İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Video veya Ses Kaydınızı Kolayca Yazıya Dökün

Video veya Ses Kaydınızı Kolayca Yazıya Dökün

Reklam alanı 2

Happy Scribe, video veya ses kaydını dakikalar içinde otomatik ve doğru bir şekilde transkript ve altyazı oluşturmak için en iyi konuşmadan metne teknolojisini kullanır. Röportajları, web seminerlerini ve panelleri metne dönüştürmek, içeriği yeniden düzenlemenin harika bir yoludur ve altyazılar, içeriğinizi daha erişilebilir hale getirerek daha geniş bir kitle yakalamanıza yardımcı olur. O halde bu metinde Happy Scribe’yidiğer videoları yazıya dökme uygulamalarından ayıran özelliklere bakalım ve işinizi büyütmek için neden Happy Scribe’ye ihtiyaç duyduğunuzu açıklayalım.

Happy Scribe ile Neden Videoları Yazıya Dökmelisiniz?

Happy Scribe, podcast’inizin transkriptlerinden sosyal medya için altyazılı ürün demolarına kadar içeriğinizi daha da ileri götürmenize yardımcı olur. Blog yayınlarınıza veya teknik incelemelerinize eklemeniz gereken içeriği bulmak için belgenizi hızla arayabilir ve müşteri referanslarından alıntılar oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Happy Scribe ile sosyal medyadaki etkinliğinizi de artırabilirsiniz. İzleyiciler sosyal medyadaki videoların %85’ini sesi açmadan izler ve bu sebeple tüm videolarınıza altyazı eklemek, görüntüleme süresini ve etkileşimleri artırmaya yardımcı olur. Buna ek olarak arama motorunun gücünden yararlanmak ve izleyiciliğinizi artırmak için konuşma metninizin bir kopyasını web sitenize ekleyebilirsiniz.

Neden Happy Scribe’yi Tercih Etmelisiniz?

Piyasada Happy Scribe gibi birçok videoyu yazıya dökme uygulaması mevcuttur ancak benim önerim Happy Scribeyi kullanmanızdır ve burada bunun sebeplerini açıkladım. Öncelikle Happy Scribe’ninbenzer popüler uygulamalara göre (Dragon Dictation, oTranscribe, Recordly, Rev, Sonix, Trint ve YouTube) %62 doğruluk oranıyla en doğru, insan dışı transkripsiyon aracıdır. Happy Scribe’nindoğruluk oranı, konuşmacının mikrofona yakınlığı, arka plan gürültüsünün olmaması ve videonun bir Skype ya da telefon görüşmesi olmaması durumlarında yükselmektedir. Happy Scribe, diğer transkripsiyon uygulamaları gibi en büyük sorunu mırıldanmalar, çapraz konuşmalar ve argo sözcüklerde yaşamaktadır.

Videoların yazıya dökülmesinde doğruluğu en önemli faktör olarak kabul edebiliriz ancak dikkat çekmek istediğim bir başka özellik daha vardır ve bu da, transkript süresidir. Uygulamanın ne kadar sürede videoyu yazıya döktüğünün çok da önemli olmadığını düşünebilirsiniz ancak özellikle uzun videolarda doğru uygulamayı seçmek size önemli miktarda zaman kazandırabilir. Yukarıda bahsettiğimiz uygulamaların transkript süresi bakımından karşılaştırılması yapıldığında 10 dakikalık videoyu 5 dakikada yazıya dökmesiyle kazanan Happy Scribe olmuştur. Bu uygulamalardan sadece Sonix, video süresinden uzun sürede transkript işlemini tamamlayabilmiştir.

 


Happy Scribe‘nin 
Özellikleri

Happy Scribe, 119’un üzerinde dil ve aksannın otomatik transkript (deşifre) ve altyazı eklemesini gerçekleştiren bir araçtır. Sadece dakikalar içerisinde videoyu metne dökmeyi başaran Happy Scribe, bunu oldukça gelişmiş bir düzeyde gerçekleştirir.

Happy Scribe’ın belirteceğim ilk özelliği gelişmiş noktalama kullanımıdır. Hepimiz deşifre işleminden sonra noktalama hatalarını düzeltmenin veya gereken yerlere noktalama işaretlerinin eklenmesinin ne kadar vakit aldığını biliriz. Happy Scribe’nin otomatik deşifre yazılımı sayesinde tarafından oluşturulan transkriptler virgül, nokta ve soru işaretlerini içerir ve bu sayede, metinde anlatım bozuklukları yer almaz. Ayrıca Happy Scribe’nin hızlı deşifre etme özelliği de onu rakiplerinin önüne geçirir. Otomatik transkripsiyona, 1 saat uzunluğunda bir video yüklediğimde ilk taslağın elime geçmesi yalnızca 20 dakika alıyor. Bu sayede Happy Scribe, iş verimliliğini düşürmeden videoyu yazıya dökmeyi sağlar.Happy Scribe’nin sunduğu ilk taslakta yazılımın deşifre etmekte güçlük çektiği yerleri işaretli görürsünüz. Bu sayede yalnızca yazılımımızın zorlandığı yerlere bakarak otomatik transkripsiyonunuzu daha hızlı düzenleyebilirsiniz. Ayrıca taslağın üzerinde istediğiniz yerleri vurgulayabilir ve buralara notlar bırakabilirsiniz. Bu sayede daha sonra metne döndüğünüzde yabancı kalmamak için kendinize hatırlatmalar koyabilir veya meslektaşlarınızla aklınızdakileri paylaşabilirsiniz. Daha kolay işbirliği için transkriptlerinizin bir bağlantısını salt görüntüleme modunda veya düzenleme seçenekleriyle paylaşma seçeneği de mevcuttur.

Happy Scribe, konuşmacı kimliği oluşturmayı sağlar. Otomatik transkripsiyonu, konuşmacıdeğiştiğinde yeni bir paragraf oluşturur ve sadece bir düğmeye tıklayarak konuşmacı adlarını ekleyebilmemiz mümkündür. Bu sayede çoklu konuşmacıların olduğu metinlerde tüm konuşmalar birbirine girmez ve konuşma ve konuşmacıları düzenlemek için manuel olarak uğraşarak saatlerinizi harcamazsınız.

Happy Scribe’nin gelişmiş bir metin düzenleme algoritması mevcuttur. Videoda özel isimler, kısaltmalar ve terminolojiler mevcutsa bunları kelime dağarcığınıza ekleyerek algoritmanın doğru bir şekilde metne dökmesini sağlayabilirsiniz. Son olarak Happy Scribe, zaman kodu da sunar. Bu sayede her cümlenin hangi dakika ve saniyede söylendiğini görüntüleyebilirsiniz.

Bu metinde sizin için Happy Scribe’nin sunduğu deşifre hizmetinin özelliklerini sıraladım. Müşteri memnuniyeti yüksek ve yazılımı gelişmiş olan bu aracı, özellikle sık sık uzun videoları yazıya dökme ihtiyacı duyanlara tavsiye ederim.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap