İlginizi Çekebilir
ermodel
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Yazılımcı Olmak İsteyenlere Öneriler

Yazılımcı Olmak İsteyenlere Öneriler

Yazılımcı Olmak
Reklam alanı 2

Geleceğin en parlak meslekleri arasında ilk sıralarda olan yazılım mesleği, son dönemlerin de en çok ilgi çeken meslekleri arasında yer almaya başladı. Bu alanda kendini geliştirmek oldukça önemli. Yazılım dünyası, sürekli gelişime açık bir alan. Haliyle bir yazılımcının sürekli olarak kendini bu alanda yenilemesi ve geliştirmesi gerekiyor.

Yazılımcı Olmak İçin Üniversite Okumak Şart mı?

Önerilere geçmeden önce yeni başlayan arkadaşların merak ettiği bu soruya bir açıklama getirmek istedim. Bir alanda üniversite okumanız tabi ki size artı katar. Farklı bir bakış açısı elde etmenizi sağlar. Ancak yazılım alanında üniversite okumadan kendini geliştirmiş olan pek çok başarılı isim var. Yani bu alanda başarılı olmak için özellikle üniversite okumanıza gerek yok. Diploma aldıktan sonra kendinizi geliştirmediğinizde diplomanızın da etkisi sınırlı kalacaktır. Sadece daha çok çalışmanız ve eğitim fırsatlarını değerlendirmelisiniz.

Yazılım alanında yeni olanlar ya da yeni başlayanlara yardımcı olabileceğini düşündüğüm önerilerimi yazdım.  Umarım faydalı olur.

yazılımcı olmak için nerden başlamalıyım

  1. Hayatınızı bu dünyaya göre düzenlemekle işe başlayın.

İlk olarak sosyal medya gibi zamanınızdan çalan alışkanlıklarınıza bir sınırlama getirmekle başlayın. Zamanı yönetmek için gerekli bilgileri edinin ve çalışma alanınızı bilgisayarınızla uzun saatler çalışabilecek hale getirin. Bu duruma başlarken çalışma planı da hazırlayabilirsiniz. Zaman yönetimi bu alanda sizin için oldukça önemli bir kavram haline geliyor.

  1. İngilizce çalışmalarını yoğunlaştırın

İngilizceye tam hakim olmadan yazılım öğrenebilir ve ilerleyebilirsiniz. Ancak bir noktada gerçekten başarılı olmak için İngilizce bilmeniz gerekiyor. Kendiniz evde ya da online kurslar ile çalışarak dil sorununu çözebilirsiniz. Hayatınızda yapacağınız değişimlere her gün yabancı dizi ve film izlemeyi de ekleyebilirsiniz. Pek çok insan film ve dizi ile dilini pekiştiriyor. Siz neden yapamayasınız?

  1. Yazılıma nereden başlamalıyım?

Eğer başlayacağınız yazılım dili hakkınızda bir fikriniz yoksa size önerim C programlama dili ya da Python olacaktır. Yeni başlayanlar için ilk adımlar, bu iki dil ile olabilir. Her gün düzenli çalışma ile kısa sürede bu iki dili öğrenebilirsiniz.

  1. Yazılım öğrenirken kitap okumayı ihmal etmeyin.

Birden fazla dil ile kitap kaynağı bulabilirsiniz. Yine de kitapların pek çoğu İngilizce ağırlıklı diyebilirim. Yazılım ve programlama dilleri hakkında kitaplar ile yeni bilgiler edinebilirsiniz. Başlangıç seviyesinde size olumlu dönüşleri olacaktır. Seviyenize göre farklı kaynaklar da edinebilirsiniz.

  1. Bilgilerinizi not alın.

İsterseniz klasik bir şekilde deftere not tutabilirsiniz. Ancak bu durum için size önerim; blog olacak. Kendiniz için bir blog açın ve notlarınızı oraya aktarın. Burada kendinize dev bir kaynak oluşturabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda da rahatlıkla aradığınızı bulabilirsiniz. Üstelik defter gibi kaybolma riski de olmayacaktır.

  1. Kod okumayı ve incelemeyi alışkanlık haline getirin.

Başlangıç seviyesinde olmanız önemli değil. Farklı kodları incelemeye hızla başlayın. Bu durumdan zevk almaya bakmalısınız. Farklı kodlar size farklı dünyalar açabilir. Her şeyi öğrendiğinizde bile yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz. Açık kaynak projeler sizin için dev bir arşiv olabilir.

  1. Bu alandaki yenilikleri takip edin.

Bu alanda var olan yenilikleri takip etmeyi alışkanlık haline getirin. Sosyal medya kullanımınızı bu yenilikleri ve gelişmeleri takip etmek için kullanabilirsiniz. Bu durum sizin için oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca bu alanda başarılı olmuş olan insanları da takibe alabilirsiniz. Bu şekilde sosyal medyada geçireceğiniz zamanın kalitesini artırabilir ve sosyal medyayı bir eğitim alanına dönüştürebilirsiniz. Yapılan işler sizin için ilham olabilir ve gelişmelere sürekli olarak hakim olabilirsiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap