İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Pomodoro Tekniği Nedir? 
Trendlerdeki Yazı

Pomodoro Tekniği Nedir? 

Reklam alanı 2

Yapılacak işler, yetişmesi gereken projeler, katılmayı bekleyen toplantılar derken hayat koşturmacası içinde sürüklenip gidiyoruz. Bu noktada sadece kendimizle ve rakiplerimizle değil aynı anda zamanla da yarışıyoruz ama artık yarışı bir kenara bırakıyoruz ve zamanınızı verimli değerlendirmek için en iyi yöntem Pomodoro Tekniğini öğreniyoruz. Bu tekniğin amacı çalışmakta problem yaşayan insanları teşvik etmek ve üretkenlik sağlama amaçlıdır. Pomodoro Tekniğinin temeli, kısa süreli çalışmalar ve mini molalardan oluşur. Böylece sıkılmadan ve dikkat dağınıklığı olmadan yapacağınız işten en yüksek verimliliği alabilirsiniz. Gelin birlikte bu tekniği inceleyelim.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro, İtalyancada domates anlamına gelmektedir ve bu tekniğe ismini veren unsur da domates şeklindeki bir saattir. Aklınızda nasıl olur da bir domates verimli çalışmamızı sağlar gibi düşünceler geçtiğinizi biliyoruz. Merak etmeyin hepsini açıklayacağız. Tekniğin geliştiricisi İtalyan öğrenci olan Francesco Cirillo, mutfaktaki zaman sayaçlarından ilham almıştır. Teknikteki her bir zaman döngüsüne de “ Pomodoro” demiştir.

Hangi işi yaparsanız yapın, hangi sektörde olursanız olun Pomodoro Tekniği sayesinde hayatınızı kolaylaştıracak, öğrenme yeteneğinizi arttıracak ve yüksek verimlilik sağlayacaksınız.

Pomodoro Tekniğinin bir çalışma seansı 25 dakika sürmektedir. Ardından 5 dakika mini mola verilmelidir. Bu sürelerin toplamı 30 dakika 1 Pomodoro eder. Toplamda 4 Pomodoroyu tamamladığınızda 25 dakikalık mola verilmelidir. Gün içerisinde totalde 12-16 Pomodoro tamamlamak idealdir. Tekniği uygulamak gerçekten basittir. Çünkü saat dışında uygulama yapmak için herhangi başka araç ve gereçlere ihtiyaç yoktur.

Bu tekniğin amacı, zaman diliminde kısıtlama verilerek yalnızca bir işin yapılmasıdır. Böylece çalışan kişinin konsantrasyonu en üst seviyede olur ve zihin tek bir konuyla bütünleşerek tüm verimi ile odaklanır. Verimliliği ve üretkenliği arttırmak için kişinin zamanı bilinçli harcaması gerekir. Böylece kısa zamanda daha fazla iş yapabilme imkanı doğar.

Çalışma süreleri kısa ve takibinde mini molalar olduğu için kişi, başarısını hızlı bir şekilde ödüllendirme hissini yaşar. Aynı zamanda motivasyon artışı sağlanırken stres ve kaygılanma durumunda da azalma görülür.

Örneğin mini molada müzik dinlemek, bir şeyler atıştırmak, sosyal medyada gezinmek, bir arkadaşının sesini duymak vb. konular insanın gün içerisinde enerjisini yükselten etmenlerdir.

 

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

 • Kendinize plan yapın. Yapmak istediğiniz uzun veya kısa vadeli işlerin notunu çıkarın.
 • Yaptığınız listede öncelik sırası belirleyin.
 • Her gün çalışmaya başlamadan önce yapacağınız işin tahmini pomodoro süresini belirleyin. Ona göre çalışma saati ve mola saatinizi ayarlayın.
 • 25 dakikalık çalışma süresinin ardına 5 dakika mola ekleyin.
 • Vereceğiniz molada iş ile alakalı bir şey düşünmeyin ve farklı şeylerle ilgilenerek kendinizi ödüllendirin. Bu sayede hem beyniniz dinlenmiş olacak hem de enerjinizi tazeleyeceksiniz.
 • Günün sonunda yaptığınız işleri ve süreleri kaydedin. İşinizin tahmini süresini ve gerçekleşme sürelerini pomodoro cinsinden karşılaştırarak bakın. Bu karşılaştırma sonucu zamanınızı verimli kullanıp kullanmadığınızı kontrol ederek iyileştirme yapmanız gereken noktaları belirleyin.
 • Zamanı efektif kullanmaya gayret gösterin.
 • İster yalnız ister grup şeklinde Pomodoro çalışabilirsiniz. Yalnız çalışmaktan zevk alıyorum grup çalışması sevmiyorum diyorsanız bu teknik için bir düşünün deriz. Grupça yapılan aktiviteler daha keyifli ve motive edicidir.

Pomodoro Tekniği Uygularken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Çalışacağınız alanda dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak durun. Bu esnada telefonunuza bile bakmayın. Sadece yaptığınız işe odaklanmalısınız.  Pomodorolarınızın bölünmemesine özen gösterin. Eğer elinizde olmayan sebeplerden dolayı bölünme yaşıyorsanız onları mutlaka not alın. Pomodorolarınızı bitirdiğiniz haftayı gözden geçirerek eksikliklerinizi ve başarılarınızı karşılaştırarak gelecek haftanın planlamasını yapmaya başlayın. Zamana karşı yarışmayın, zamanlar bir bütün olun. Bunu başardığınız zaman üstünüzdeki baskının tüy gibi hafiflediğini hissedeceksiniz. Daha iyi bir iş ve yaşam dengesi kurmak istiyorsan artık harekete geçme zamanı!

Pomodoro Tekniğinin Faydaları Nelerdir?

Pomodoro Tekniği sayesinde yaptığınız işe veya aktiviteye ne kadar süre harcadığınız konusunda farkındalık kazanarak vaktinizi kontrol altında tutabilme yeteneği kazanıyorsunuz. Böylece bunca zamanım nereye gitti telaşı olmuyor. Ayrıca çalışma şeklinizi düzene koyarak odaklanma ve verim problemi yaşamıyorsunuz. Doğal olarak kendinizi net ifadeler içinde tutarak gününüzü doğru değerlendirmenin verdiği mutluluk da çabası oluyor. Büyük resim hepimizi korkutabiliyor. İşinizi küçük küçük bölümlere ayırdığınız zaman o iş hemen bitti hissiyatı da en büyük ödülünüz olmuş oluyor.

Unutmayın; “yaptığınız işi, en iyi şekilde yaptığınız zaman başarılı olursunuz.”

 

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap