İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. URL Kısaltma Ne İşe Yarar?
Trendlerdeki Yazı

URL Kısaltma Ne İşe Yarar?

Reklam alanı 2

URL kısaltma, bir diğer adı link kısaltma olarak da bilinen bir yöntemdir. Çok fazla karakterden oluşa URL, link kısaltma araçları kullanılarak daha kısa bir hale getiriliyor. URL yönlendirme adresi değişmiyor. Herhangi bir değişim söz konusu olmadan sayfaya yönlendirme işlevi görür. Özellikle Twitter gibi karakter sınırlamasının olduğu platformda, URL kısaltması tercih edilen bir yöntemdir. Kullanıcılara kolaylık sağlar.

URL Kısaltmanın Avantajları Nelerdir?

  • Büyük oranda daha fazla tıklanma sağlıyor.

Elde edilen istatistiklere göre link kısaltma işlemi sonucunda elde edilen yeni linkler, %39 daha fazla tıklanma aldığı görülmektedir.

  • Veri takibi yapabilirsiniz.

İnternet üzerinde var olan her adımınızda analizler ve veriler önemlidir. Paylaşılan linklerin veri takibi de bu kısaltma servisi ile oldukça kolay bir hale geliyor. URL kısaltma servislerinin bazılarında analitik özellik bulunması nedeniyle linklerinize tıklanma oranını, hangi kanallarda yoğun tıklanma aldığınızı, belirleyeceğiniz dönemler arası ne kadar tık aldığınızı rahatlıkla takip edebilirsiniz.

  • Paylaşımınızı daha kolay bir hale getirir.

Web site / kategori / alt kategori / ürün ismi şeklinde oluşan uzun link yapıları özellikle karakter sınırlaması olan platformlarda zorluk çıkarabiliyor. Link kısaltma servislerinden faydalandığınızda oldukça kısa bir link elde ediyorsunuz ve hiçbir engele takılmadan rahat bir şekilde paylaşım yapabilirsiniz.

  • Kampanya ve reklamlarda hız sağlar.

Reklam verdiğinizde bir web sitesine kullanıcıları yönlendirmek isteyebilirsiniz. Tabi ki uzun linki basın ya da billboard gibi kanallardan paylaşmak reklamın sonucunda elde edeceğiniz etkileşimi azaltıyor. Bunun yerine kısa linkler kullanıldığında ise gerçek ve doğal bir şekilde etkileşimin artması söz konusu oluyor.

  • Karmaşık bir görüntü yerine estetik bir görüntü elde edebilirsiniz.

URL kısaltma servislerinden yararlanarak var olan karmaşık link görüntülerinden kurtulabilirsiniz. Her ne kadar önemsemekte bu durum pek çok kişi tarafından rahatsız edici bir görüntü oluyor. Kısaltılmış linkler de ise istenilen estetik görüntüye ulaşabilirsiniz. Üstelik kısa ve hızlı bir şekilde estetik görüntüyü sağlayabilirsiniz.

Markaya Özel URL Kısaltma Neden Önemli?

Markanıza özel kısaltılmış olan link kullanımının marka için pek çok avantajı bulunuyor. Bunlardan en önemlisi kullanıcıların markanızın ismini görmesidir. Pek çok büyük firmanın linklerinde bu örneği görebilirsiniz.

  • BBC: bbc.in
  • Youtube: youtu.be

Bu örneklerde görüldüğü gibi URL kısaltma işlemi, kullanıcılar ile doğrudan bir bağlantı kurmanızı sağlar. Akıllarda kalıcılığı da bu şekilde artırıyor.

En iyi URL Kısaltma Servisleri

Linklerinizi kısaltmanıza yardımcı olan servislerin kullanımı oldukça basit. Yapacağınız tek şey; kısaltmak istediğiniz URL’yi servis içerisinde yet alan kutucuğa kopyalamak ve kısaltma işlemini başlatmak. Hızlı bir şekilde elde edeceğiniz linki aynı hızla kullanabilirsiniz.

Bu servisler benim size önerilerim. Tabi ki bunların haricinde de pek çok URL kısaltma servisi sunan web sitesi bulabilirsiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap