İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. WebP Nedir?

WebP Nedir?

WebP Nedir?
Reklam alanı 2

WebP Nedir?

WebP, web sitelerinde kullanılan kayıpsız sıkıştırma özelliği nedeniyle tercih edilen bir sıkıştırma formatıdır. Son yıllarda büyük web siteleri de başta olmak üzere pek çok web sitesi resimleri bu formatta yayınlıyor. Her ne kadar yeni bir şey olmasa da son zamanlarda daha popüler ve avantajları nedeniyle ilgi çekici bir hale geldi diyebilirim. Google Chrome, Firefox, Opera, GNOME Web, Midori ve Falkon tarafından WebP desteklenmektedir. (Wikipedia)

İlk gelişim tarihi 2010 yılındadır. Web geliştiriciler tarafından özellikle web sitelerinin hızı söz konusu olduğunda tercih ediliyor. Oldukça fazla avantajları olduğunu söyleyebilirim. PNG ve JPEG formatları ile kıyaslama yaptığımızda daha güçlü olduğunu görüyoruz. Son dönemlerde popüler olması ve Google görüntülerde de sık sık karşımıza çıkma nedenlerinden bir tanesi budur. Tabi ki bu durum sizlerin tercihine kalıyor. Site hızı konusunda bir çalışma yapmak istiyorsanız bu olayı resimlerinizde kullanabilirsiniz. Hali hazırda kullanan pek çok web sitesi de bulunuyor.

WebP Nedir?

WebP’nin Avantajları Nelerdir?

WebP’nin de avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Ancak burada yoğun olarak tercih edilmesinin ardındaki avantajlardan bahsedeceğim.

 • Web sitenizde bir hızlandırma çalışması yapmanız için en iyi seçeneklerden bir tanesi diyebilirim. Resim bulunan sayfalarınızın daha hızlı olmasına yardımcı olacaktır. Haliyle sitenizin hızını da bariz bir şekilde etkiliyor.
 • Yoğun bir resim içeren web siteniz varsa, bant genişliği kullanımını kontrollü bir seviyeye getirebilirsiniz. Yemek bloğu gibi web sitelerde bunu önerebilirim.
 • PNG ve JPEG formatlarının tüm en iyi özelliklerinin birleşmiş halidir. Bunu sağlarken de iki formattan da &25 daha az bir boyuta sahiptir.

WebP’nin Dezavantajları Nelerdir?

Bu formata geçmeden önce dezavantajlarını da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Pek çok web site bu formatın kullanımına geçiyor diye dezavantajı yok diyemeyiz. Bir diğerinin tercih ettiği format sizin için elverişli olmayabilir.

 • Yukarıda da yazdığım gibi pek çok tarayıcı bu formatı destekliyor ancak Safari ve Internet Explorer henüz bu formatı desteklemiyor.
 • WordPress sisteminde bu format direkt olarak desteklenmiyor. Ancak bir WebP eklentisi ile işinizi halledebilirsiniz. Bunun için birden fazla eklenti bulabilirsiniz. Tabi fazla eklenti kullanımının sonucunda site hızının etkilendiğini de unutmamak gerekiyor.
Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 8 ay önce

  Teşekkür ederim çok yararlı bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir