1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Youtube’tan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’tan Nasıl Para Kazanılır?

Reklam alanı 2

Para kazanma kaynağı olarak Youtube son zamanların en popüler mecrası olarak öne çıkıyor. Günümüzde artık para kazanma yöntemleri arasında en çok rövanşta olan şeyler sosyal medya mecraları. Artık birçok kişi para kazanmak için sosyal medya mecralarını kullanıyor ve içerik üreticiliği yapıyor. Günümüzde bunun bir meslek haline geldiğini söyleyebiliriz. Youtube bunların arasında en çok tercih edilen sosyal ağlardan birisi. Bu nedenle para kazanma amacı güderek Youtube’a video yükleyenlerin sayısı hayli arttı. Youtube’tan para kazanmak isteyenler arasına girenlerin, bu nedenle diğerlerinden farklı olması gerekiyor. Kendinize bir hedef belirleyip, farklı olmayı başarırsanız, bir Youtube fenomeni olabilirsiniz. Bunu yapabilmek için adımlarınızda neler yapmanız gerektiği konusunda verdiğim ipuçlarını aşağıdan inceleyin.

Reklamlar En Büyük Gelir Kaynağı

Youtube’ta reklamlarla para kazanmak en kesin ve en garanti gelir kaynaklarından birisidir. Açıkçası reklam yoksa gelir de yoktur demek yanlış olmaz. Bu nedenle videolarınıza öyle ya da böyle reklam almanız gerekiyor. Reklamlarınızı almak için yapmanız gereken şey kanalınızı oluştururken ne tür reklamların kanalınızda yayınlanmasını istediğiniz. E tabi belli bir izleyici kitlesine de ulaşmanız önemli. Kendinize bir izleyici kitlesi oluşturduktan sonra, her şey çok daha kolay olur ve para kazanma ihtimalinizi de arttırırsınız. Bu nedenle Youtube kanalı açmadan önce kendinize net bir şeyler belirlemeniz gerektiğini, kanalınıza bir konu bulmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Kendinize Bir İzleyici Kitlesi Oluşturun

Youtube’ta bir kitleye hitap etmek oldukça önemlidir. Kanalınızda karma konulara yer vermek sizi ileriye taşımak yerine geriye götürür. Çünkü sizi izleyecek insanların neden izlemesi gerektiğine dair bir cevap bulmalarının önüne geçersiniz. Bu nedenle her şeyden biraz demek pek de doğru değil. Bir kitle oluşturmak ve o kitleyi kaybetmemek istiyorsanız eğer, bunun için yapmanız gereken şey belli bir konuya ve bu konula ilgilenen kitleye hitap etmektir.

Örneğin konunuzu müzik olarak seçtiniz ve çektiğiniz videoların içeriğini müzik oluşturuyor. Bu sayede müzikle uğraşan kitlenin ilgisini çekebilirsiniz. Müzikle uğraşan kitle kanalınıza gelebilir ve size kalıcı bir kitle oluşturur. Tabi bu noktada içeriklerinizin kalitesi de önemli. Bilmediğiniz bir konuda video çekmeye çalışmak, kitlenin tepkisini çekmenize de neden olur. Youtube’tan para kazanmak bu nedenle kolay gibi görünse de kolay değildir. Dikkat edilmesi gereken çok fazla nokta vardır.

Logonuz Sizi Temsil Etmeli, Marka Olun

Bir Youtube markası olmak için kendinize bir isim ve logo bulmanız gerekecek. Logo, markalaşma yolunda oldukça önemlidir. Çünkü sizi temsil eden görsel ne kadar iyi olursa, siz de o kadar akılda kalıcı olursunuz. İzleyici kitleniz o logoyu gördüğü ve ismi duyduğu her yerde sizi hatırlayabilir. Bu nedenle kanalınız ve aynı zamanda sizinle özdeşleşebilecek bir logo ve isim bulmaya dikkat edin. İsminiz kanal içeriğiyle alakalı ipucu vermeli ve konuya merak uyandırmalı. Size yeni gelen bir takipçi bile neden geldiğini biliyor olmalı.

 

Özgün Olmaya Dikkat Edin

Youtube’ta tercih edilen konular ilk ve tek olmak zorunda değil. Sizin yapmak istediğiniz fikri daha önce de birisi yapmış olabilir. Burada bakılacak olan şey sizin o konuyu nasıl işlediğinizdir. Daha önce yapılmış bir fikri yeniden hayata geçirebilirsiniz. Fakat bunu özgün bir şekilde vermeyi başarırsanız, o zaman ilgi çekici olacaksınız. Youtube’tan para kazanmak için en önemli kurallardan birisidir özgün olmak. Siz ne kadar olanın üzerine kendinizden bir şeyler katabilmeyi başarırsanız, izleyici kitlenizin o kadar çok ilgisini çeker, o kadar çok insana hitap edersiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap