bilgilendirici hem eğlendirici olabilir. Alternatif olarak, tek bir konuya odaklandığınız podcastler kaydedebilirsiniz.

Podcast yapmadan önce, farklı insanlar tarafından kaydedilen podcastlere göz atmanızı öneriyorum. Bunun sebebi ise, kimsenin yapmadığı farklı bir şey yapabilmek. Örneğin karar verdiğiniz konuda birden fazla podcast var ise, bu sizin dinlenme oranınızı düşürür çünkü insanlar sizde farklı bir şey bulamaz.

Podcastlerimi Spotify ve iTunes Gibi Platformlara Nasıl Yükleyeceğim?

Başlıkta yalnızca Spotify ve iTunes uygulamalarından bahsettim çünkü en popüler uygulamalar bunlar. Ancak son zamanalrda Google Podcasts ve alternatif uygulamalar da tercih edilmektedir. YouTube bu konuda ayrı bir girişim yapmasa da insanların video olmadan bu platforma podcast yüklediklerini gözlemledim.

Hangi platform ile başlayacağınız tamamen sizin seçiminiz. Dilerseniz birden fazla uygulamayı deneyebilirsiniz.

SoundCloud’da bilinen ve tercih edilen uygulamalardan biri ve podcast yükleme konusunda oldukça kolay bir alternatif. Tek yapmanız gereken bu uygulamaya kaydolmak. Diğer uygulamalarda ise sahip olmanız gereken bir şey var; RSS feed. Bunu yapmak için Anchor ve Transistor gibi siteleri kullanmanız gerekmektedir. Podcasti bu sitelere yükledikten sonra RSS feed sahibi olabilirsiniz.

Daha sonra ise yapmanız gereken şey platformların adımlarını takip etmek olacak. Her platform farklı şekilde yükleme yapılmasını istemektedir. Örnek olması için Spotify adımlarını sizlere göstereceğiz. Spotify podcast nedir sorusuna kesin bir cevap olduğunu düşünüyoruz.

  1. Spotify podcast yayıncıları adresine Karşınıza çıkan ekranda Get started yazdığını göreceksiniz. Bu butona basın ve devam edin.

  2. Karşınıza yeni bir ekran çıktığını göreceksiniz. Bu ekranda sizden RSS feed linkiniz istenecek. Daha önce bir RSS feed almanız gerektiğini ve bunu Anchor, Transistor gibi platformlardan yapabileceğinizi söylemiştim. Spotify bu konuda daha fazla seçenek de sunuyor. Seçeneklere bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Konumuza dönelim. Aşağıda gördüğünüz gibi linki yapıştırın ve otomatik olarak onaylanmasını bekleyin.

Tüm yapmanız gereken işlem Spotify için bu kadar. Diğer uygulamaların kendi rehberlerini takip ederek yükleme yapmaya başlayabilirsiniz. İyi yayınlar dileriz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap