İlginizi Çekebilir
Networking
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Zaman Yönetimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Zaman Yönetimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

zaman yönetimi
Reklam alanı 2

Zaman Yönetimi Nedir?

Büyüklerimizden duyduğumuz bir cümle olan “Bugünün işini yarına bırakma” ile tüm zaman yönetimi kavramını açıklayabiliriz. Bu kavram dilimize yeni gelmiş gibi görünüyor olsa da anlayacağınız gibi oldukça eski bir kavramdır. Özellikle gün içinde bir ofiste çalışanların yükünü azaltan ve mesaiye kalmalarını engelleyen etkili bir yöntemdir. İşlerinizi zamanında yapmanız sonucunda bir sonraki gün sizin omuzlarınıza ekstra yük binmemiş olur. Eğer bu durumdaysanız zamanı güzel bir şekilde yönetmişsiniz demektir. Ancak çıkış saatinizi geçmişse ve hala çalışıyorsanız zaman yönetmekle ilgili bir sıkıntı olduğu ortada. Tabi ki sadece iş olarak düşünmemek lazım.

Ders çalışırken, okulda, işte ve tabi ki evde de zaman yönetimi başarılı olmalıdır. İş yerinde istediğiniz kadar zamanı verimli bir şekilde geçirmeniz sonrasında bu düzeni tutturamadığınızda pek anlam ifade etmeyecektir. Burada önemli olan planlı ve programlı bir şekilde gününüzü geçirmenizdir. Kısa sürede bu durumu alışkanlık haline de getirebilirsiniz. Önemli olan planlı bir şekilde başlamanızdır.

Zaman Yönetimi Neden Önemlidir?

Zaman yönetimini kontrollü bir şekilde yürüttüğünüzde size bir türlü yetmiyor gibi gelen 24 saati daha verimli geçirdiğini fark edeceksiniz. Daha fazla aktivite yapabilir ya da ertesi güne iş bırakmayarak pek çok yükünüzü hafifletebilirsiniz. Gün içinde hem okula gidebilir, ders çalışabilir ve sonrasında bir film izleyebilir ya da kitap okuyabilirsiniz. Yani açıkçası zamanı verimli kullanmak adına bu kavramı doğru şekilde kontrol etmek önemlidir. Başarılı insanların da bu kavram hakkında pek çok kez konuştuğuna şahit olabilirsiniz. Başarılı insanların ortak özelliği zaman yönetimi konusundaki başarılarıdır.

Bir kısmı fark eder bir kısmı ile ellerinden geçip giden zamanı ne yazık ki fark etmez. Önemli olan zamanın ne çabuk ellerinizin arasından geçip gittiğidir. Ve bu zaman aralığında yapmanız gerekenleri yapmadıysanız en basit örneği uykunuzun stres altında olmanız nedeniyle aksamasıdır. Aynı şekilde iş yerinde geciktirdiğiniz çalışmalarda sizi orada mesai yapmaya mecbur kılar. Fazladan çalışma düşüncesi sizi hem stres altına alacak hem de enerjinizi düşürecektir. Buradan sonra eve gittiğinizde kendinize bir an bile ayıramadan uyku haline geçmeniz gerekebilir. Tek bir noktada zamanı kaybetmek ise sonucunda size tüm günü kaybettirmiş olur.

zaman yönetimi
Etkili Zaman Yönetimi

Etkili Zaman Yönetimi Nasıl Olur?

Kesinlikle daha çok çalışmak, okumak ya da ders çalışmak olarak anlaşılmamalıdır. Zaman yönetimi kavramı sizi daha verimli bir şekilde yaşamaya sevk eder. Amacı da tamamen budur. Sizin iş yerinizde daha çok iş yapmanız ya da gerekenden fazla ders çalışmanız anlamına gelmez. Çalışma esnasında ya da sonrasında etkileyen zamanınızı kontrol etmeniz bu şekilde ancak mümkün oluyor. Başlangıçta bu durum sizi zorlayabilir ancak kısa zamanda zamanla aranızdaki sorunu halledebilirsiniz.

Zaman Yönetimi İçin Nereden Başlayabilirim?

Öncelikle bilmeniz gereken zaman yönetimi için bir şeyler yapmak istiyorsanız, plan ve programlama ile çalışmanız önemlidir. Her gün yapacaklarınız, yapmanız gerekenleri bir ajanda ya da deftere not alabilirsiniz. Hatta size bunu akıllı cihazlar üzerinden sunan pek çok uygulamada var. Bu uygulamalara ya da defterlere yapılacak olan işlerinizi kaydedin. Bu işlemi bir gün önceden ya da sabah masanıza geçtiğiniz an yapın. Kendinizi sıkıştırmadan bu çalışmalar için belirli aralıklar vermeye başlayın. O iş bittiğinde ise kendinize bir mola hakkı tanıyın. İşi bitirmenin rahatlığını ve zevkini yaşayın.

  • Görevlerinizi belirleyin.

Yukarıda da dediğim gibi öncelikle görevlerinizi, yapacaklarınızı ya da yapmak istediklerinizi bir deftere ya da uygulama ile not alın. Yarın ne yapacağınızı öncelikle yazılı olarak görmeniz gerekiyor. Saat ve zaman aralıklarını da belirtin. Bu görevler arasında da bir sıralama yapın. Önceliğin hangisinde olduğunu belirtmeniz sizin adımlarını netleştirecek.

  • Dikkat dağınıklığı sorunuzu çözmeye çalışın.

Ben her şeyi doğru yaparım ama dikkatim dağılıyor diyorsanız; çalışma alanınızda dikkatinizi dağıtan etkenleri tespit edin. Renkler, masadaki dağınıklık ya da sesler, dikkatinizi dağıtan her ne ise öncelikle onu çözmeye çalışın. Dağınıklık dikkatinizi dağıtıyorsa öncelikle ortalığı toplamakla işe başlayın.

  • Saat kontrolünü unutmayın.

Saat kontrolü burada oldukça önemlidir. Saat ile aranıza mesafe koymayın ama onun sizi stres yapmasına da izin vermeyin. İşlerinizi hallederken alarm kurma tekniğini de kullanabilirsiniz. Ama unutmayın burada patron sizsiniz. Stres olacağınız herhangi bir durum söz konusu değil. Stres sizin dikkatiniz için olumlu bir etki olmayacaktır. Zamanın yönetici olmanın tadını aldığınızda her şey belirli bir sistem haline dönüşecek.

  • Görevlerin bitişini belirtin.

Deftere ya da uygulamaya not aldığınız görevlerin üzerine bittikten sonra bir çizgi çekmeyi unutmayın. Zaman yönetimi işte tam olarak bu hareket ile size daha keyifli bir hale gelecektir. Her adımı tek tek yapmış olmanın hazzı ile ara vermeden bu kavramı hayatınıza dahil edebilirsiniz.

  • Başkası için değil kendiniz için zaman yönetimi yapın.

Unutmayın tekrar ve tekrar söylüyorum, zaman yönetimi tamamen sizin hayatınızı ve zamanınızı daha verimli geçirmeniz adına var olan bir kavramdır. Sosyal hayatınızı ve aktivitelerinizi bu yönetim ile gerçekleştirebilirsiniz. İşten vakit kalmıyor dediğiniz her şeyi yapabilir, aileniz ile daha çok zaman geçirebilir ya da kendinize daha çok vakit ayırabilirsiniz.

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap