İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. RankBrain Nedir?

RankBrain Nedir?

RankBrain algoritması nedir
Reklam alanı 2

RankBrain, Google tarafından kullanıcılara sunulan makine öğrenim sistemi odağında kurulan bir algoritmadır. İlk olarak 2015 yılında Google bu algoritmadan Bloomberg Business’ta bahsetmişti. Pek çok kişi için yeni bir algoritma olması nedeniyle akıllarda birden fazla soruyu peşinden getiriyor.

RankBrain Nedir?

Yeni bir algoritma gibi görünse de aslında bu algoritmaya biraz aşinayız. HummingBird algoritmasının daha yeni ve gelişmiş bir versiyonu diyebilirim. En basit anlamıyla bu algoritma için Google, internette yapılan aramaları cevaplıyor. Makine öğrenimi kavramı bu algoritmayı destekliyor. Bu da algoritmanın insan davranışlarını taklit ederek, sorulan her soruya daha mantıklı yaklaşmasını sağlıyor.

Makine Öğrenimi Nedir?

RankBrain algoritmasında bahsettiğim makine öğrenimi ile bilgisayarların algılamasını kolaylaştırmak için kullanılmış olan tüm algoritmalar sonucunda ortaya bir öğrenme çıkmaktadır. Bunu şöyle de açıklayabilirim; bilgisayarın bir satranç oyununda şampiyon olması gibi bir durumu yapay zekâ sağlamaktadır. Bu karmaşık ve zor oyunu anlamasını, tekniklerini ya da taktiklerini kavramasını ise sağlayan makine öğrenimidir. Algoritma bu durumda aramaların ya da öğrenmek istediklerimizi daha iyi bir şekilde anlıyor. İyi bir şekilde anlaması sonucunda da net ve daha iyi cevaplar verebiliyor.

RankBrain algoritması

RankBrain Algoritması Çalışması Hakkında Kısa Bilgiler

Çalışmasını etkileyen faktörlerden bahsetmeden önce SEO çalışmaları hakkında bahsetmek istiyorum. Hemen hemen herkes bu işi gerçekten yapıyor gibi görünüyor. Ancak doğru ve önemli bir SEO çalışması her zaman en önemlisidir. Bu çalışma da basit ve hızlı adımlardan elde edilemeyecektir. Eğer başlardaysanız bu konu hakkında derin bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Eğer bu konuda internette bulduklarınız sizin için yeterli gelmez ise online ya da yüz yüze kursları tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan sertifika değil öğrenme olsa da uzaktan eğitimle SEO uzmanı sertifikası veren pek çok platform bulunuyor. Daha önce sizin için bu sertifika veren uzaktan eğitim platformlarını yazmıştım. Buraya tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.

SEO çalışmalarını kendiniz de internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Bunun için pek çok dilde kaynağı rahatlıkla bulabilirsiniz.

Şimdi gelelim RankBrain algoritması detaylarına:

  • Google bu algoritmayı önemliler listesinde ilk üçte barındırıyor. En önemli algoritmalar arasında yer alıyor. Haliyle web sitelerin sıralama sisteminde de önemli bir faktör haline gelecek.
  • Rank Brain algoritması, konuları daha ayrıntılı ve titiz bir şekilde inceleyecek. Bu da oluşturulan içerikleri etkiliyor. Kullanıcıların sorularına karşı en iyi yanıtı verebileceğiniz kaliteli içerikleri oluşturmanız gerekiyor.
  • Algoritmanın anlayamadığı bir kelime ya da kelime dizisi olursa bu durumda benzer kelimeleri aramaya başlayacak. İçeriklerinizde yalnızca sizin anlayabileceğiniz kelimeler kullanmaktan kaçınmalısınız.
  • RankBrain algoritması ile, söz konusu olacak herhangi bir arama sonrasında kullanıcı en doğru cevaba ulaşabilecek hale geliyor. Bu da sitelerin etkileşim oranlarını net bir şekilde etkileyecek diyebilirim. Yapılacak olan SEO çalışmalarının kusursuz bir çalışma olması da giderek daha önemli bir hale geliyor.
Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap