İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. URL Nedir?

URL Nedir?

url nedir
Reklam alanı 2

İnternette bulunan her web sitenin kendi adından oluşan bir adresi vardır. Bu adreslere kısaca URL denilmektedir. Bir diğer adıyla Uniform Resource olarak bilinmektedir. Çoğunlukla “URL” kısaltması yoğun olarak tercih edilmektedir. Türkçede bu kısaltmanın anlamı “Tek düzen Kaynak Bulucu” olarak geçmektedir. Protokol, subdomain, domain ve uzantı olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. URL bir sitenin imzası niteliğindedir. Web siteye ulaşım bu URL üzerinden olmaktadır. Web site URL’si internet sitesinin dosya yapısına dair de bilgi vermektedir. URL sadece alan adını temsil etmez. SEO uyumluluğu içerisinde de URL’nin etkisi vardır. Uygun şartlara göre URL düzenlemelerinin yapılması SEO için gerekli adımlar arasında yer almaktadır.

URL Kullanımına Dair İpuçları

Bir web sitesi için URL oluştururken; basit, akılda kalıcı ve kullanıcıların ilgisini çekecek olmasına dikkat edilmelidir. Marka, firma ve kurumsal bir web sitesi kurulumunda URL’nin domain kısmı büyük ölçüde firma adını taşımaktadır. Bunların haricinde ise; yine aynı nitelikleri taşıyan ilgi çekici, okunabilir ve basit URL oluşturmanız önemlidir. Özellikle arama motorunda kullanıcıların direkt olarak güzel bir URL ile çekebilirsiniz. Kullanıcıların ilgisini çekmesi de önemlidir. Anahtar kelime kullanımı da URL içerisinde kullanılmalıdır. İçerik sitelerinde ya da bloglarda bu taktik çokça kullanılmaktadır. Anahtar kelimenin URL içerisinde var olması aynı zamanda SEO çalışmaları arasında da yer almaktadır.

url nedir

URL ve SEO Arasındaki İlişki

URL oluştururken mümkünse tire(-) gibi işaretler kullanmadan temiz bir URL oluşturmayı denemelisiniz. Ancak bu mümkün değil ise kullanılabilecek en doğru işaret tire(-) olacaktır. URL oluşturma esnasında sadece küçük harfler kullanılmaya dikkat edilmelidir. Büyük harf kullanımı olduğu takdirde web site yönlendirmelerinde hata ile karşılaşmak mümkündür. URL üzerinde yapılacak olan her hata SEO çalışmasını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. URL kullanımında dikkat edilmesi gereken öncelikli unsurlardan bir tanesi; oluşturulan URL ile sitenin bütünlüğünün korunmasıdır. Bütünlüğün bozulması da olumsuz bir etki yaratacaktır.

SEO çalışmaları titiz ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almanın en etkili yolu doğru bir URL oluşumunu sağlamaktadır. Özellikle anahtar kelimenin URL içerisinde yer alması gerekir. Başlık, meta ve URL bir araya gelerek kullanıcıların siteye girmesini sağlamaktadır. Arama motorunda ilk sıralarda çıkmanızın önemi bir yana kullanıcıların da saniyeler içerisinde web sitesine girişini sağlamak önemlidir. URL düzenlenmesi de bunun ilk ve en önemli adımıdır.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap