İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress Site Hızlandırma Taktikleri

WordPress Site Hızlandırma Taktikleri

Wordpress Site Hızlandırma Taktikleri
Reklam alanı 3

Artık çok büyük firmaların dahi sitelerinin alt yapısında WordPress görüyoruz. Kullanım kolaylığı, sunduğu profesyonel seçenekler ile ister istemez ilk seçenekler arasına giriyor. Siz de bu altyapıda çalışıyorsanız, sitenizin hızı için ekstra ayarlamalar yapmanız gerekiyor. Kullanıcı dostu olmasının yanında sitenizin hızının site gelişimi için de katkısı olduğunu unutmamak gerekiyor. WordPress sitenizi hızlandırmak için oldukça basit adımlar mevcut. Hızlı bir şekilde arzu ettiğiniz web site hızına ulaşabilirsiniz.

Gereksiz ve kullanmadığınız eklentileri kaldırın.

Başlangıçta kurmuş olduğunuz ancak sonradan kullanmadığınız hatta gereksiz bulduğunuz tüm eklentileri kaldırarak işe başlayın. Ufak tefek işlemler için eklenti kurmanız, sitenizin işleyişini yavaşlatacak ve mobil uyumluluğuna zarar verecektir. Eklenti kullanımında site hızınızın önemli olduğunu unutmayın.

Cache eklentisi kullanın.

Sitenizi sıklıkla ziyaret eden kullanıcıların her gelişinde kaynak dosyaların tekrar tekrar yüklenmemesi ve sitenizin açılış hızının artması için Cache eklentisi kullanın. W3 Total Cache, Autoptimize, WP Super Cache ve WP Fastest Cache gibi ücretli ya da ücretsiz pek çok eklenti bulabilirsiniz.

Fazla eklenti yerine temanızı optimize edin.

Eğer bunu yapacak bilgiye sahip değilseniz, profesyonel yardım alabilir ya da temanızın seçimini bu şekilde yapabilirsiniz. Böylece eklentilerin sayısı azalacak ve zaten gerekli olan her şey temanızda var olacak. Sitenizin hızı da bu şekilde istediğiniz şekilde hız kazanacak.

Resim optimizasyonu sağlayın.

Kullanıcılar için ve etkili bir site için hepimiz kaliteli resimler kullanıyoruz. Ancak resimlerin kaliteli olması demek boyutlarının da büyük olması demek anlamına geliyor. Büyük boyutlu resimler kullandığımızda sayfalarımızın açılma hızı da bir o kadar yavaşlıyor. Bu durumu engellemek adına resimlerin optimizasyon işlemini yapmamız gerekiyor. Bu işlem ile resim boyutları en aza düşüyor. Siteye gelen kullanıcılar hem kaliteli görseller görüyor hem de görsel boyutları site hızımızı etkilemiyor. Smush Image Compression and Optimization gibi eklentiler kullanarak optimizasyon işlemini halledebilirsiniz.

WordPress Site Hızlandırma için HTML optimizasyonu

Resimler gibi HTML kodlarının da sıkıştırılması, site hızı için önemli bir adımdır. Sıkıştırılma sonrasına hızlı yüklenen sayfalar elde edersiniz. W3 Total Cache, WP Fastest Cache gibi Cache eklentileri size HTML sıkıştırma seçeneği de sunuyor. Bu eklentiler ile dilediğiniz şekilde HTML optimizasyonunu gerçekleştirebilirsiniz.

JavaScript optimizasyonu doğrudan site hızını etkiliyor.

JavaScript optimizasyonu, site hızını doğrudan etkileyen bir diğer adım. Optimizasyonu gerçekleştirdiğinizde siteye hızlı bir şekilde sonuç yansıyor. Site ve sayfa hızı en yüksek seviyeye ulaşsın istiyorsanız, bu adımı gerçekleştirmeniz gerekiyor. WP Super Minify adlı eklenti bu işlem için sıklıkla tercih edilen eklentiler arasında yer alıyor. Sizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

CSS optimizasyonu

CSS stil dosyasında bulunan gereksiz kodların kaldırılması ve boşlukların temizlenmesi gerekiyor. Bu işlemler yapılmadığında site hızı yavaşlıyor. WordPress üzerinde farklı eklentiler ile bu işlemi yapabilirsiniz. WP Super Minify ve WP Fastest Cache gibi eklentiler kullanarak CSS optimizasyonunu sağlayabilirsiniz. Bu özelliği tek bir seferde etkinleştirmeniz yeterli olmaktadır. Etkin olduğunda tekrar tekrar aynı işlemi yapmanıza gerek yok.

Yazı uzunlukları da site hızını etkiliyor.

Hali hazırda web sitenizde 2000 kelime ve daha fazla içerikler varsa bu içerikleri bölebilirsiniz. Sayfa hızını bu şekilde hızlandırabilirsiniz. Uzun yalar, kullanıcıların sitede kalış süresini artıyor. Ancak bu yazıların bir limiti olmalı. Kullanıcılar da bu kadar uzun yazıları sevmiyor. Uzun yazılarınızda sınırı 1000 ile 1200 arasında tutmaya özen gösterin. Daha uzun yazıları bölerek ekleyebilirsiniz.

Dönemsel olarak site hızınızın kontrolünü gerçekleştirin. Eklentiler her zaman güncel olmalıdır. Belirli periyotlarla bu kontrolleri yapmanızda fayda var.

Reklam alanı 5
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Yararlı bilgiler icin tesekkurler sitemde deneyeceğım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.