İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Yaygın Olarak Kullanılan Programlama Dili

Yaygın Olarak Kullanılan Programlama Dili

programlama-dili
Reklam alanı 2
Programlama için yıllar boyu farklı diller geliştirilmiştir. Bugün de bu dillerin arasında yeni diller eklenirken aynı zamanda temel diller de yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. Dillerin her birine tam anlamıyla hakim olmak mümkün olmayabilir. Ancak özellikle yeni başlayanlar için bazı temel diller de vardır. Yine hepsinde tam hakimiyet bir anda olmayabilir. Kısa bilgilendirmeler için sizin için gerekli olan farklı programlama dili arasından en uygunu bulabilirsiniz.

Sizlere en yaygın diller arasından en yaygın kullananlardan bahsetmek istiyorum. Hem genel bir bilgi edinebilirsiniz hem de öğrenmek istediğiniz dil için bir karar vermenize yardımcı olabilirim.

PHP Programlama Dili

PHP özellikle kolay uygulama arayan genç yazılımcılar için mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Tabi ki deneyimli ve profesyonel yazılımcılar tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Son yıllarda rakibi olan dillere göre biraz geride kalmış gibi görünüyor. Ancak en iyi ve yaygın kullanılan back-end programlama dili PHP olduğu kabul ediliyor. Zaten asıl işlevi de arka planda yer alan işlemleri ve olayların kontrolünü sağlamak olan bu dilin aynı zamanda sonuçlar üretmesi de görevleri arasında yer alıyor. Bugün kullanmış olduğunuz Facebook, Twitter gibi büyük siteleri PHP kullanarak yapabilirsiniz ya da bir blog sistemi geliştirebilirsiniz.

C# Programlama Dili

Microsoft tarafından geliştirilen C# son dönemlerde popülerliğini en önde götürmekte. Talep ve ilgi her geçen gün biraz daha bu dil için artmaktadır. .Net platformu ile kullanıcıları arasında popüler olan programla dili özellikle hızlı bir şekilde program geliştirmekte avantajlar sağlıyor. Yeni başlayanlar arasındaysanız özellikle C# eğitimi ile bu dünyaya adım atabilirsiniz. Bu durumun oldukça faydasını görebilirsiniz.

C++ Programlama Dili

Yazılımcılar arasında yaygın bir şekilde kullanılan ve 4. Sırada olan dil tabi ki C++ programlama dili. C++ dili özellikle yüksek verim ve hız odak noktası olduğunda ilk akla gelen dil seçeneği olmaktadır. C++ ile sistem yazılımları, özel yazılımlar, sürücü yazılımları ve uygulamalar üretilmektedir. Diğer diller ile kıyaslandığında daha sık bir şekilde güncelleme alan bir dildir. Bu durumda hız ve verimi konusunda bu dili ön plana çıkarıyor. Hayal gücünüzün sınırsız olduğuna inanıyorsanız bu dil ile yapabileceklerinizin de sınırsız olduğuna emin olabilirsiniz.

programlama-dili-1

JavaScript Programlama Dili

Özellikle görsele hitap eden yazılımların birçoğunun son dönemlerde JavaScript ile yapıldığını görebilirsiniz. JavaScript programlama dili bir web bazlı dil olarak geçiyor. Çeşitli animasyonlar, kullanım açısından sağladığı kolaylıklarla da avantajlarını artırmaktadır. Yazılımı meslek haline getiren kişiler tarafından bilinmesi gerekli görülen diller arasında yer alıyor.

Python Programlama Dili

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi oldukça kolay ve hızlı öğrenebileceğiniz bir dil. Basit öğrenme aşamasına rağmen oldukça detaylı yazılımları Python ile yazmanız mümkün. Yazılım mesleğinde ilerlemek istiyorsanız öncelikli olarak Python ile bu dünyaya adım atabilirsiniz. Hızlı bir şekilde öğrenmenin ardından keyifli yazılımlar çıkarabilirsiniz. Yoğun talep gören bu dil Java’dan sonra en fazla kullanılan dil olma özelliğini de son dönemlerde taşımaktadır.

Java Programlama Dili

Java programlama dili her açıdan önemli bir dil olarak önümüze çıkıyor. Dünya üzerinde yazılım ile ilgilenen kişiler tarafından öncelikli olarak görülen dil olma özelliğini taşıyor. Bu durumda Java dilini yaygın kullanılan diller arasında ilk sıraya taşıyor. Java için mobil sektöründe var olan bir dev dersek bu yanlış olmayacaktır. Geniş bir kullanım alanı sunması nedeniyle her dönem popüler olmaya devam etmiş olan bu dil bu noktada kalmaya da devam edecek gibi görünüyor. Windows, Linux ve Mac gibi platformlarda rahatlıkla Java ile kodlama yapabilirsiniz.
Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap