İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Yaay Nedir?

Yaay Nedir?

Reklam alanı 2

Sosyal medya platfomları arasında yeni bir isim olan Yaay, merkezi Türkiye olan bir sosyal medya platformu olarak hayatımıza girdi. Bir kısmımız çoktan üye olup hesaplarını kullanmaya başlarken bir kısmımız “Yaay nedir?” sorusu üzerinde dönüyor. En basit tanımı ile Twitter benzeri bir sosyal medya platformu diyebilirim. 2 Eylül 2020 yılında “Başka bi dünya!” sloganı ile açıldı. Türk Telekom Grubu şirketleri arasında olan TT Ventures Proje Geliştirme A.Ş. bünyesinde bulunan mobil uygulamaları geliştirme şirketi Appyap aracılığı ile hazırlanmıştır. App Store ve Google Play üzerinden indirilebilir.

Yaay nedir?

Türkiye merkezli olan bir sosyal medya platformu girişimidir. Yaay diğer büyük sosyal medya platformları gibi hayatımızı henüz ele geçirmedi. Ancak büyük bir pazarda güzel bir giriş yaptı. Yani bir süre sonra hayatımızı ele geçirmeyeceğinden emin olamayız. Kullanışlı olması ve diğer platformlardan olan farklılıkları sosyal medya kullanıcıların ilgisini çekmiş gibi görünüyor. Girişimin gelişme noktasında gençlerin olması da bu platformu ilgi çekici kılabilir. Şimdiden üye olarak dilediğiniz ismi almaya başlayabilirsiniz.

Yaay uygulamasının diğer uygulamalardan farkı nedir?

Şu ana kadar kullanmaya alıştığımız Facebook ve Twitter gibi pek çok uygulamanın özellikleri bu uygulamada da bulunuyor. Yeni bir uygulama olan Yaay içerisinde bir sürü özelliği bir arada bulabilirsiniz. Paylaşımlar diğer kullanıcılar tarafından beğeniliyor ve yanıtlanabiliyor. Alıntılama yani retweet burada da kullanılıyor. Tüm bunların yanı sıra ise kullanıcıların beğenmediklerini belirtebilecekleri seçenekte bulunuyor. Yani beğenme gibi beğenmeme tepkisini de buton ile gösterebiliyorsunuz. Uygulamanın geliştirilmesinin her aşamasında gençler ve gençlerin alışkanlık ya da isteklerine öncelik verilmiş. Bu doğrultuda da en çok onların beğenileceği düşünülüyor. Bunu zamanla görebileceğiz.

İlgi çeken özelliklerinden bir tanesi de kullanıcıların ilgi alanlarına dahil olan kategorileri takip edebilmesidir. Paylaşımlar bu platformda kategorilere ayrılıyor. Üye olma esnasında seçmiş olduğunuz kategoriler sizin ilgi alanınız oluyor. Ve ilginizi çeken kategorileri takip edebiliyorsunuz. Ayrıca bir belirgin özelliği daha bulunuyor. Paylaşım, beğeniler ya da alıntılama ile Yaay uygulamasında puan kazanıyorsunuz. Kazandığınız puanlar ile liderler listesine girebiliyorsunuz. Bu da uygulamanın diğer kullanıcılarının ilgisini çekmenizi hatta takip edilmenizi sağlıyor. Sağladığı bu özellik ile de fenomen olmayı daha basit bir hale getirebiliyor diyebilirim.

Yaay uygulamasında birden fazla üyelik alınabiliyor mu?

Üye olma aşamasında kullanıcılardan; ad, soyisim, e-mail ve telefon numarası bilgileri isteniyor. Daha sonrasında kullanıcı adınızı belirliyor ve üye oluyorsunuz. İlgi alanınıza dahil olan kategorileri de bu aşamada belirleyebilir ya da daha sonra seçebilirsiniz. Telefon numaranızı kaydettikten sonra uygulamaya tekrar aynı numara ile kayıt olamıyorsunuz. Tek bir numaradan tek bir üyelik alınabiliyor.

 

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap