İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. SEO Çalışmasında SSL Sertifikası

SEO Çalışmasında SSL Sertifikası

seoimage
Reklam alanı 3

SSL sertifikası, web sitenizin kimliği üzerine verilen bir sertifikadır. Genellikle ticari nitelikli web sitelerinde edinilmesi gereken bir sertifika olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde 10 web sitesinden yalnız 1’inin tam anlamıyla bu sertifikaya sahip olduğu diğer web sitelerinin ise sertifikada problem yaşadığı gözlemlenmektedir.

Web sunucuları ile tarayıcı arasındaki iletişimin güvenilirliğini gözler önüne seren SSL sertifikası, bu iletişimi güvenli şekilde korumayı hedeflemektedir. Bu sertifikaya sahip olduğunuz zaman web siteniz “HTTPS” uzantısı ile açılmaktadır. Arama motorları genellikle bu sertifikayı önemseyerek web sitesi sıralaması yapar. Özellikle Google, SSL sertifikasına sahip olmayan web sitelerini arama sonuçlarında oldukça arka sayfalarda görüntülemektedir.

SSL Sertifikası ile Rakiplerinizi Geride Bırakın

Bu sertifikaya sahip olduğunuz zaman özellikle Google gibi büyük arama motorları, sertifika sahibi olmayan rakip sitelerinizi geride bırakmanızı sağlamaktadır. Devlet belgelerinin sızdırıldığı günümüz internetinde bu sertifika iletişim açısından büyük önem arz etmektedir. SEO çalışmalarına ek olarak SSL sertifikası gibi bir sertifikaya sahip olmanız arama motorları optimizasyon sürecini oldukça iyi tamamlamanızı sağlamaktadır. Bu sertifikaya sahip olabilmek için ayırmanız gereken belirli bir bütçe olmalıdır. Bu bütçeyi sağladıktan sonra sertifikaya sahip olmamanız gibi bir durum söz konusu olamaz.

İnternet aleminde zirvede bulunan 10.000 web sitesi incelendiği zaman büyük bir çoğunluğunun bu sertifikaya sahip olduğu gözlemlenmektedir. Mozilla Firefox gibi tarayıcıların da arama motorlarında aktif hale getirdiği kriterler arasında artık bu sertifikaya sahip olmak yer almaktadır.

SSL Sertifikasının Sağladığı Avantajlar

SSL sertifikası bulunan siteler, diğer web sitelerine göre oldukça profesyonel görünmektedir. Web sitelerinin devlerini incelediğiniz zaman linklerin yanında bir kilit işareti olduğunu görmüşsünüzdür. Bu kilit işareti sertifikayı temsil etmektedir. Kredi kartı gibi özel bilgilerin paylaşıldığı web sitelerde bu sertifikanın var olması kullanıcıların güvenini sağlamaktadır. Aynı zamanda bu sertifika gerekli şifrelemenin yapıldığını da belirtmektedir. Böylelikle veri trafiğinde verilerin ele geçirilmesi gibi bir şeyin gözlemlenme ihtimalini ortadan kaldırır.

SEO çalışmaları ile uyumlu bir sonuç gösteren bu sertifika ile çoğu arama motorunda “kullanıcı dostu site” olarak işaretlenerek daha fazla ziyaretçiye erişim sağlayabilirsiniz.

Reklam alanı 5
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap