İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Sosyal Girişimcilik Nedir?

Sosyal Girişimcilik Nedir?

sosyal girişimcilik
Reklam alanı 2

Sosyal girişimcilik, farklı bir kavram gibi düşünülse de kısaca bir girişimcilik türüdür. Bu girişimcilik türünde, kapitalizm minimum seviyede tutulur. Yani kapitalizmin iyi yönleri bu sistem ile toplum için kullanılır. İş hayatında verimlilik ya da kar gibi etkili kavramlar bu girişimcilik türü ile iyi yöne, faydaya ve özveriye dönüşür.

Sosyal Girişimcilik İçin Özgün Olmak Şart Değildir!

Girişimcilik tek başına ele alındığında özgün fikirlerin daha aktif iş yaptığını ve daha fazla geri dönüş aldığını söyleyebilirim. Sosyal girişimcilik alanında ise fikirlerin özgün olmasına pek fazla önem verilmez. Burada dikkat edilmesi gereken daha farklı unsurlar bulunuyor. Dünyanın herhangi bir yerinde zaten var olan bir fikir düşünün, bu fikirde yer alan sorunlara çözüm getirmeli ve dünyanın daha iyi bir yer olmasına katkı sağlayacak adımlar atmanız önemlidir. Hal böyle olunca da var olan bir fikir üzerinden yürüyebilirsiniz. Özgün olup yeni fikirler ortaya atmanız şart değildir.

Sosyal Girişimciliğin Ana Konuları Nelerdir?

Sosyal girişimciliğin en önemli unsurlarından bir tanesi; kar edilme düşüncesi ile yola çıkılmamalıdır. Çünkü bu şekilde yola çıkıldığında sosyal girişim, başarılı olmayacaktır. Yine de kar amacı güderek yapılan sosyal girişimciliğin de başarılı olması için gerekli hususlar vardır. Bunları sizlerle yazının devamında paylaşacağım.

Yaşadığımız topluma olan faydaları ve olumlu etkileri düşünülerek hareket ettiğinde başarı elde edilir.

  • Sağlıklı bir şekilde barınma
  • Alkol, madde ve uyuşturucu bağımlılığı
  • Kadına şiddet
  • Kadın hakları
  • İşsizlik sorunu
  • Tüm insanlar için eşitlik

Sosyal Girişimcilik Neden Önemlidir?

Girişimcilik genellikle finansal olarak belirli bir özgürlüğe kavuşmaya çalışan kişilerin tercihidir. Son dönemlerde pek çok başarılı örneğini de görüyoruz. Sosyal girişimcilik ise yaşadığımız dünyanın problemlerini düşünen, dert edinen, var olan topluma olumlu bir katkı sağlamak isteyen kişilerin tercih ettiği bir girişimcilik türüdür. Bu kişiler yaşamış oldukları çevreyi ve dünyayı güzelleştirmek için çalışır. Tabi ki bunun yanı sıra maddi kazanç da sağlanır ancak maddi kazanç, atılacak adımlarda ön planda olmamalıdır.

Maddi kazanç ikinci planda olmasına rağmen bu girişimcilik türünün aktif olarak hayatımızda var olmasının pek çok sebebi var. Bunlardan en önemlisi de dünyadaki kaynakların tüketiminde büyük bir azalma olmasıdır. Sosyal girişimciler maddi kazancın yanı sıra manevi de bir tatmin duygusu ile yola çıkıyor. Arkamızda sürdürülebilir bir miras bırakma düşüncesi de bu kişilerde ön plana geçiyor. Haliyle de yaşadıkları alanlar ve toplum için etkili adımlar atmak istiyorlar.

Dünyanın gelecek nesiller için daha iyi bir yer haline gelmesi için sosyal girişimcilik etkili bir sistemdir. Toplumsal değişimler ve sosyal iyilik kavramı bu girişimcilik türünde önemli kavramlardır. Bencilliğin ve kar amacının ön planda olmadığı; sağlık, eğitim, çocuk işçiliği, evsizlik gibi önemli konularda var olan sorunlara çözüm bulmanın artık bir gerekliliğidir.

Sosyal Girişimcilik Eğitimi

Ülkemizde ve dünyada sosyal girişimcilik için pek çok değerli kurumdan eğitim alabilirsiniz. Kendinizi eksik hissettiğiniz her konuda bu kurumlardan destek alabilir ve aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz. Parçaların bütünleşmesini istiyorsanız; dünya da ve ülkemizde var olan sosyal girişimcilik örneklerine de bakabilirsiniz. Herkes bir sosyal girişimci olabilir. Fark yaratmak ve topluma iyilik katmak istiyorsanız siz de neden sosyal girişimciliğin örnekleri arasında olmayasınız ki?

Sosyal Girişimci Olmak İçin Gerekli Olan Kriterler

Söylediğim gibi herkes olabilir. Önemli olan gerçekten bunu yapmak istemenizdir. Var olan sorunlara ve problemlere karşı iyi bir gözlem yeteneği ile adım atmanız yeterlidir. Gözlem yeteneği bu alanda en önemli kriterler arasında yer alıyor diyebilirim. Toplumlardaki sorunların iyi bir şekilde gözlem yapılması sonucunda bu alanda fark yaratabilirsiniz. Gözlem yeteneğiniz ile fark ettiğiniz soruna dair her şeyi azimle ve hırsla devam ettirmelisiniz. Kısa sürede pes etmenin hiçbir faydası olmayacaktır. Gereken yerde çözümleriniz uğruna riskler de alabilmelisiniz. Alacağınız risklerin sonucunda başarısızlık yaşama düşüncesini tamamen yok etmeniz de gerekiyor. Her alanda olduğu gibi burada da başarıya odaklanmalısınız.

Gözlemlediğiniz soruna ve sorunlara dair bir adım atmadan önce tüm detayları araştırmalısınız. Araştırma esnasında farklı dillerden farklı konumlardan kaynaklarda araştırmanız önemlidir. Her türlü kaynak sizin için etkili adımınızın bir parçası olacak. Pes etmeden uzun süre azimle çalışabilmek de önemlidir. Sosyal girişimcilik için en önemli kriterlerden biri de bireysel çalışma sevdasından uzak olmanız. Burada daha çok toplumsal çalışmaya önem vermelisiniz. Bireysellik burada pek etkili olmayacaktır.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap