İlginizi Çekebilir
CDN Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Telefonumun Batarya Ömrünü Nasıl Uzatabilirim?

Telefonumun Batarya Ömrünü Nasıl Uzatabilirim?

Reklam alanı 2

Akıllı telefonların batarya ömrü telefon ilk alındığı zaman harika olsa da ilerleyen zamanlarda birtakım sıkıntılar çıkarmaya başlayabilir. Bu tamamen kullanımın nasıl gerçekleştiğine bağlıdır. Siz telefonunuzu ne kadar sağlıklı bir şekilde kullanırsanız, batarya ömrünüz de o kadar uzun olur. Bu nedenle bataryanızın daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Telefonun batarya ömrünü uzatmak için neler yapabileceğinizi birlikte inceleyelim.

Şarj Cihazınızın Orijinal Olmasına Dikkat Edin

Telefonların batarya ömrü ile şarj cihazı ilişkisi doğrudan bağlantılıdır. Akıllı telefonunuzu aldığınız zaman genellikle size kutu içerisinde o cihaza ait olan orijinal şarj aleti de verilir. Orijinal şarj aleti telefonunuza en iyi gelecek olan şeydir. Sürekli farklı şarj aletleri kullanmaya kalkarsanız, bu telefonunuzun pil ömrünü bir yerden sonra zedelemeye başlar. Bu nedenle tercihinizi her zaman orijinal şarj aletinden yana kullanmanız da fayda var. O sırada orijinal şarj aleti bulamıyorsanız, bunu nadir olmak şartıyla arada bir yapıp, farklı bir şarj aleti ile şarj edebilirsiniz. Fakat sürekli yapmamanız gerektiğinin altını çizmek gerekiyor.

Geceden Sabaha Kadar Şarjda Tutmayın

Telefonu sürekli şarjda tutmak telefonunuza en çok zarar verecek olan şeyler arasındadır. Birçoğumuzda telefonu akşam yatmadan önce şarja takma ve sabah da yeniden şarjdan alma alışkanlığı vardır. Bunun telefonun bataryası için pek de faydalı bir şey olmadığını söylemeden geçmemek gerekiyor. Batarya dolduktan sonra telefonu o kadar uzun süre şarja takılı halde tutmak, bataryanın çalışma sistemine olumsuz bazı etkiler de bulunur. Bu nedenle telefonunuzu takın, şarj süresi bitince de hemen şarj cihazından çıkarın. Bu kullanım ömrünü uzatacağı gibi, şarjınızın gün içerisinde de daha uzun süre dayanmasına fırsat verir. Bataryaya her anlamda katkı sağlar.

Ekran Parlaklığı Çok Yüksek Seviyelerde Olmasın

Akıllı telefonlarda ekran parlaklığı ne kadar yüksek olursa, pil ömrünüz o kadar kısa olur. Bu durum kısa vadede de pil ömrünü etkileyen bir kullanım şeklidir. Gün içerisinde bataryanız ekran parlaklığının yüksek olmasına bağlı olarak daha fazla güç kullanır ve piliniz çok daha çabuk biter. Bununla birlikte sürekli güç kullanmak zorunda olan akıllı telefonunuzun pili de zayıflar ve genel olarak bataryanız daha hızlı boşalmaya başlar. Yani ekran parlaklığını yüksek kullanmak kısa vadede de uzun vadede de telefonunuza zarar verir. Telefonun batarya ömrünü uzatmak için, ekran parlaklığınızı kısın.

Titreşim Pile Zarar Verir

Akıllı telefonlarda titreşim sistemi ve batarya birbirinden pek haz etmeyen şeylerdir. Telefonu özellikle sessiz olunması gereken ortamlarda titreşimde kullanmanız oldukça mantıklı. Fakat bu konuda süreklilik olursa, bataryanız bu durumdan zarar görmeye başlar. Çünkü telefonunuz her titrediğinde bataryanız da telefon içerisinde titrer ve yükse titreşim hızı bataryanın uzun vadede zarar görmesine neden olur. Bu nedenle telefonunuzu sürekli titreşimde tutmak yerine, sadece buna ihtiyaç duyduğunuz alanlarda titreşimi açmak batarya ömrüne yapmış olduğunuz bir iyilik olur.

%10’un Altına Düşmemeye Çalışın

Batarya yüzde kaç olduğuna şarja takmak gerekiyor diye düşünüyorsanız, bunun cevabı telefonunuz kapanmadan olacak. %10’un altına düşen telefon şarjınız, bataryaya zarar verir. %10’un altında olan bir telefon bir süre sonra kapanır ve bu da telefonun genel işleyişi için zararlıdır. Bu nedenle eğer bataryanız bu seviyeye düşerse, telefonu elle kapatmayı ve daha sonra şarja takmayı tercih edin. Biraz şarj olmadan da açmayın. Telefonun batarya ömrünü uzatmak için olabildiğince %10’un altına düşmemeye çalışmanız en sağlıklısı olacaktır.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap