1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Siteye Ping Atma Ne İşe Yarar?

Siteye Ping Atma Ne İşe Yarar?

ping atma
Reklam alanı 2

Siteye Ping Atma Ne İşe Yarar?

Google, dünyanın en büyük geniş veri tabanına sahip ara motorlarından biridir. Hatta ilk aklımıza gelen arama motoru da diyebiliriz. Milyonlarca web sitenin sayfaları, her saniye Google Botları tarafından indexleniyor ve veri tabanına kayıt ediliyor. Botların amacı sayfalarınızı ziyaret ederek tüm içeriğinizi Google’a bildirmektir. Anahtar kelimeler, sunduğunuz özgün içerikler gibi pek çok kriterden içerikleriniz geçmektedir. Bunun sonrasında ise kullanıcılar ile sayfanız buluşuyor. Peki milyonlarca sayfa arasından sıyrılmak ve Google tarafından hızlı bir şekilde fark edilmek nasıl oluyor? İşte bu sorunun cevabı ping atma işleminden geçiyor.

Ping Atma işlemi kısaca bahsetmem gerekirse; herhangi bir sitenin sizin sayfanızdan haberdar olması demektir. Her şekilde haberdar olacak diye düşünebilirsiniz. Ancak ping atarak bu süreci oldukça makul bir seviyeye çekiyoruz yani işlemleri hızlandırıyoruz da diyebiliriz. Zorunlu bir işlem değildir ancak dediğim gibi işlemlerinizi hızlandırır ve fark edilmenizi gözle görülür bir biçimde hızlandırır. Bu nedenle doğru servisleri kullanarak belirlediğiniz periyotlarla, sayfanızda yenilikler var oldukça ping servislerinden yararlanmalısınız.

Ping Atma Nedir?

Yukarıda basit bir şekilde ne olduğundan ve sonuçlarından bahsettim. Burada ise adımlarından bahsedeceğim. Öncelikle ping atma servislerinden bir tanesine sayfanızı ekliyorsunuz ve saniyeler içerisinde sitenize Google botlarını çağırıyorsunuz. Yani arama motoruna ben bu adresteyim ve botları bu adrese çağırıyorum diyoruz. Böylece aramalarda var olmak istiyorum diyoruz. Terim olarak ise bu duruma indexlemek diyoruz.

ping atma

Ping Atma İşlemi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sürekli olarak ping atma yanlış bir adım olacaktır. Doğru zaman; yeni bir sayfa olabilir ya da var olan sayfada değişiklikler olduğunda bildiri yapılmalıdır. Gereksiz bir şekilde sürekli olarak bu işlem tekrar edilmemelidir. 1 ping servisinden 1 kez ping atılması yeterli olacaktır. İşlemin basit olması sizi sürekli bu işlemi tekrarlamaya itmesin. Sakin ve düzenli bir şekilde yeniliklerin ardından botları sayfanıza çağırmalısınız. Sürekli içerik girdiğiniz zaman ardından ping atmayın. Bu durumu genellikle bir yenilik olduğunda yapmayı tercih edin.

Her Sayfaya Ping Atılmalı Mı?

Sadece ve sürekli olarak ana sayfaya ping atmanın hata olduğunu söyleyemem. Ancak bu durum dağılma oranını etkilemekte ve düşürmektedir. Verimli bir işlem yapmak için her sayfaya ayrı ayrı ping atılmalıdır. Her ne kadar basit bir işlem olsa da doğru adımlarla yapmak önemlidir. Bu şekilde yapılan işlemin geri dönüşü de hızlı olacaktır. Hatalı ve rastgele bir işlem yapıldığında sadece zaman kaybı olacak ve istenilen sonuç alınamayacaktır.

Her Servisten Ping Atılır Mı?

Yukarıda bahsettiğim gibi bu işlem oldukça basit ve hızlıdır. Ancak bu durum sizi yanıltmasın. Nitelikli bir servisten yapmak ve size anlattığım detaylara dikkat etmelisiniz. İncelikler gerektiren basit bir işlemdir demek daha doğru olacaktır. Yüzlerce ping servisi var. Tabi ki hepsi aynı doğrulukta değildir. Pek çok servis, kullanıcıya sayfaya ping gönderildiğini söyler ve ne yazık ki bu doğru olmaz. Ping işlemi gerçekleşmediği halde kullanıcıya ping gerçekleştirildi mesajı veren servisleri kullanmak da haliyle anlamsızdır. pingomatic.com size önerebileceğim nadir doğru ping servislerinden bir tanesidir. Ping servisi için öncelikli bir araştırma yapmanız gerekiyor. Doğru ve güvenilir olan servisi bulmanız önemli. Size verdiğim ping servisinden faydalanabilir aynı zamanda farklı servislerden de yararlanabilirsiniz.

Umarım kafanızda oluşan sorulara yeterli cevabı verebilmişimdir. Eğer farklı bir sorunuz varsa bu konuyla ilgili lütfen yorumlara yazın. Ben de elimden geldiğince sizlere yardımcı olayım.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap