1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Yazılımcılar İçin Kitap Önerileri

Yazılımcılar İçin Kitap Önerileri

Reklam alanı 2

Yazılımcılar için kitap önerileri yaparken yazılımcı ve yazılımcı adayları için faydalı olabileceğini düşündüğüm kitapları bu yazıda topladım. Kitap okumayı sevmeyebilirsiniz ama ilgilendiğiniz alanda yazılmış bir kitap düşüncelerinizi rahatlıkla değiştirebilir. Kitapların bilgi hazinesi olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu alanda gelişmek isteyen herkes için önemli bir yere de sahiptirler.

Hacking Interface

Yazılımcılar için öneriler listemde yer alacak ilk kitap, Hacking Interface. Hackerlik için bir eğitim kitabı diyebilirim. Ancak bu durum yanlış anlaşılmasın. Yalnızca hackerlik ile ilgilenmenize gerek yok. Bu alana merakınız varsa her şekilde bu kitabı seveceksiniz.

Sızma Sanatı

Bilişimle ilgilenen herkesin ilgisini çekebilecek ve okuyucularından tam not almış bir kitaptır. Kitapta bilgi güvenliğindeki ihlaller merkeze alınıyor.

Code Complete

Yine mutlaka her yazılımcı tarafından okunması gereken önemli ve etkili bir kitaptan bahsediyoruz. Okuyucuları tarafından beğenilen kitap genellikle teorik bilgiler üzerine ilerliyor.

Google Nasıl Yönetiliyor?

Yazılımcılar için kitap önerileri yapacaksam eğer bunların içerisinde tabi ki Google ile ilgili farklı bilgiler veren “Google Nasıl Yönetiliyor?” isimli kitap olmalıdır. Bu alanda ilerlemek isseyen herkesin kesinlikle okuması gereken önemli bir kitap. Tüm dünyada hızlı bir büyümeye sahip olan bu kitap ile Google’ın nasıl yönetildiğini net bir şekilde kavrayabilirsiniz.

Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship

Clean Code, mutlaka yazılımcıların edinmesi gereken iyi bir kitaptır. Kod yazmak söz konusu olduğunda unutmayalım ki iyi bir kod gibi kötü yazılmış bir kodda çalışır. Ancak bu noktada kodun temiz ve düzenli olması başarıyı getirmektedir. Kod yazarken çizeceğiniz yolun netleşmesini sağlayacak bilgiler kitabın içerisinde mevcut.

Effective Java

Java ile ilgilenenler için enfes bir kitap diyebilirim. Joshua Bloch tarafından yazılan kitabı gerçekten keyifle okuyacaksınız.

The Pragmatic Programmer: From Journeyman to Master

Bu kitap birçok üniversite tarafından ders kitabı niteliğinde kullanılır ve önerilir. Programlama ve yazılım alanında ilerlemek isteyenler için öğretici bir kitaptır. Özellikle gelişim sürecinizi belirlemek konusunda oldukça yardımcıdır. Kitabın yazarı Robert C. Martin’dir.

Head First Design Patterns

Tasarım alanındaki yazılar ile akılda kalıcı bir kitap. Bu kitabı özellikle yeni başlayanlar için önerebilirim.

Aslında önerilerim arasında iyi ya da kötü kitap seçimi yapmamanızı tavsiye ederim. İyi yazılmış bir kitabın bize katacağı güzel davranışlar olabilir. Ancak diğer kategoride kalan kitaplardan da neler yapmamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz ya da yazarın da sizinle aynı noktalardan geçtiğini fark edebilirsiniz. Bu noktada her biri oldukça yardımcı ve yararlı bir hale geliyor. Kitap seçiminde tabi ki önceliği ilgi alanınıza yönelik seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra fazla bilginin de pek zararı olmaz.

Bir yazılımcının her anlamda kendini geliştirmesi önemlidir. Kitap okumayı sevmemeniz bu durumu etkilememelidir. Her an kitap okuyacak vaktinizin olmasına da gerek yok. Günlük yalnızca 10 dakikanızı kitap okumaya ayırabilirsiniz. Bu hem sizin yoğun geçen zamanlarınızda dinlenmenizi de sağlayabilir. Ayrıca film ya da diziler gibi gerekli olan ilhamı sağlayabilir. Pek çok açıdan hayatınıza ve alanınıza yardımcı olacağına eminim. Özellikle yeni başlayan arkadaşlar kitapları da hızlıca hayatlarına dahil edebilirler. Bu olaya yalnızca kitap olarak da bakmanıza gerek yok. Bilginin kaynağı neredeyse oraya gitmenizi tavsiye ederim. Kitaplar, sizin en önemli destekçileriniz olacaktır. Özellikle bu konuda deneyimli kişilerin kaleminden çıkmış olanlar.

Baskı halinde bulamadıklarınızın birkaç tanesini pdf olarak da bulabilirsiniz. Gün içerisinde rahat bir şekilde cihazlarınızdan okuyabilirsiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap