İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. XML Nedir? Ne İşe Yarar?

XML Nedir? Ne İşe Yarar?

Reklam alanı 2

XML, adıyla bildiğimiz işaretleme dili günümüzde özellikle yazılım ve yazılımlar ile geliştirilen veri alışverişlerinde karşımıza çıkıyor. Microsoft tarafından geliştirilen .Net teknolojisi içerisinde de DataSet nesnelerinin Extensible Markup Language formatında olduğunu görebilirsiniz. Yani aslında henüz tanımını bilmiyorsanız bile bu alanlarla ilgileniyorsanız aslında size oldukça yakın bir işaretleme dili diyebilirim.

XML Nedir?

XML, verinin ne olduğuna bakmaksızın biçimlendirilmesi ve tanımlanması için kullanılan bir teknolojidir. Tek bir cümle ile özetlesem de oldukça fazla tanımı bulunuyor. Bu tanımlar arasındaki ortak noktalar arasında teknoloji ve dil olmasıdır. Yani bu tanımlara bakarsak aynı anda hem teknoloji hem de dil diyebilirim. Açılımı Extensible Markup Language olan ya da dilimize çevirdiğimizde Genişletilebilir İşaretleme Dili olan XML, bilgi işlem sistemi ya da insanlar tarafından basit bir şekilde okunabilecek dokümanların oluşturulmasına yarayan işaretleme dilidir.

XML Kullanım Alanları

Genellikle akla ilk gelen kullanımı alışveriş siteleri gibi geliyor. Ancak bununla sınırlamamak lazım. Günümüzdeki sistemlerin neredeyse her alanında XML kullanılabilir. Kullanıldığını da görüyoruz. Tamamen özgür bir kullanım sunuyor. HTML işaretleme dili gibi içeriğinde bir hiyerarşiye sahiptir. HTML işaretleme dili tasarımcısı Tim Barners Lee tarafından geliştirilmiştir. HTML kullanımında olduğu gibi burada da açılan etiketleri kesinlikle kapatmayı unutmamalısınız.

XML’nin Özellikleri Nelerdir?

Her dilin kendine özel bir kullanımı ya da kuralları vardır. Extensible Markup Language için de belirli özellikler bulunuyor. Biraz onlardan bahsedeceğim:

 • Bir işaretleme dili olan Extensible Markup Language, büyük ve küçük harflere duyarlıdır.
 • XHTML, SVG ve MathXML gibi birçok programlama dilinin oluşturulmasında kullanılabilir.
 • XML kullanımı esnasında açılmış ola etiketlerin mutlaka kapatılması gerekiyor.
 • Bu formatta yazı oluşturulurken, etiketlere nitelik tanımlayabilirsiniz.
 • HTML gibi hiyerarşik yapıda olması gerekiyor.

XML ile Neler Yapılır?

Kısaca sizlere Extensible Markup Language ile neler yapabileceğinizden bahsedeceğim. Zaten bu alana hakimseniz birkaç tanesini illa ki biliyor ya da görmüşsünüzdür. Belki de zaten hali hazırda kullanıyorsunuzdur.

 • Web sitesi kurulum aşamasında SEO çalışmaları ön plana çıkar. SEO ile istediğiniz sıralamaya yükselebilirsiniz. Site haritaları da SEO çalışmalarını destekler. Bu işlemi WordPress gibi sistemlerde basit eklentilerle bile halledebilirsiniz. SEO için kritik bir öneme sahip olduğunu unutmamalısınız. SEO çalışmaları hakkında fikir edinmek için buraya tıklayarak daha önce yazmış olduğum yazıyı okuyabilirsiniz.
 • Veritabanlarında aktarım yapılabilir.
 • Siteler için büyük önem taşıyan site haritaları da Extensible Markup Language ile oluşturulabilir. Hangi arama motoru olduğu fark etmiyor. Arama motorları için site haritalarının mutlaka hazırlanması gerekiyor.
 • E-ticaret sistemlerinin takibi için veri katmanlarını XML ile oluşturabilirsiniz.

Örnek bir XML belgesi:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<sebzeler>
    <sebze id="1">
        <ad>Marul</ad>
    </sebze>
    <sebze id="2">
        <ad>Kabak</ad>
    </sebze>
    <sebze id="3">
        <ad>Ispanak</ad>
    </sebze>
    <sebze id="4">
        <ad>Soğan</ad>
    </sebze>
</sebzeler>
Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap