İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret
  3. WordPress E-ticaret Sitesi Oluşturma Hakkında Bilgiler

WordPress E-ticaret Sitesi Oluşturma Hakkında Bilgiler

e-ticaret
Reklam alanı 2

Pandeminin getirisi büyük ölçüde maddi zararlar bıraktı. Bir tarafta ise e-ticaret siteleri bu günlerde kazançlarını katlamaya devam etti. Herkesin mecburi nedenlerle online alışverişe yönelmesi de pek çok girişimcinin işini internet ortamına aktarmasına yardımcı oldu. Tabi bunu hazır hizmet sunan web siteleri üzerinden başlatanlar da oldu. Ancak siz kendi web sitenizi kurmak istiyorsanız sizin için birkaç önerim var.

Neden WordPress?

WordPress gerçek bir SEO dostu olarak pek çok sistemin önüne geçiyor. SEO dostu olması da daha hızlı bir şekilde arama motorlarında yükselmenize yardımcı oluyor. Tabi bu durum basit bir şekilde siteyi kurmak ile mümkün olmuyor. Ancak tüm işlemleri hızlandıran eklentilerle SEO dostu bir e-ticaret sitesi yapmak WordPress ile hiç zor değil. Sadece bununla da değil kullanım kolaylığı, mobil uyumluluğu gibi olumlu etkilerde onu seçilebilir kılıyor. Tüm avantajları hakkında bahsettiğim yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

WordPress, basit bir kullanıma sahip dedim diye korkmanıza gerek yok. Oldukça kapsamlı bir panele sahiptir. Her dilde farklı hocalardan kısa bir eğitim alarak bu sistemi kurabilirsiniz. Sunduğu binlerce eklenti seçeneğinin yanı sıra istediğiniz tasarımı elde edebilirsiniz. WordPress yerine pek çok İnstagram satıcılarının tercih ettiği Shopify gibi platformları da tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan tam olarak ne istediğinizdir. İsteklerinizi ve hedefinizi hangi tercih ile elde edeceğinizi iyi düşünmelisiniz.

E-Ticaret Sitesi Nedir?

Aslında bizim hayatımızda yeni bir kavram gibi görünse de temeli 1995 yıllarına dayanıyor. Bunların en iyi örneklerinden birisi Amazon’dur. Ülkemizde ise Hepsiburada’nın ne kadar eski bir zamanda kurulduğunu görebilirsiniz. Son yıllarda sadece insanlar daha fazla avantajları olması nedeniyle online alışveriş konusuna karşı yoğun bir ilgi beslemeye başladı. Pandeminin getirdiği sağlık riskleri ve sokağa çıkma yasaklarıyla da bu durum neredeyse tamamen ticaretin internet üzerinden yapılmasında bir artış sağladı.

Herkes WordPress E-Ticaret Sitesi Kurabilir mi?

Evet, kurabilir. Zaten bir ticaret ile uğraşıyorsanız ve bu konuya bir yatkınlığınız varsa olmayacak bir şey bulunmuyor. Ancak bu alanda yeni var olmaya çalışacaksanız bunun için yerine getirmeniz gereken bazı koşullar bulunuyor.

  • E-ticaret sitesi kurmaya karar verdiğiniz takdirde bir firmanızın olması önemlidir.
  • Satışını yapacağınız ürünlerin kargo ile müşterilere ulaşması için bir kargo firması ile anlaşmanız gerekiyor. Anlaşma yapmanız sizin için de bir avantaj sağlayacaktır.
  • Web sitenizde kullanacağınız ödeme yöntemleri için de bazı belgelere ihtiyacınız olabilir. bu noktada bir firmanın var olması önemlidir. Kapıda ödeme, havale ya da EFT ödeme seçenekleri ile başlayabilirsiniz. Ancak günümüzde artık bu ödeme yöntemlerini tercih eden kişi sayısı azaldı. Daha çok kredi kartı ile hızlı bir ödeme yapmanın keyfi çıkarılıyor. Kredi kartı ile ödemeyi web sitenize eklemeniz için de bazı gerekli şartlar var.

Tüm bunları tamamladıktan sonra ticaret ile ilgilenen herkesin bir e-ticaret sitesi kurabileceğini söyleyebilirim. Buraya tıklayarak sizin için önceden hazırladığım bir rehber niteliği taşıyan yazımı okuyabilirsiniz.

WordPress ile Web Sitesi Kurmak Zor mu?

Aslında oldukça kullanımı kolay bir sistemdir. Ama tabi öncesinde rakip analizi yapmanız, bu sistem hakkında bilgi almanız önemlidir. Tabi bunlar alanında uzman birinden yardım almayacaksanız önemli diyebilirim. Bu alanda uzmanlaşmış profesyonel kişilerden yardım alarak bu işi hızlandırabilirsiniz. Ancak her şeyi kendiniz yapmak istiyorsanız da yapmanız gerekenler var. E-ticaret sitesi kurmadan önce WordPress sistemini inceleyin ve acele etmeyin. Bu sistem kolaydır ancak SEO uyumlu bir web sitesi kurmak için gerekli ince detaylar bulunuyor. Hızlı bir şekilde online eğitimlerden yararlanabilir ya da kursa gidebilirsiniz. Durumu daha da hızlandırmak istiyorsanız da Youtube eğitim videoları üzerinden WordPress sistemi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Siteyi kurduğunuzda kullanacağınız temayı seçerken, kullanıcı dostu olmasına ve SEO destekli olmasına özen göstermelisiniz. Pek çok tema, SEO destekli olduğunu belirtilse de bu bazen gerçek olmayabiliyor. Ücretli bir tema seçecekseniz bu konuda güvenilir kişiler ile çalışmaya dikkat etmelisiniz. Sitenizin alan adında orijinal olmayan özen göstermelisiniz. Taklit bir isim sizi arama motorlarında yükseltmeyecektir. Ayrıca e-ticaret sitesini tamamen kurma işlemini bitirseniz de bu siteyi kaliteli içeriklerle beslemek de önemlidir. Blog kısmında kullanıcılarınızın bilgi alabileceği özgün ve SEO uyumlu yazılar paylaşmalısınız. Bu durum tüm SEO çalışmanızı olumlu anlamda destekleyecektir.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap