1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Sahte Takipçinin Olumsuz Etkileri

Sahte Takipçinin Olumsuz Etkileri

sahte takipçi
Reklam alanı 3

Yeni bir işletme hesabı kurulduğunda hızlı bir şekilde büyümesi ve takip edilmesi beklenmektedir. Hızlı bir şekilde ise binlerce takipçiye ulaşmak, düşünüldüğü kadar basit değildir. Bu durumda ise sosyal medya hesabı yönetenler sahte takipçi çaresine başvurmaktadır. Aslında sahte olan takipçiler ile düşünülen gelişme olumlu yöne gitmenin aksine zarar verici bir durum haline gelmektedir. Basit bir şekilde takipçi sayısında binlere ulaşılabilir hatta daha fazlası olabilir. Ama etkisi takipçilerin geri dönüşü oldukça olumsuz olabilir.

Sahte Takipçi ile İşletme Hesabı Geliştirmek

Tüm dünyanın dijitale evirildiği dönemlerde artık hemen hemen her işletmenin ya da kurumun sosyal medya hesapları bulunuyor. Kişilerin sosyal medya hesaplarında dahi takipçi sayısının artışı önemli bir yere sahiptir. Ancak bu duruma zamanla ulaşmak en önemlisidir. Kişisel bir hesap içerisinde yapıldığında da sahte takipçi bir hatadır. İşletme hesabında ise bu durum marka bilinirliğine büyük zarar vermektedir. Dijital pazarlama alanında yapılacak en önemli yanlışlardan bir tanesi sahte takipçiler ile sayfayı büyütmektir.

Popülerlik sahte hesapların sizi takip etmesiyle ne yazık ki gelmeyecektir. Bu hesapların gerçek olması oldukça önemlidir. İnfluencer marketing için tercih edilen hesapların ne kadar takipçisinin olduğuna değil ne kadar fazla etkileşim aldığına bakılmaktadır. Doğru olan da budur. Takipçi satın almak basit bir işlem olmasının yanına bir o kadar da zor bir şekilde etkileşim getirmektedir. Hesabınıza yönlendirilen hesaplar sadece görüntü sağlayacaktır. 100.000 takipçisi olan bir hesabın aldığı etkileşim 1000 olduğunda bu durum olumsuz etkileri devamında getirmektedir.

sahte takipçi

Neden Sahte Takipçi ile Büyüme Sağlanamaz?

Satın alınan takipçilerin bir gönderi üzerinde etkileşimi oldukça düşük bir ihtimaldir. Etkileşim vermedikleri için bu durumda zaten sahte oldukları rahat bir şekilde anlaşılabilir. Takipçilerin belirli oranda gönderilere etkileşim vermesi gerekmektedir. Sayfanıza gelecek olan yeni kullanıcılar için de bu durum önem taşımaktadır. Gönderilere yapılacak olan yorum ve beğeniler bu etkileşimleri sağlamaktadır. İnstagram üzerinden beğeni sayıları artık görünmeyecek olsa da beğenenlere girildiğinde veriler elde edilmektedir. Belirli bir gelir elde etmek için kullanılan hesaplarda ise bu durumda gelir elde etmek imkansızdır.

Kurumsal hesaplarda ise; kullanıcıların markaya doğrudan güvenilirliği bu hatalar ile azalmaktadır. Sosyal medya yönetimi yapılırken sahte takipçi hatasına düşmek büyük bir olumsuzluk yaratacaktır. Güncel ve özgün paylaşımlar ile yarısı kadar takipçi kazandığınız zaman etkileşimler ile beraber hızlı bir şekilde takipçi sayısı artabilir. Bu durum için sadece özgün olmak ve zaman ayırmak yeterlidir.

Reklam alanı 5
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap