İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. YDS ve YÖKDİLE Nasıl Hazırlanmalıyım?

YDS ve YÖKDİLE Nasıl Hazırlanmalıyım?

Reklam alanı 2

YDS ve YÖKDİLE hazırlık sınavları her yıl iki defa yapılmaktadır. Kişiler sınava girmeden önce, iyice çalışmalı ve ne yapacağına karar vermelidir. Genelde bu sınavlar için birçok çalışma yöntemi ve çeşitli stratejik çalışmalar mevcuttur. Bunun dışında kişiler kendileri için doğru bir çalışma yolu belirleyerek, sınavları en iyi nasıl geçeceğine karar verebilirler. Çalışmanız için ilk olarak, ne yapmak istediğinize karar vermeniz ve kariyerinizde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine karar vermeniz gerekmektedir. Eğer çalışma planınızı iyi hazırlamazsanız, hedefinizden şaşabilir ve başarmak istediğiniz yolu kaybedebilirsiniz. Öncelikle, kariyeriniz için size ne kadar puan lazım bunu bilmeniz gerekmektedir. Eğer istediğiniz akademik bir kariyer ise sadece yazılı değil aynı zamanda da sözel bir şekilde yabancı dilinizi geliştirmeniz gerekir. Akademik bir kariyer için öğrenmeniz gereken yabancı dili sevmeniz ve işinize yarayacak bir şekilde bu dili öğrenmeniz gerekmektedir. Dil öğrenme işlemi hiçbir zaman geçici olmamalı, zira sadece sınav için öğrendiğiniz dil işlevsiz bir şekilde sizin hiçbir işinize yarayacaktır. Akademik olarak YDS ve YÖKDİLE hazırlanan kişilerin kalıcı bir şekilde yabancı dili öğrenmesi gerekmektedir. Bu tür sınavlarda odaklanmak ve üst seviyeleri istemek oldukça önemlidir.

YDS ve YÖKDİLE Hazırlanırken Nasıl Bir Program Hazırlamalıyım?

YDS ve YÖKDİLE hazırlanırken öncelikle çıkaracağınız programını sizi tatmin edeceğine ve buna uyum sağlayacağınıza emin olmanız gerekmektedir. Kişiler her zaman kendilerini iyi bir şekilde tanır, yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı en iyi bilecek olan kişiler sizsiniz. Bunun için öncelikle seviyenizi iyi tespit etmeniz size yardımcı olacaktır. Seviye tespiti sırasında kendinize dürüst davranmanız, başlangıç noktasını belirlemeniz açısından son derece önemlidir. Çalışmanızı düzeltmek adına en az aylık bir kursa gitmeniz YÖKDİL sınavında başarılı olmanızı sağlayacaktır. Sınavı iyi bir şekilde başarıyla tamamlamanız için sistemi iyi öğrenmeniz ve sınavı doğru hazırlamanız gerekmektedir. Kursa giderek tabiki de dört dörtlük bir hazırlanma süreci sağlayamazsınız. Kurs sonrasında istediğiniz puanı almak için sürekli tekrar ve pratik yapmanız derslerde daha başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. Kurs en azından sağlam bir temel kazanmanız açısından size fayda sağlayabilmektedir. Bununla beraber bireysel bir çalışma planı için doğru çalışma teknikleri oluşturarak bireysel bir çalışma düzeni oluşturabilirsiniz.

YDS ve YÖKDİLDE Başarılı Olmak İçin Ne Yapılması Gerekmektedir?

YDS ve YÖKDİLE hazırlanan kişilerin öncelikle azim etmesi gerekmektedir. Azim, istek ve merak size mutlak başarıyı getirecektir. Bunun için en önemli unsur ise çalıştığınız dili sevmeniz ve benimsemeniz. Yabancı diller sizi daha başarılı ve yüksek statüye ulaştırabilir. Sevdiğiniz dili öğrenmeye çalışırsanız, kolay bir şekilde başarıya ulaşırsınız. Başarılı olmak için öncelikle kendinize sağlam kitaplar almanız gerekmektedir. Bunun için kişiler Reader at Work kitaplarını alabilir. Bu kitaplar bir ve iki seri olarak ayrılmaktadır, kişiler bu kitaplar sayesinde bireysel çalışmalarını kolayca halledebilirler. Cesur Öztürk, Suat Gürcan’ın hazırladığı gramer kitapları ise sizleri doğru kelime gruplarına yönlendirebilir ve dil gramerinizi geliştirebilir.

Gramer ve kelime kitapları sizin için oldukça etkili bir çalışma yöntemi oluşturacaktır. Bazen bu kitaplar kişilere maliyetli gelmektedir, ancak hedefinize ilerleyen yolda sağlam kaynaklar edinmek size uzun vadede başarı getirebilir. Bunun dışında bu kaynaklara, para yatırmak istemeyen kişiler internet üzerinden görsel ve doküman alımında bulunabilirler. İnternet üzerinde binlerce görsel doküman ve kaynak bulunmaktadır. Ücretsiz olarak edinebileceğiniz bu kaynaklarda, ihtiyacınız olanları ayıklayarak daha bir sonuç elde edebilirsiniz.

YDS ve YÖKDİLE Çalışılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

YDS ve YÖKDİLE çalışılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, gramer çalışmasıdır. Gramer konusunda kötü olan kişiler, YÖKDİL sınavından başarılı bir şekilde geçemezler. En azından bu konuyu geliştirmek adına reader at work kitabından destek alabilirsiniz. Bu kitaplara çalışırken güvenilir bir sözlük kaynağı kullanabilirsiniz. Bunun için turneg, redhouse ve benzeri online veya benzeri sözlük kaynaklarını kullanabilirsiniz. Genel hatlarıyla kelimeleri, bir yerlere kayıt ederek sürekli tekrar etmeniz çalışmanızda sizlere fayda sağlayabilir. YDS ve YÖKDİLE hazırlanırken zamanın sizden yana olduğuna dikkat etmelisiniz. Özellikle kelime çalışması sizin için okuma etkinliklerini kolaylaştırabilir. Ayrıca sürekli kelime çalışması, sizin daha seri bir şekilde ingilizceyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Reader at work serisi çalışmanız için oldukça önemli seriler arasındadır. Özellikle çalışmalarınız sırasında YDS ve YÖKDİLE ağırlık vererek test çözmeniz sizin için faydalı olacaktır. YDS ve YÖKDİL denemeleri için çalışırken ingilizce makaleler okumak size fayda sağlayabilir. Özellikle test çözmede hız kazanmak için, ingilizce haber sitelerini okuyabilirsiniz. Ama en önemlisi akademik makaleler okumanızdır. Akademik makaleler okurken, kelimeleri not etmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır. Ayrıca ODTÜ yayıncılığın çıkardığı kaynaklarıda öğrenmek için kendinize baz alabilirsiniz. Sınava son bir ay kala fazla deneme çözmeniz sizin için zararlı olabilir, sağlam bir yapı için düzenli bir planlama sistemi ile çalışabilirsiniz. Bununla beraber analiz yapmak, gramer çalışmak ve bol bol okumak size fayda sağlayacaktır.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap