İlginizi Çekebilir
g7 zirvesi -
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Python Hakkında Temel Bilgiler ve Avantajları

Python Hakkında Temel Bilgiler ve Avantajları

Python-hakkinda-temel-bilgiler
Reklam alanı 2

Python 90’lı yıllarda hayatımıza giriş yapan bir programlama dilidir. İsmi ile ilgili pek çok hikaye var. Özellikle ismini piton yılanından aldığı oldukça inanılan bir efsanedir. Ancak Python programlama dili ismini geliştiricisinin en sevdiği gösteri olan MonthyPython isimli gösteriden alır. O günden sonra da programlama ile ilgilenen pek çok kişinin hayatında var olur. Tabi dönem dönem gösterilen ilginin azaldığı olmuştur. En temeline inildiğinde ise sade ve verimli bir kod yazabildiğimiz için bir şekilde yok olmadı.

Python Hakkında Temel Bilgiler

 • Python programlama dili büyük yazılım kütüphanelerin API- destekli servislerinde bugün dahi kullanılmaktadır. Serbest bir şekilde arayüz oluşturulabilme özelliği nedeniyle kütüphanelerde kullanımı sıklıkla tercih edilmektedir. Python avantajlarından öncelikli akla gelenlerinden biri bu özelliğidir.
 • Python sürekli olan güncelleme alması nedeniyle her sürümde tekrar bir öğrenim sürecine ihtiyaç duyulabilir. Özellikle yeni başlayacak biriyseniz bu durumda son sürümden itibaren eğitim almaya başlayabilirsiniz.
 • Linuxlarda Python yüklü olarak kullanıcıları ile buluşabilir ancak Windows cihazlarında bu durum geçerli olmuyor. Bu durumda kullanıcıların gerekli olan kurulum dosyalarına Python resmi sitesinden ulaşması mümkün.
 • Programlama dili olan Pyhton oldukça basit bir söz dizimine sahip. Bu özelliği sayesinde de program yazmayı kolaylaştırıyor. Basit ve rahat bir şekilde çalışırken keyif de almanız mümkün.
 • Pyhton her platform üzerinde rahat bir şekilde çalışabilme özelliğini de taşımaktadır. Bu durumda bu program dilini güçlü bir şekilde ön plana çıkarıyor. Basit bir kullanımı olması nedeniyle oluşan önyargıları tam olarak bu noktada kırıyor.
 • Google, Youtube ya da Yahoo gibi kuruluşlar, Python program dilinin değerini bilen önemli kuruluşlar arasında yer alıyor. Büyük önemli kuruluşlar her dönem bir Python programcılarına ihtiyaç duyabilir.
 • Tüm diğer programlama dillerinin kod satırları ile Python arasında fark edilir bir fark bulunuyor. Python ile birden fazla işi az kod satırı ile halletmeniz oldukça basit. Web, masaüstü, veri analizi gibi detay içeren programları bu şekilde kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • Karmaşık programlama dilleri arasında bu dil özellikle yeni başlayanlar için oldukça basit bir öğrenime sahiptir. Eğer yeni bir dil öğrenmeye başlamak istiyorsanız Python ile başlayın. Basit ve hızlı bir şekilde dile hakim olabilirsiniz. Profesyoneller için pek çok avantajı olduğu gibi sizin içinde avantajları bulunmaktadır.
 • Yazılımı meslek haline getiren kişiler tarafından Python oldukça popüler bir programlama dilidir. Kullanımı da oldukça yaygındır.
 • Tüm kullanışlılığı ve kolaylığına rağmen Python programlama dilini diğer karmaşık dillerden daha az etkili görmek hata olur. Profesyonel yazılım geliştirmede oldukça etkili bir dil olduğunu söyleyebiliriz.
 • Python dilinin bir diğer avantajı ise kıyaslama yapıldığında karmaşık olan diğer programlama dillerinden daha hızlı olmasıdır. Hızı nedeniyle de zaman kaybı ortadan kalkmaktadır.
 • Son olarak ise bu programlama dili bir düzenleyiciye ihtiyaç duymaz.
Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap