İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. SSL Nedir?

SSL Nedir?

Reklam alanı 2

SSL (Secure Socket Layer) ya da Türkçe karşılığıyla Güvenli Giriş Katmanı; herhangi bir web sitesi ile ziyaretçiler arasındaki iletişimin şifrelenmiş biçimde yapılmasını, böylelikle gizliliğin korunmasını (data protection) sağlayan bir güvenlik protokolüdür. SSL sertifikalı bir web sitesine bağlanıldığında, ziyaretçinin tüm kişisel verileri, şifrelendikten sonra sunucuya iletilir. Böylece, internet güvenliği artırılmış olur.

SSL’nin temel amacı, veri gizliliğinin korunmasını sağlamaktır. Özellikle, kişisel bilgilerin ve kredi kartı bilgilerinin girildiği e-ticaret sitelerinde kullanılmaktadır. Kredi ya da banka kartıyla ödeme almak isteyen e-ticaret sitelerinin, SSL sertifikasına sahip olmaları şarttır; çünkü hiçbir banka ya da diğer ödeme kuruluşları, en az 256 bit SSL sertifikası olmayan bir siteye ödeme ekranı sağlamaz.

ssl

SSL; bunun dışında, ticaret amaçlı olmayan, ancak kişisel verilerin ya da belirlenen şifrenin girilmesini gerektiren sitelerde de kullanılmaktadır. Böylelikle, her tür kişisel bilgi, kötü niyetli üçüncü kişilerden korunmaktadır.

Google Chrome gibi yaygın kullanılan tarayıcılar, 2018’den bu yana, SSL sertifikası olmayan siteleri, “güvenli değil” biçiminde etiketlemektedir. Ayrıca, SSL sertifikası, Google arama motoru için bir sıralama kriteri olarak kabul edilmektedir; arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmek için SSL kullanımı şart olmuştur. Bu nedenlerle, günümüzde, SSL kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.

SSL sertifikasına sahip sitelerin sayısındaki artış, web tarayıcılarının neredeyse tamamının, SSL protokolünü desteklemelerine neden olmaktadır. Google Chrome, Internet Explorer, Yandex, Firefox, Safari, Opera gibi birçok tarayıcı, SSL sertifikasını desteklemektedir.

ssl

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

SSL sertifikası, internet tarayıcısı ile server arasındaki işlemleri şifreleyerek koruma altına alır; kişisel bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçmesini engeller. SSL sertifikası alındığında, web sitesinin adresinin önünde bulunan ‘http’ yerine ‘https’ kullanılmaya başlanır; böylece, site kullanıcıları, web sitesinin güvenliğinden emin olabilmektedir. SSL, ayrıca, sitede gerçekleştirilen işlemlerin doküman arşivinin oluşturulmasını da sağlar.

SSL sertifikası, birçok firma tarafından, ücretli olarak sağlanmaktadır. Web sitelerinin ihtiyaçlarına uygun olan SSL paketleri, firmalar tarafından satılmaktadır. Hosting firmaları, bazı koşullarda, SSL sertifikasını ücretsiz de vermektedirler.

SSL Sertifikası Türleri

DV (Alan Adı Doğrulama) Sertifika; en yaygın olarak kullanılan sertifika türüdür ve sadece alan adının sahibinin doğrulanmasını gerektirir.

OV (Kurumsal Doğrulama) Sertifika için; kuruluşun gerçek bir organizasyon olduğunun onaylanması amacıyla, sertifika yetkilisinin, kuruluşun bilgilerinin doğruluğunu onaylaması gerekir. Onaylanan bilgiler; kuruluşun ismi, fiziksel adresi ve telefon numarasıdır. OV sertifika; tüketicilerin siteye daha fazla güven duymalarını sağlar; çünkü gerçek bir tüzel kişilikle iş yaptıklarından emin olurlar.

EV (Genişletilmiş Doğrulama) Sertifika; en güvenilir sertifika türüdür. ‘Yeşil Çubuk’ olarak da bilinir.

 

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap