İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. SQL Veritabanı Nedir?

SQL Veritabanı Nedir?

SQL Veritabanı
Reklam alanı 2

Structured Query Language yani daha çok bilinen adı SQL, bir sorgulama dilidir. SQL ile var olan veriler üzerinde esnek işlemler yapmak mümkündür. Tercih edilmesinde etkili olan sebepler arasında düzenli ve pratik bir şekilde sonuç alınması bulunmaktadır. Her geçen gün yazılım dillerine olan ilginin artmasıyla SQL’de popülerliğini artırmaktadır. SQL veritabanı hakkında adım atmadan önce temel bilgilere hakim olmak mecburidir. Aksi halde karışık bir dil gibi algılanabilir ve tam verim alınamayabilir.

SQL Veritabanı Kullanarak Geliştirilebilecek Uygulamalar

Veritabanı kullanılmayan programlarda mevcuttur. Yoğun bir ilgi ile kullanılmıyor olsa da bu veriyi işle ve çıkar tarzında işleyen programların kullanıldığı alanlar vardır. Bu programlarda bilgisayarın kapatılmasıyla beraber yer alan verilerin her biri silinmektedir. Kullanım alanına göre bu programlarda tercih edilebilir. SQL veritabanı ise programda yer alan verinin geçmiş tarihine erişimi sağlamaktadır. Burada programların dataları saklanmaktadır.

Telefon rehberi, sözlük, kütüphane gibi veri girişi sürekli olan sistemler, ödeme ve borç sistemleri, ürün satış ve sipariş sistemleri ve son dönemlerde ilgi gören e-ticaret sitelerine uygulama geliştirilirken SQL tercih edilmektedir.  Bu sistemlerin yanı sıra SQL ile pek çok alanda çalışmak mümkündür. Sunduğu avantajlar nedeniyle de ilgi görmektedir.

SQL Veritabanı

SQL Veritabanı Hakkında Temel Bilgiler

  1. Büyük veriler üzerinde basit bir şekilde sorgulama ve sunum işlemi yapılmaktadır. Şu an kullanılan pek çok uygulamada SQL veritabanı kullanılmaktadır. E-Devlet sistemi örneğin; SQL kullanan uygulamalar arasında yer alıyor.
  2. Veritabanı yönetimi konusunda ilk dikkat etmeniz gerekenler arasında dağınık verilerin düzenli bir hale getirilmesidir. Özellikle büyük veriler üzerinde çalışırken kategoriler ile dağınıklıkları düzenleyebilirsiniz. Bu işlem daha sonrasında yapılacak olan sorgulamalarda kolaylık sağlayacaktır.
  3. SQl kullanımı sayesinde çalışma esnasında yapılacak olan tekrarlardan kurtulabilirsiniz.
  4. Verilerin tutulduğu her platformda SQL veritabanı kullanılmaktadır.

SQL Veritabanı Eğitimi

SQL, İngilizce ve Türkçe kaynaklara internet üzerinden rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Online ders verme hizmetlerinden ya da videolar ile Youtube üzerinden gerçekleştirilen dersler ile SQL hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.  Tüm bunların yanı sıra bulunduğu konuma yakın noktalarda SQL eğitimi veren kurslardan eğitim alabilirsiniz. Temel bilgilere sahip olmadan SQL kullanmak oldukça zorlayıcı olabilir.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap