İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. SSD Disk Kullanmak

SSD Disk Kullanmak

SSD Disk Kullanmak
Reklam alanı 2

SSD disk kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Bu sebeple bu diske olan merak da bununla birlikte artmıştır. SSD diskinin nasıl kullanıldığı ve ne olduğuna dair soru işaretleriniz varsa, bu yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.  SSD diskler günümüzün performans donanımı olarak tanımlanmaktadır.  En büyük tercih edilme durumu budur. SSD disk kullanmak yüksek performans ve hız sağlar.

SSD disk kullanmak neden önemlidir? Bilgisayarlarımızın depolama birimi olan SSD diskler bilgisayarın çalışmaya başlaması aşamasında önemli bir rol oynamaktadır. İşletim sistemleri, programlar, belgeler, oyunlar vs. bilgisayarların depolama birimlerinde saklanmaktadır.  Depolama birimi olarak karşımıza tercih edebileceğimiz iki seçenek çıkmaktadır. İçerisinde metal diskler bulunan HDD Disk ve içerisinde NAND flash bellek çipleri bulunan SSD diskler.  HDD diskler içerisinde bulunan metal diskler dönme mantığı ile çalışmaktadır. SSD ise içerisinde ufak USB bellekleri andıran NAND flash bellek çipleri bulunmaktadır.SSD Disk Kullanmak

SSD Disk Nedir?

SSD Disk veri saklama için kullanılmaktadır. HDD de aynı işi yapıyor neden SSD disk diyebilirsiniz. Bunun için şöyle açıklamalar yapabiliriz. SSD disk kullanmak, SSD disklerde hareketli parça olmaması sebebiyle; sarsılma, düşme gibi darbe alma durumlarında sorun yaşamazsınız. Bu sebeple HDD diske göre daha güvenilirdir. Bunun yanında hızlı okuma ve yazma özellikleri mevcuttur. Bu da size zamandan tasarruf sağlar. İşlerinizi yaparken sıkılmazsınız.  Ancak SSD disklerin hızlı okuma özelliğinin bir dezavantajı vardır. Bu da hızlı okuma ve yazma yapması sebebiyle SSD hücrelerinin zamanla yıpranmasına neden olabilmektedir.

HDD disk çalışırken çok fazla ses çıkartmaktadır. Bu da insanda bir süre sonra sinir bozulma hissi ortaya çıkarmaktadır. Plak dönmesi sebebiyle ise HDD diskin hafif bir şekilde titremesine neden olabilmektedir. Bu da 6 ila 8W arasında bir enerji harcanmasına neden olabilmektedir.  Ancak SSD diskler hareketsiz olmaları sebebiyle, dönen bir maddesi yoktur.  Bu sebeple enerji tüketiminde de tasarruf sağlamaktadır. HDD dik kullanım alanı dışında kullanılamaz. Ancak SSD disk kullanılabilir. Harici disk olarak kullanılabilmesi sebebiyle daha çok tercih edilmektedir.

SSD Disk HDD Disk Farkları

SSD disk kullanımındaki en önemli durum SSD diskin hızlı olmasıdır. Bunun yanında SSD disk, HDD diske göre daha sessizdir. Önceleri daha pahalı olması sebebiyle daha zor tercih edilmekteydi. Ömrünün HDD diske göre daha kısa olması sebebiyle bu fiyat farkı iki kat olarak düşünülmekteydi. Ancak günümüzde SSD disklerin ucuzlaması sebebiyle, bu durum eşitlendi. Hatta hızlı olması sebebiyle daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz. Eğer yoğun programlar kullanmaktaysanız, SSD disk kullanmak tam size göre diyebiliriz. HDD disk çalışırken çok fazla ses çıkartmaktadır. Bu durum da insanda bir süre sonra sinir bozulma hissi ortaya çıkarmaktadır. Bunun nedeni HDD disklerde metal  plak bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bu metal plakalar hareketlilerdir. Ancak SSD diskte hareketli hücre bulunmamaktadır. Bu da dayanıklılığı sağlamaktadır.

SSD Disk Ne İşe Yarıyor?

SSD disk oldukça hızlı olması sebebiyle, bilgisayar programlarını ve bilgisayarı çok hızlı açabilmektedir. Bekleme veya tutuklu yapmıyor, bu sayede üstün konfor sağlıyor. Uygulamaların kalitesini de artırmaktadır.  Sık kullanımından dolayı ve verilerin sürekli yüklenmesinden dolayı açılamayan programlar SSD disk sayesinde kolaylıkla açılabiliyor.

Genelde hızlı çalışma olmadığında format yöntemleri kullanılmaktadır. Ancak bunun çözümü genellikle SSD kullanmak olur. SSD disk ısınmayı minimuma indirmektedir. Bu sayede SSD diskler HDD diske göre 5 kat daha hızlı çalışmaktadır. Bu hız farkını net görmeniz için SSD disk almanızı önemle tavsiye ederiz. Programlarınızın hızına inanamayacaksınız.

Web sitelerinin oluşturulmasında ve tutulmasında için gerekli olan server ve SSD sunucular da bilgisayarda bulunan dataların hızlı bir şekilde işlenmesini ve kullanılmasını sağlıyor. Bilgisayar içerisinde yer alan disklerin daha iyi ve verimli çalışmasına olanak sağlayan donanım ürünü olan SSD sunucular birden fazla işlemin aynı anda sorun yaşamadan çalıştırılmasına imkan vermekle birlikte zaman içinde tasarrufu yaratıyor.

SSD Disk Performansı Etkiler Mi?

Eğer bilgisayarınızdaki işlemci en az i3 ise,  HDD kullanmak yerine SSD disk kullanırsanız bilgisayarınızın hızına inanamayacaksınız. İsterseniz iş için, isterseniz de okul için kullanın, en önemlisi sizin için hız ise SSD disk kullanmak tam size göre. SSD disk sayesinde her türlü sistemi hızlandırabilirsiniz. Ömrünün HDD diske göre daha kısa olması sebebiyle tercih etmemeyi sakın düşünmeyin çünkü eski fiyatlarında olmaması, bu sorunun sizde teşkil edeceği anlamını taşımamaktadır. Katı hal sürücüleri olarak bilinmesinin nedeni içindeki hücrelerin hareket etmemesidir. Bu da darbelere karşı dayanıklık sağlamasına neden olmaktadır.

SSD dikler, minimum yazma hızı yaklaşık 150mb/sn olan mekanik bir sabit disk ile karşılaştırıldığında 560mb/sn hıza ulaşmaktadır. Bilgisayar performansını arttırmasının dışında eski sistemlere can vermektedir. Bu sebeple sahip olunan sistemi iyileştirmek ve uygulamaları daha hızlı açabilmek mümkün oluyor. Bununla birlikte birçok kullanıcı yeni bir bilgisayar satın almasına gerek kalmadan maliyetten tasarruf edebilmektedir.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap