İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi
  3. Yazılımcılar İçin Dizi Önerileri

Yazılımcılar İçin Dizi Önerileri

Reklam alanı 2

Yazılımcı ve yazılımcı adayı arkadaşların mutlaka izlemesi gereken dizileri sizlerle paylaşacağım. Pek çok iş alanına dair birçok dizi bulabiliyoruz. Ancak kendi alanımızda yani yazılımı odağına alan yapımların sayısı ne yazık ki çok fazla değil. Yine de yayınlanan diziler arasında çok iyi yapımlarda var. Haklarını yememek lazım. İşte hala izlemediyseniz mutlaka izlemeniz gereken diziler:

yazılımcılar için dizi önerileri

Black Mirror

Yazılımcılar için dizi önerileri yapacaksam bu ilk olarak Black Mirror olacaktır. Dizi yayınlandığı dönem büyük ses getiren yapımlardan oldu. Her bölümü farklı bir konuyu ele alıyor. Yine her bölümünde farklı karakteri farklı mekanlarda izliyoruz. Hayatımızın büyük bir kısmını ele geçiren teknolojinin kara yüzünü izliyoruz. Her gün biraz daha gelişen teknolojinin getirdiği olumsuz etkilerin sosyal hayatımızı nasıl ele geçireceğine dair canlı bir örnek. İnsanların teknoloji olmadan nasıl yaşadığını unuttuğunu ve bu durumun olumsuz hatta dehşet verici getirilerini izliyoruz. Diziyi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

Silicon Valley

Silicon Valley, yazılıma dair en ufacık bir çalışma yürütenlerin bile nefesini kesen bir vadi. Tüm yazılımcılara hitap edeceğini düşündüğüm enfes bir dizi. Dizide yazılımcı olan Richard’ın sıkıştırma algoritması geliştirmeye başlaması ile hayatı büyük bir şekilde değişiyor. Hali hazırda yaşamış olduğu hayatından daha renkli ve güzel bir hayata geçiş yapıyor. Bu değişimle beraber arkadaşlarıyla kendi şirketleri olan Pied Piper’ı kurma şansı elde ediyor. Rekabetin bol olduğu bir ortamda kendilerini ön plana çıkarmak için genç yazılımcıların hayata tutunmaya çalışmasını izliyoruz. Gerçekçi ve eğlenceli bir dizi.

Mr. Robot

Mr. Robot her dönem izleyicileri tarafından ilgi gören aksiyon dolu bir dizi. Dizinin en önemli karakteri olan Elliot, bir siber güvenlik mühendisidir. Aynı zamanda da hackerlik yapan bir siber korsandır. Gündüz ayrı bir mesleği olan Elliot böylece geceleri de hacker olmaya devam eder. Mr.Robot adı ile hackerlik yapan Elliot, bu isimle pek çok hack olayının başrolünde yer alıyor. Dizi içerisinde kullanılan dil, araçlar gibi pek çok detay yazılım dünyasının içerisinden. Yazılımcımlar için dizi önerileri yapacaksam kesinlikle Mr.Robot bu listede yer alır. İzlediğinize asla pişman olmayacaksınız.

Person of Interest

Yazılımcılar için dizi önerileri yapacaksam kesinlikle Person of Interest bu listede yer almalı diye düşünüyorum. Mr. Finch, zengin ve aynı zamanda zeki bir iş adamıdır. Dünyada yaşanan suçları önlemek için bir bilgisayar yazılımı geliştirmek için kolları sıvar. Umduğu gibi de olur ve yazılımını geliştirir. Ancak bu yazılımı hayata geçirmek için en az kendisi kadar zeki ve çalışmayı seven bir yardımcıya ihtiyacı vardır. Yardımcı arayışları CIA ajanı Reese ile son bulur. Başkalarına ve kayıtlara göre ölü olarak görülen Reese, Mr. Finch’in aradığı tüm kriterlere sahiptir. İkili müthiş bir ortak oluyor ve bize de keyifle diziyi izlemesi kalıyor.

Westworld

Westworld geleceği bugüne yansıtan önemli ve ilgi gören enfes bir dizi. Buradaki yaşam alanı Host adı verilen robotlarla doludur. Kısmen şöyle de diyebilirim; burası tam anlamıyla Vahşi Batı temalı bir eğlence parkıdır. Bu parkın nimetlerinden yararlanmak için zengin olmak şart. Zengin kişiler buraya belli bir miktar ücret ödeyerek girebilir. Giriş yaptıktan sonra ise kanunların olmadığı ve herkesin istediği her şeyi gerçekleştirebileceği inanılmaz bir yerde sonsuz bir eğlence bu kişileri bekliyor. İster banka soyun isterseniz bir ata binin. Kanunların olmadığı bir yerde sonsuz bir eğlence zamanı yaşayabilirsiniz. Burada bulunan Hostlar ise yapay zekalara sahip olan ve kendilerine belirlenen rollere giren robotlardır. Üstelik onları gerçek insanlardan ayırt etmek neredeyse imkansızdır.

Scoot McNairy as Gordon Clark, Mackenzie Davis as Cameron Howe and Lee Pace as Joe MacMillan – Halt and Catch Fire _ Season 1, Gallery – Photo Credit: James Minchin III/AMC

Halt and Catch Fire

Yazılımcılar için dizi önerileri arasında olmayı kesinlikle hak eden bir yapım da Halt and Catch Fire. 1980’lerde yaşanan bilgisayar ve internet devrimini konu alıyor. Mutlaka izlemeniz gereken ve asla pişman olmayacağınız sürükleyici bir yapım. Gordon Clark bir taraftan kendisine atanan bir ekip ile bilgisayar donanımını tasarlamakla uğraşırken diğer taraftan da birbirinden farklı zorluklar ile mücadele etmek zorunda kalır. Aynı zamanda yazılım alanında usta olan isim Cameron ise BIOS kodunu sıfırdan yazmak için uğraşmaktadır.

Önerdiğim diziler ile hem eğlenceli hem de keyifli anlar geçirebilirsiniz. Normal konulardan oldukça farklı olmaları da dizileri izlenebilir kılıyor. Burada yer alan diziler haricinde önerileriniz varsa ya da beğenerek izlediğiniz filmler varsa yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz. Umarım dizileri severek izlersiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap