İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Robotik Kodlama Nedir?

Robotik Kodlama Nedir?

Robotik Kodlama
Reklam alanı 2

Kodlama dilleri ve elektronik devrelerin bir araya gelmesiyle komut verme işlemine Robotik tanımı yapılmaktadır. Robotik kodlama da makine kontrolü, bilgisayar gibi birden fazla alanda hayatımızdaki aktiviteleri kolaylaştıran olanaklar sağlanmaktadır. Verilen robotik eğitimler ile sadece kodlamanın öğretilmesi öncelikli değildir. Aynı zamanda teknolojiyi değiştiren ve gelişimini sağlayan yeni bireyler yetiştirmek de hedefler arasında yer almaktadır.

Robotik Kodlama Eğitimi

Özel eğitmenler tarafından verilmesi gereken bu eğitim artık ilkokul çağındaki çocuklara dahi verilmektedir. Özellikle bu konuda eğitim almak isteyenler için ülkemizde eğitim veren pek çok kurum bulunmaktadır. Son dönemlerde de popüler bir hale gelmesiyle eğitimlere ilgiler oldukça yüksektir. Hızlı bir araştırma ile bulunduğunuz şehirde ya da en yakın lokasyonda bu eğitimi alabileceğiniz kurumlar bulabilirsiniz. Özellikle temel bilimlere ilgisi olan kişilerin bu yöne eğilim söz konusudur. Herhangi bir temeli olmayan yetişkinler için de yurtiçi ve yurtdışında üst düzey robotik eğitimleri verilmektedir.

Robotik Kodlama

Robotik Kodlamanın Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalarda robotik kodlama, beyin fonksiyonlarının gelişiminde büyük rol oynadığı belirlenmiştir. Faydaları sadece bununla da kalmamaktadır. Özellikle küçük yaşta alınan robotik eğitimlerinin çocuklar üzerine oldukça iyi etkileri tespit edilmiştir.

1- Analitik Düşünme Yeteneği

Programda yer alan problem analizi, algoritmalar ve sistematik olarak ifadelerin gerçekleşmesi sonucunda bireylerin analitik düşünme yeteneğinin geliştiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle de özellikle küçük yaşlarda olan çocuklara kodlama eğitimi verilmesine ağırlık verilmiştir.

2- Sorumluluk Bilinci

Kodlama eğitimi esnasında bireylerin sorumluluk bilinci artmaktadır. Aynı zamanda küçük yaşta çocuklar için öz güvenin arttığı da gözlemlenmiştir.

3- Paylaşma Bilinci

Kod eğitimleri esnasında grup eğitimi alan bireylerin bu süreçte işbirliği yapmaları gerekebilir. Bu durum süreklilik içermese de eğitimde iş birliği ve paylaşıma önem verilmektedir.

4- Yaratıcılık Yeteneği Tetiklenir

Özellikle küçük yaştaki çocukların eğitim almalarını destekleyen etkenlerden biri de yaratıcılığın tetiklenmesidir. Kodlama eğitimi alan çocukların yaratıcılık konusunda sınırlarının ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.

5- Problem Çözme Yeteneği

Robotik kodlama eğitimleri esnasında var olan ilerlemeler sonucunda eğitimi alan bireylerin problem çözme yeteneğinde gelişmeler gözlemlenmiştir. Bu durum sadece küçük yaşta çocukları değil yetişkinleri de olumlu yönde etkilemektedir.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap