İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Uzaktan Eğitim Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan Eğitim Sisteminin Avantajları Nelerdir?

uzaktan eğitim
Reklam alanı 2

Uzaktan eğitim; öğrencinin, bilgi kaynağı yani öğretenden uzak olduğu eğitim şeklidir. Son dönemlerde ülkemizde de korona virüs nedeniyle gündeme gelen eğitim sistemidir. Okulların riskli alan olması nedeniyle üniversiteler, lise ve ilköğretimler bu eğitim ile devam etme kararı aldı. Her ne kadar son dönemlerde online eğitim kelimesini duymuş olsak da bu eğitim tarzının kökeni eski zamanlara dayanmaktadır. Tüm bu salgın dönemi öncesinde de online şekilde eğitim veren üniversiteler bulunuyordu.

Uzaktan Eğitimin Tarihi Süreci

 Eğitimde geriye doğru gidildiğinde bu eğitim şeklinin 1700’lü tarihlerde varlığına rastlıyoruz. Burada eğitimin öğrenciye ulaşım yolu olarak posta hizmetinden faydalanılıyor ve devamı sağlam bir şekilde getirilmiyor. Bu durumda 1700’lü yılların ilk çeyreğinde görülüyor. Daha sonra 1900’lü yıllara geliniyor ve radyo, televizyon gibi yardımcılar ile kitlesel bir uzaktan eğitim örneklerini görüyoruz. Hatta bu kitlesel araçlar ile daha geniş bölgelerde eğitimin örneklerine rastlıyoruz. 1960 ve 1970’li yıllarda ise bu eğitim şekli açık üniversite bölümlerinde görülüyor.

Ülkemizde bu eğitim şeklinin örnekleri net olarak 1956 ve 1975 yılları arasında görülüyor ve iletişim aracı olarak mektup kullanılıyor. 1976 dönemlerinde ise televizyon ve radyo ile eğitimlere devam ediliyor. Bunun en hatırlanan örnekleri ise TRT gibi kurumsal kanallarda görüldü. 1996 yılında ise eğitim şeklini televizyonlardan web ortamına taşıyoruz. Başlangıçta çok popüler olmasa da 2000’li yıllarda bu durum oldukça yaygın bir hale geliyor. Son yıllarda ise üniversiteler etkili pek çok bölümünde uzaktan eğitim sistemini oturtuyor. Uygulamalı lisans bölümleri harici pek çok bölüm için bu eğitim tarzı oldukça yaygın bir sistem haline geliyor. En yüksek ilgiyi ise salgın döneminde yani bu aylarda alıyor. Öncelikle ilkokullar ve liseler için bu sistem devreye giriyor. Bu şekilde öğrencilerin yoğun bir kalabalığın olduğu ortama girmesi engelleniyor. Aynı zamanda teknolojinin nimetlerinden faydalanarak eğitimlerine devam ediyorlar.

Birkaç gün içinde ise normalde uzaktan eğitim vermeyen üniversiteler de bu eğitim şekline geçmeye başladı. Lisans ve lisansüstü eğitimlerinde teorik olan dersler bu şekilde öğrencilere ulaşacak. Henüz uygulamalı bölümlerde tam olarak ne yapılacağına karar verilmiş olsa da teorik derslerin her biri etkili bir şekilde bu sistem ile öğrencilere aktarılacak.

uzaktan eğitim nedir

Uzaktan Eğitim Araçları Nelerdir?

Uzaktan etkili eğitim için birden fazla eğitim aracı bulunuyor. Sadece teknolojinin bulunduğu alanda bu eğitime aralıksız bir şekilde devam edilebilir. Anadolu Üniversitesi bu eğitim için en iyi örnekler arasında yer alıyor. Açık öğretim dersleri; Anadolu Üniversitesi tarafından uygulama, video ve web üzerinden öğrenciler ile buluşturuluyor. Bu yöntemlerin haricinde ise ses, grafik ve çoklu ortam teknolojisi gibi araçlar kullanılıyor. Önemli bir etkisi olan eğitim tarzı için kurumlar kendilerine en uygun yöntemi seçiyor. Seçimlerini etkileyen unsurlardan bir tanesi de öğrencilerinin ilgi alanları oluyor.

Uzaktan Eğitim ile Sertifika Almak

Yukarıda bahsettiğim gibi Anadolu Üniversitesi bu eğitim şeklini uzun yıllardır tercih ediyor. Özellikle açık öğretim öğrencileri bu duruma alışkın denilebilir. Üniversiteler haricinde uzaktan eğitim metodunu kullanan kurumlar da bulunuyor. Bu kurumlar tarafından öğrencilere sertifika veriliyor ve normalde alabileceğiniz kursları en hızlı şekilde burada almanız mümkün oluyor. Bir kursa aylarca gitmek yerine buradan alacağınız eğitimler ile daha hızlı bir şekilde donanım kazanabilirsiniz.

Udemy tam anlamıyla uzaktan eğitime örnek verilebilecek devasa eğitim arşivine sahip bir sistem. Udemy ile online eğitimler sonrasında sertifika alma imkanınızda bulunuyor. Pek çok dil ve konu üzerinde dilediğiniz hocadan ders alabilirsiniz. Sertifika alacağınız konular arasından ücretli ya da ücretsi gibi seçenekleriniz de var. Yıl başlarında ya da özel günlerin olduğu dönemlerde indirimli kurs fırsatı da elde edebilirsiniz.

Udemy gibi sertifika programları veren bir diğer kurumda İstanbul İşletme Enstitüsü. Enstitüden alacağınız soğuk damgalı sertifika ile iş vereniniz üzerinde etkili bir izlenim bırakabilirsiniz. Ne yazık ki bildiğiniz bir konuda bile artık sizden bir kanıt yani sertifika talep ediliyor. Hatta sertifika çağında olduğumuzu bile söyleyebiliriz. Enstitü ve Udemy bu noktada devreye giriyor. İstediğiniz ve dilediğiniz kursları satın almanız ya da ücretsiz fırsatlardan yararlanmanız mümkün.

uzaktan eğitimin avantajları

Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

 • Uzaktan eğitim ile öğrenmenin bir sınırları olmadığını görüyoruz. Zaman ve mekan fark etmeden her an eğitim mümkün oluyor. Özellikle her anımızın değerli olduğu ve zamanın yetmediği bir dönemde bu eğitim şekli ile zamandan kazanıyoruz.
 • Eğitimde fırsat eşitliği sağlaması da bu eğitim sisteminin en önemli avantajları arasında yer alıyor.
 • Zaman ve mekan sınırı olmaması nedeniyle harita üzerindeki yeriniz önemsiz bir hale geliyor. Örneğin; Udemy üzerinden dünyanın bir ucundaki profesyonel eğitmenden dil dersi alabilirsiniz.
 • İş ve ev hayatı arasında bir kursa vakit ayırmak ile kıyaslandığında uzaktan eğitim oldukça makul bir hal alıyor. Sadece günde ya da haftada birkaç saatinizi ayırarak hayatınızın akışını sekteye uğratmadan eğitim alabilirsiniz.
 • Kurs ortamında sınıf ortamında bulunan kişiler ile öğrenme hızınız bir olmayabilir. Daha hızlı bir eğitim ya da daha yavaş bir eğitim almak isteyebilirsiniz. Takıldığınız konuyu gerçekten öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Yani pek çok nedenle uzaktan eğitim sistemi sizin hızınıza ayak uyduruyor. Siz onun zamanına değil o sizin zamanınıza ayak uyduruyor.
 • Sınırsız bir şekilde ders materyallerine ulaşabilme imkanını bu sistem ile buluyorsunuz. Rahat bir şekilde not tutma aceleniz olmadan eğitiminize devam edebilirsiniz.
 • Tekrar ve tekrar aynı konuları izleme imkanı elde ediyorsunuz.
 • Örgün eğitim ile kıyaslandığında harcanacak zaman ile beraber maddiyatı da bu şekilde engelleyebilirsiniz. Yol, yemek gibi masraflar olmadan eğitiminizi tamamlama şansı elde edebilirsiniz.
Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap