1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Zoom Meeting Nedir ?

Zoom Meeting Nedir ?

Reklam alanı 2

Zoom uygulaması online olarak görüşmelerin, derslerin, toplantıların yapıldığı uzaktan iletişim kurma aracıdır. Cornona virüs nedeniyle de şu an içinde bulunduğumuz mevcut durumda zoom bize gerekli desteği sağlayarak dışarıda yapamadığımız işlemlerin evde de yapılabilmesine olanak sağlar. PC, tablet ya da mobil cihazlarınıza indirebilirsiniz. Ayrıca tarayıcınızdan da Zoom uygulamasına erişebilirsiniz. Zoom gibi benzeri işlevde kullanılan diğer uygulamalar incelenmiş ve en iyi 200 akademik araç içerisine girmeyi başarmıştır. Evet, bu kadar teknik açıklamadan sonra “Tamam da biz bu uygalamayı nasıl kullanacağız, ücretli mi, hocalar bizi de görecek mi, sesimizi herkez duyacak mı..” ve daha bir sürü soruyu duyar gibi oluyorum. İstediğiniz tüm yanıtları bu yazımın devamında bulabilirsiniz. Hadi gelin sizlerle beraber Zoom uygulamasını daha yakından inceleyelim.

Zoom Cloud Meeting Nedir?

2011 yılından beri yaygın bir şekilde kullanılan Zoom, online konferans aracı olmasının yanı sıra  ekran payşalaşımı yapma, görüşmeleri kaydetme gibi çeşitli özellikteki avantajlara da sahiptir. Zoom uygulaması kullanılarak yapılan videolu görüşme aracı anlamına gelen Zoom Cloud Meeting , zoom hesabınız olmadan da rahatlıkla görüşmelere katılma imkanını sizlere sunuyor. Pc ya da tablete ulaşımınız sıkıntılı olduğu takdirde, telefondan da görüşmeleri takip edebilirsiniz. Zoom diğer videolu görüşme araçları içerisinde telefondan ekran paylaşımına izin veren tek uygulamadır.

Çok fazla aşamayla sizi boğmamayı tercih eden zoom, uygulamayı indirmeden Whatsapp gibi herhangi bir uygulama üzerinden size gönderilen linke tıklayarak hızlı bir şekilde görüşmeye katılımızı sağlar. Size benden bir tavsiye: Eğer sık sık bu uygulamayı kullanacaksanız uygulamayı indirmek, işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Tabi ki yine de siz bilirsiniz 🙂

Zoom Ücretleri Hakkında Genel Bilgi

Zoom uygulamasını ücretsiz kullanabildiğiniz gibi ücretli paketleriyle de ekstra özelliklere erişebilirsiniz.  Bu uygulama 100 kişiden fazla katılımcı olduğu takdirde sizden ücret talep edecektir. Ancak daha az kişi sayısında, sayıdan kaynaklı herhangi bir ücrete tabi tutmayacaktır. Peki ücretli olan özellikleri nelerdir ve ne kadar bir ücret isteniyor?

Gelin birlikte inceleyelim.

-Ücretsiz kullanıldığında görüşmeler kaydedilemez.

-2 kişilik toplantılarda süre konusunda bir sınırlama olmazken 2’den fazla katılımcı da süre sınırı vardır. Bu süre 40 dakikayla sınırlandırılmıştır. 40 dakikanın ardından yeni bir bağlantı kurmanız gerekmektedir.

Basic- Ücretsiz

En fazla 100 kişilik katılımcı ile görüşme sağlanabilir.

2 kişilik görüşmelerde süre sınırı yok.

2’den fazla görüşmeci de 40 dakika sınırı var.

Bireysel kullanıcılar bu ücretsiz paketi kullanabilir.

Anında ya da zamanlı görüşme yapma, arka planı saklama, ekran paylaşma, takvim eklentisi  gibi özellikleri de sizlere sunar.

Pro- Aylık 14.99$

100 kişilik katılımcılar için uygun bir paket. Ayrıca ek paket satın alınarak kişi sayısı arttırılabilir.

3 kişiden fazla olan görüşmecilerde 24 saate kadar görüşme hakkı verilir.

Hesap sahibi görüşmeci  diğer görüşmecilerin “chat” özelliğini kapatabilir.

Bulutta 1GB’lık video kaydı saklama izni veriliyor.

Business- Aylık 19.99$

300 kişilik görüşmeler, ek paketle sayı arttırılabilir.

3 kişiden fazla olan görüşmecilerde 24 saate kadar görüşme hakkı verilir.

Bulutta 1GB’lık kayıt saklama izni veriliyor.

Enterprise- Aylık 19.99$

1000 kişiye kadar katılımcı sayısı arttırılabilir.

3 kişiden fazla olan görüşmecilerde 24 saate kadar görüşme hakkı verilir.

Bulutta sınırsız depolama izni verilir.

Zooma Nasıl Üye Olunur?

Her zaman kullandığınız mail adresinizi kullanabileceğiniz gibi Gmail ya da Facebook hesabınızı da üye olmak için kullanabilirsiniz.

Size görüşme için bir link gönderildiği durumda, oturum açmanıza da gerek kalmaz. Eğer ücretli bir üyelik paketine sahip değilseniz 40 dakika sonunda bağlantınızın kesileceğini unutmayın.

Zoom Nasıl Kullanılır?

Üye olabilmek için aşşağıdaki adımları takip ediniz:

-Zoom’a giriş yapınız.

-İlk kez girecekseniz ilk olarak üye olunuz. Sign up yazan kısma tıklayınız ve mail adresinizi belirtilen yere yazınız. Mail adresinizi yazdıktan sonra mail adresinize bir doğrulama linki gönderilecektir. Sizi yönlendirdiği linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda “dowland & run Zoom” yazana kısma girersenin uygulamayı PC’ nize indirebelirsiniz ya da “click here” kısmına tıklayarak tarayıcınızdan devam edebilirsiniz.

Artık bir zoom hesabınına sahipsiniz. Şimdi görüşmeleriniz için Zoomu nasıl kullanabilrsiniz onu anlatacağım.

Online olarak görüşme platformuna yönlendirilmeden önce iki seçenekle karşılacaksınız. Birinci seçenek olan “dowland & run Zoom” uygulamayı indirerek devam etmeniz için, ikinci seçenek olan “start from your browser” kısmı ise tarayıcınız üzerinden devam etmeniz için var. Sizin için uygun olanı tercih ettikten sonra artık online olarak görüşme yapabileceğiniz platforma erişiminiz sağlandı.

Şimdi sırada online görüşme esnasında sizlerin en çok zorlandığı butonların ne anlama geldiği var. Korkmayın, bu adıma kadar geldiyseniz büyük çoğunluğu hallettiniz demektir.

1.Ses Ayarları: Sesinizi açıp kapatabileceğiniz butondur.

2.Videoyu Başlat: Bu buton ile görüşmenizi başlatabilirsiniz.

3.Davet Et: Bu butona tıklayarak toplantı ya da diğer görüşmeler için ilgili kişileri, ders anlatımı için öğrencilerinizi online platformunuza davet edebilirsiniz. Mail aracılığıyla linki katılımcılara gönderebilirsiniz. Ayrıca uygulamanın size verdiği linki kopyalayarak da kişilere gönderirseniz davet etmiş olursunuz.

4.Katılımcıları Görmek: Katılımcıları görmek için bu butonu kullanabilirsiniz. Hatta direkt olarak ilgili kişiye de tıklayarak o kişiye odaklanabilirsiniz.

5.Ekran Paylaşımı Yapmak: Bu kısım sayesinde dökümanlarınızı ya da sunumu hangi öğretim aracını kullanıyorsanız, onun paylaşımını katılımcılarla sağlayabilirsiniz.

6.Chat: Chat kısmından hangi katılımcıyla konuşmak istiyorsanız üstüne tıklayıp özel olarak konuşabilirsiniz. Bu kısmından gerekli yazışmalar yapılabilir. Konuşmak istediğiniz kişinin üstüne tıklayarak özel olarak o kişiyle konuşabilirsiniz.

7.Daha Fazla: Bu kısma tıklayarak uygulamanın diğer özelliklerinden faydalabilirsiniz.

*Görüşmenizi sonlandırmak için “Toplantıdan ayrıl” kısmına tıklayark toplantınızı veya dersinizi sonlandırabilirsiniz.

ZOOM SES SIKINTISI

Zoomda bir görüşme esnasında sesle ilgili bir problem yaşarsanız sizden kayanaklı olabileceği gibi karşı taraftan da kaynaklı olabilir. Sizden dolayı görüşme esnasında bir problem yaşamamanız için mikrofon ve kulaklığınızı kontrol edebileceğiniz bir yöntem:

1- Uygulamada ki settings butunonuna tıklayın.

2-Açılan diğer ekrandan audio ya tıklayın

3- Açılan diğer pencereden test speaker ve test mic kısımlarını kontrol edin.

4- Bir sorunla karşılaşırsanız eğer test speaker ve test mic kısımlarının hemen yanında bulunan sekmeden kaynağı değiştirerek tekrar kontrol edin.

*Görüşme esnasında sesle ilgili bir sorunla karşılaşmanız durumunda sol alt köşeden ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

UZAKTAN EĞİTİMDE ZOOM

-Öğrenci ve öğretmen birbirini görebilir.

-Öğretmen soru sorabilir, öğrenci cevap verebilir.

-Ekran paylaşımını her iki taraf da gerçekleştirebilir. Öğretmen ders materyallerini öğrenciyle paylaşıp dersi anlatabilir, öğrenci de yapmış olduğu ödevleri öğretmene gösterebilir.

-Ders dökümünanını öğretmen istediği gibi yazıp çizebilir anlık olarak öğrenci de görebilir yazılanları. Beyaz tahta aracı açılarak da ders anlatılabilir.

-Öğrenci kendi faresini, kalemini kullanarak öğretmenin ders materyalindeki soruları yazarak yanıtlayabilir. Boşluk doldurma tarzındaki bir uygulamayı öğrenci bu şekilde cevaplayarak öğretmenin de görmesi sağlanabilir.

-Ders anlatımı kaydedilerek öğretmen onu dilediği şekilde öğrencileriyle paylaşabilir.

 

Reklam alanı 4
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap