1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Medya
 3. Markanızı Büyütebileceğiniz Sosyal Medya Platformları

Markanızı Büyütebileceğiniz Sosyal Medya Platformları

Markanızı Büyütebileceğiniz Sosyal Medya Platformları
Reklam alanı 2

Sosyal medya platformları, markaların ilerleme ve büyüme aşamalarında önemli bir alana sahip. Özellikle son yıllarda bu etki daha da yoğun bir alana ulaştı. Tabi burada hangi platformun seçildiği ve platformun etkin alanı da önemlidir. Markanızın büyümesi için yoğunlaşmanız gereken platformlar hakkında size kısa bilgiler vereceğim. Bilgiler doğrultusunda kendiniz ve markanız için daha iyi seçenek olan platformlar arasından bir tercih yapabilirsiniz.

 1. Facebook

Facebook çağını geride bırakmışız gibi dursa da platformun aktif kullanıcı sayısı 2 milyardan daha fazla. Bu sayı da dünya nüfusunun nerdeyse üçte birine karşılık geliyor. Marka için ilk seçeneğiniz kişisel olarak kullanmıyorsanız bile bu platformda aktif olmanız olabilir. Instagram üzerinden de ilerleseniz Facebook size reklam için yine gerekli olacaktır. Ürünlerin pazarlanmasında önemli bir yere sahip.

 1. Youtube

Sosyal medya platformları arasında ilk tercihlerden biri olan Youtube, kullanıcıların gününün büyük bir kısmını geçirdiği dev bir platform. Burada markanızın büyümesi için tanıtım videoları çekebilir ve erişimin artması için reklam seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Özellikle artık kullanıcıların uzun yazılardan hoşlanmadığı bu dönemde Youtube videoları ile istediğiniz etkileşimi artırabilirsiniz.

 1. Messenger

Daha çok Facebook ile bir bütün diye düşünebilirsiniz. Ancak 2011 yılından sonra platform oldukça bağımsız bir şekilde ilerliyor. İşletmeler için bu alanda reklam verme, sohbet ya da haber bülteni oluşturma seçenekleri sunuyor. Ayrıca markanızın takipçileri ile burada iletişimi güçlendirebilirsiniz.

 1. WhatsApp

Aylık kullanıcı sayısı 1,5 milyarın üzerinde olan WhatsApp, başlarda kişisel bir iletişim platformuydu. Zamanla bu iletişim ağına işletmeler de dahil oldu. Pek çok marka ve işletmenin bu platform üzerinden müşterileriyle buradan iletişime geçiyor. Sosyal medya platformları arasından müşteri ile iletişimi üzerinde en etkili olan platformlardandır.

 1. Instagram

Facebook ile kıyaslandığında daha kısıtlı bir alana hitap ediyor. Instagram, yaklaşık 1 milyon kullanıcıya sahip. Facebook ile kıyaslandığında sayı daha az gibi gelse de artık bir markanın büyümesi için en gerekli platform haline geldi. Özellikle her şeyin görsellik üzerine olması, markanın büyümesi aşamasında oldukça önemli bir etken. Üstelik yalnızca fotoğraf değil, kısa video ve IGTV ile uzun video şansı da tanıyor. Instagram’da daha yüksek takipçiye ulaşmanız için yapmanız gerekenlerden bahsetmiştim. Buraya tıklayarak o yazıya ulaşabilirsiniz.

 1. Tumblr

Tumblr, sosyal medya platformları arasında yer alan bir mikroblogtur. Modadan sanata pek çok kategoride aktif kullanıcılar bu platformu tercih ediyor. Sektörün ne olduğu önemsiz. Burada her şekilde var olabilir ve dikkatleri markanıza çekebilirsiniz. Platformun aylık aktif kullanıcı sayısı 624 milyondan daha fazladır.

 1. Tik Tok

Müzik video ağı olarak hayatımıza giren Tik Tok, her geçen gün daha büyük bir kitleye ulaşıyor. Pek çok dev diye düşündüğümüz sosyal medya ağını da indirme sayısında geride bırakmayı başarmıştır. Markanızı büyütmek için bu ağda var olmak özellikle yeni nesil üzerindeki etkinizi artırabilir. Platform 60 saniyelik video hakkı tanıyor. Bu da artık uzun video ve yazıları dikkate almayan kullanıcılar için eğlenceli bir seçenek oluyor.

 1. Qzone

Qzone isimli platformda; blog yazabilir, multimedya yükleyebilir ve oyun oynayabilirsiniz. Çin merkezlidir. Markanızın tanıtımında önemli bir etkiye sahip olabilir. Popüler değil gibi düşünülebilir. Ancak bu yanlış bir düşünce olur. Aylık aktif kullanıcı sayısı Tumblr ile neredeyse aynıdır.

 1. Pinterest

Pinterest, dünyanın pek çok yerinden kullanıcıyı buluşturan keyifli ve görseli merkezine alan etkili bir platform. Yalnızca markanızın yükselişinde değil web sitelerin yükselişinde de etkili bir yere sahip. Burada oluşturduğunuz içerikleri paylaşabilir ve dünyanın her yerinden kullanıcılara rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya platformları arasından markanızın büyümesine etki edecek olanları bu yazıda toplamaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap