İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Yabancı Dili Etkili Bir Şekilde Öğrenmek İçin Öneriler

Yabancı Dili Etkili Bir Şekilde Öğrenmek İçin Öneriler

Yabancı Dili Etkili Bir Şekilde Öğrenmek İçin Öneriler
Reklam alanı 2

Yabancı dili etkili bir şekilde öğrenmek aslında bu dönemde oldukça kolay bir hal aldı. Tabi ki bunun için gerekli olan çalışmayı göstermek gerekiyor. Başta gerçekten bir dil öğrenmeyi gerçekten isteyip istemediğinizden emin olmalısınız. Basit olduğunu söylesem de bu yola çıktığınızda olayları zorlaştırmamak için uzun ve yoğun bir çalışma yapmanız gerekiyor.

Hayatımız her geçen gün farklı bir yöne doğru ilerliyor. Artık tek bir dil bilmek dahi yetersiz kalabiliyor. Bu durum yalnızca kurumsal bir şirkette çalışmak isteyenler için geçerli değil. Aynı zamanda freelance iş yaparken de farklı bir dilin size kazandırdığını görebilirsiniz. Neredeyse her alanda oldukça büyük bir etkisi var. Geldiğimiz dönem aslında yeni bir dil öğrenmemiz için bize pek çok avantaj sağlıyor. Ücretsiz ya da makul ücretlerde online İngilizce kursları, Youtube videoları, diziler ya da filmler tüm dil öğrenme sürecini hızlandırıyor. Eminim bir yerlerde kendi kendine yeni dil öğrenen insanları görmüşsünüzdür. Neden siz onlardan biri olmayasınız? İşte bu noktadan sonrası için size dil öğrenme sürecinizi hızlandıracak güzel ve etkili ipuçlarından bahsedeceğim.

Yabancı Dili Etkili Bir Şekilde Öğrenmek İçin Öneriler

Müzik dinlemek her zaman güzel bir dil çalışma taktiği olabilir.

Yabancı dili etkili bir şekilde öğrenmek için müzikten yardım alabilirsiniz. Yapılan araştırmaları inceleyebilirsiniz. Araştırmalar, yabancı dilde müzik dinlemenin dil öğrenme sürecinde oldukça fazla etkisi olduğunu gösteriyor. Dinlerken anlamadığınızı düşünebilirsiniz. Bu durumda şarkı sözlerinin yazdığı Youtube videolarına bakabilirsiniz. Hem sevdiğiniz bir şarkıyı dinleyecek hem de o esnada kelimeleri takip edebileceksiniz. Bu durum özellikle telaffuz kısmında size yardımcı olacaktır.

Oyunlarda diliniz İngilizce olsun.

Her oyunda bu durumu ayarlayabilirsiniz. Kelime oyunlarını İngilizce oynayarak başlayabilirsiniz. Tabi farklı bir dil için de aynı taktikler ile ilerleyebilirsiniz. Tabu oynarken her şeyi İngilizce anlatmayı deneyebilirsiniz. Arkadaşlarla değil de ben yalnız oynamak istiyorum derseniz, oynadığınız online oyunlarda dili İngilizce olarak belirleyebilirsiniz. Girdiğiniz oyun gruplarında bu dilde yazışabilir ya da konuşabilirsiniz.

Yabancı Dili Etkili Bir Şekilde Öğrenmek İçin Öneriler

Kitaplarınızı öğrenmek istediğiniz dilde tercih edin.

Bunun için illa yeni bir kitap tercih etmenize gerek yok. Yabancı dili etkili bir şekilde öğrenmek için zaten Türkçesini okumuş olduğunuz bir yabancı romanın orijinal dilinde olan baskısını alabilirsiniz. Kitap ya da dergi gibi yazılı kaynaklarda cümle yapılarını daha kalıcı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Akıllı cihazlarınızın dilini değiştirin.

Telefon, tablet ve bilgisayar dilinizi değiştirin hangi dili öğrenmek istiyorsanız, o tercih ile cihazlarınızı kullanmaya başlayın. Bu size hem pratiklik verecek hem de dile sürekli olarak aşina olmanıza yardımcı olacaktır.

Yabancı Dili Etkili Bir Şekilde Öğrenmek İçin Öneriler

Yabancı dili etkili bir şekilde öğrenmek için online eğitimlerden yararlanın.

Online eğitim, pandemi dönemi ile beraber oldukça popüler bir hal almaya başladı. Bir kesim bu eğitimlerin faydasını göremediğini söylese de bir kesim için bu gerçekten etkili olabiliyor. İnternet ortamında bir sürü platformda ücretli ve ücretsiz eğitimi bulabilirsiniz. Üstelik normalde fiziki olarak gitmek zorunda olduğunuz bir kurs ile kıyaslandığında online eğitimde işler daha hızlı ilerliyor. Ek olarak dil kursunu başarıyla bitirmenizin ardından sertifika da alabileceğiniz online eğitim platformları var. İstanbul İşletme Enstitüsü‘nün verdiği sertifkalı dil eğitimlerini deneyebilirsiniz. Güzel bir başlangıç olabilir. Ayrıca daha önce bir yazımda bu eğitim platformlarından bahsetmiştim. Buraya tıklayarak o yazıma ulaşabilirsiniz.

Kendinizle yeni diliniz ile konuşun.

Yabancı dili etkili bir şekilde öğrenmek bazen yetmeyebiliyor. Böyle olduğunda anlıyor ama ne yazık ki konuşamıyoruz. 😊 Konuşmaya başlamak için kendinizi seçin. Kendinizle gün içinde belirli sürelerde bir konuşma gerçekleştirin. Sürekli bunu tekrarlayın. Bu esnada sesinizi de kaydedebilirsiniz. Dinlediğinizde nerelerde hata yaptığınızı rahat bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Dizi izleyin.

Bol bol yabancı dizi izleyin. Bunun için direkt alt yazısız başlamanıza gerek yok. Yabancı dili etkili bir şekilde öğrenmek için zaten izlediğiniz ve konuyu bildiğiniz bir diziyi tercih edin. Eğer hatırlamıyorsanız da önce Türkçe alt yazılı izleyin. Daha sonra İngilizce alt yazıyla aynı bölümleri tekrar tekrar izleyin. Bir noktada artık tamamen alt yazıyı hayatınızdan çıkarıp sadece seslere odaklanabilirsiniz. Bunu yapan sadece siz olmayacaksınız. Pek çok ünlü isim de bu şekilde İngilizce öğrendiğiniz söylüyor.

Bir not defteri edinin ve not tutmaya başlayın.

Gün içinde, dizi izlerken ya da video izlerken hatta film izlerken kulağınıza takılan her cümleyi ya da kelimeyi yazın. Özellikle daha fazla kelime ve cümle yapısı öğrenmek için bu notlar size yardımcı olabilir. Tabi sürekli bu deftere geriye dönük bir göz gezdirmeniz de önemlidir.

Benim yabancı dili etkili bir şekilde öğrenmek için etkili önerilerim bunlar. Siz de yorumlara yazarak farklı yöntemleri paylaşabilirsiniz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap